Solana (SOL) – kryptoměna, nákup, cena a kurz, co je Solana Proof of History
Solana (SOL) je jedním z novějších krypto projektů, který byl oficiálně spuštěn v roce 2020 a je označován jako „zabiják Etherea (ETH)“. Je to kryptoměna, která chce dosáhnout robustního ekosystému pro decentralizované aplikace a smart kontrakty.
Základní informace o kryptoměně Solana
Co je Solana
Solana je vysoce funkční projekt s otevřeným zdrojovým kódem, který funguje na blockchain technologii a poskytuje decentralizované finanční řešení (DeFi).
Solana se snaží vybudovat ekosystém, na kterém je možné budovat decentralizované aplikace a smart kontrakty.
Zatímco myšlenka a počáteční práce na projektu začaly v roce 2017, Solana byla oficiálně spuštěná v březnu 2020 Nadací Solana se sídlem ve Švýcarsku, Ženevě.
Solanu řadíme do kategorie tzv. smartchainů
Video o Solaně
Cíle Solany
Protokol Solana je navržen tak, aby usnadňoval vytváření decentralizovaných aplikací (DApp). Jeho cílem je zlepšit škálovatelnost zavedením konsensu proof-of-history (PoH) v kombinaci se základním konsensem proof-of-stake (PoS) blockchainu.
Nejběžnějším řešením jsou dnes PoS a PoW, přičemž Solana přichází se svým PoH. Díky inovativnímu hybridnímu modelu se Solana těší zájmu malých obchodníků i institucionálních investorů.
Významným zaměřením pro Solanu je zpřístupnění decentralizovaného financování ve větším měřítku.
Online graf Solana (SOLUSD)
Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.
Solana vstoupila na trh těsně poté, co přišel výprodej napříč všemi trhy v březnu 2020. Nejprve cena vyklesala z téměř jednoho dolaru na $0.5, v září 2020 jsme byli svědky poklesu Solany z $5 na $1.
Ještě na začátku roku 2021 se 1 SOL pohyboval na ceně kolem $1, aby se v květnu téhož roku prodával za $60 (+ 5 000 %).
Kdo jsou zakladatelé Solany?
Anatoly Yakovenko je nejdůležitější osobou za projektem Solana.
Jeho profesionální kariéra začala ve společnosti Qualcomm, kde kariérně rychle rostl a v roce 2015 se stal senior manažer inženýrem.
Později se jeho profesionální cesta změnila a Yakovenko nastoupil na novou pozici softwarového inženýra ve společnosti Dropbox.
V roce 2017 začal Jakovenko pracovat na projektu, z kterého vznikla Solana. Spojil se se svým kolegou z Qualcomm Gregem Fitzgeraldem a založili projekt s názvem Solana Labs.
V roce 2020 byl pro veřejnost uvolněn protokol Solana a token SOL, které přilákaly několik dalších bývalých kolegů ze společnosti Qualcomm.
Co dělá Solanu jedinečnou?
Jednou ze základních inovací, které Solana přináší, je konsenzus proof-of-history (PoH) vyvinutý Anatolijem Yakovenkem. Tento koncept umožňuje větší škálovatelnost protokolu, což zase zvyšuje jeho použitelnost. Solana je známá v kryptoměnovém světě kvůli neuvěřitelně krátkým dobám zpracování, které blockchain nabízí. Hybridní protokol Solany umožňuje výrazně zkrátit dobu ověřování transakcí i exekuci smart kontraktů. Bleskově rychlou dobou zpracování přitáhla Solana zájem investorů a zaslouženě se řadí k významným projektům současnosti.
Porovnání s Bitcoinem: Bitcoin zvládne okolo 7 transakcí za sekundu, Solana však okolo 60 000!
Protokol Solana má sloužit jak malým uživatelům, tak podnikovým (institucionálním) zákazníkům. Jedním z hlavních příslibů společnosti Solana pro zákazníky je, že nebudou překvapeni zvýšenými poplatky a daněmi. Protokol je navržen tak, aby měl nízké transakční náklady a přitom zaručoval škálovatelnost a rychlé zpracování. V kombinaci s dlouholetými profesionálními expertizami, které do projektu přinesli Anatoly Yakovenko a Greg Fitzgerald, se Solana lehce dostala do TOP 20 kryptoměn v žebříčku CoinMarketCap.
Jak Solana dosáhla takové škálovatelnosti?
Je to právě díky zmíněnému konsenzu Proof of History (POH), který řeší problematiku času u decentralizovaných sítí. Nejvíce času u POW a POS obvykle zabere hledání hashe a to, že validátoři si mezi sebou musí posílat informace, ověřovat a synchronizovat nody. Solana s POH přichází s tzv. virtuálními hodinami, kterými tento problém obchází.
Přečtěte si další informace z kryptonovinek.
Ekosystém Solana
Mezi nejznámější projekty patří bezesporu decentralizovaná směnárna Serum. Na Solaně staví i známé projekty, mnohdy i s vyšší tržní kapitalizací, jako Chainlink, Tether nebo USD Coin.
Kolik coinů Solana (SOL) je v oběhu?
Nadace Solana oznámila, že do oběhu bude vydáno celkem 489 milionů tokenů SOL. V tuto chvíli již na trh vstoupilo více než 270 milionů z nich. Nejedná se však o konečný počet, Solana patří mezi tokeny, kde se bavíme o působení inflace. Ta je momentálně nastavena kolem 8 %, ale v budoucnu by se měla pohybovat na úrovni 1,5 % ročně.
Dnes se tokeny SOL využívají především na placení poplatků (transakcí a smart kontraktů) a jako odměna pro uživatele, kteří je využívají k stakingu. Třetím účelem je pak rozhodovací právo při budoucích procesech.
1 SOL se dále dělí na malé jednotky, které se nazývají lamporty.
Staking Solany
Jelikož se jedná o kryptoměnu, která používá kombinovaný konsensus proof-of-stake (PoS a PoH), je možné uzamknout nakoupené tokeny a užít odměnu úročení o velikosti přibližně 10 %. Postupem času se úročení sníží cca na 4 % ročně po očistění od inflace.
Kde získat kryptoměnu SOLANA (SOL)?
Obecný úvod do nákupu Bitcoinu a dalších kryptoměn
Kryptoměnu Solana (token SOL) lze získat na většině známých kryptoměnových burzách a směnárnách.
Nejpoužívanější kryptoměnovou burzou pro nákup Solana je největší burza na světě BINANCE. Ta je proslulá svou širokou paletou nabízených coinů a tokenů a díky svému postavení dokáže nabídnout jeden z nejlepších servisů (i v češtině). SOL lze na BINANCE nakoupit jak za fiat měny (EUR, USD, GBP), tak i za jiné altcoiny či Bitcoin.
Pokračujte na recenzi burzy BINANCE.
Kromě burzy BINANCE lze využít také směnárnu a burzu Coinbase nebo Bitpandu.
Vřele doporučuji využívat více možností nákupu kryptoměn, a to z důvodu občasných výpadků nebo delší doby trvání připsání depositu. Výhody diverzifikace kryptoměnových služeb jsem popsal v tomto článku.
Kde kryptoměnu Solana uložit?
Po nakoupení coinů SOL je důležité tyto bezpečně uložit.
K tomuto účelu slouží kryptoměnové peněženky, jako např. Exodus či Trust Wallet.
Nejbezpečnějším způsobem pro uložení nakoupených kryptoměn je hardwarová peněženka Trezor od české společnosti SatoshiLabs s. r. o..
Názor na kryptoměnu Solana
Tak jak se rychle mění a vyvíjí svět kolem nás, tak se ještě rychleji posouvá kupředu vývoj ve světě kryptoměn.
Jsou kryptoměny, které lze považovat za lídry a berné mince, dnes bychom za takové označili Bitcoin a Ethereum. Postupně však na scénu přichází další zajímavé projekty s novějšími a inovativnějšími řešeními, které se zaběhlým stálicím snaží šlapat na paty.
Tyto altcoiny druhé a třetí generace se povětšinou zaměřují na robustní ekosystémy, rychlost transakcí a škálovatelnost. Projekt Solana určitě patří mezi ty, které si zaslouží pozornost.
Tržní kapitalizace Solany
Solana je dlouhodobě v TOP 20 nejhodnotnějších kryptoměn na světě.
Pokračujte na seznam kryptoměn.
Jak na trading kryptoměn
CFD trading i nákup kryptoměn a kopírování obchodů
Zdroje: coinmarketcap.com, solana.com