Tether (USDT) – kryptoměna, kurz a graf vývoje, stablecoin Tether a USD
O kryptoměnách už určitě slyšel leckdo z nás. Ale o jedné z nich, té zvané Tether, dost možná nikoliv. A proto si ji tu v tuto chvíli představme.
Co je Tether a jeho využití
Pokud se dá o kryptoměně zvané Tether něco říci, pak především to, že se jedná o kryptoměnu krytou fiat měnou.
Tether je tzv. stablecoin, to znamená, že je tento navázán na klasickou fiat měnu, a je krytý klasickou měnou v poměru jedna ku jedné. Přičemž měnami, na něž je stablecoin vázán, jsou v současnosti americké dolary a eura, a plánuje se jejich navázání i na japonské jeny či zlato.
Tether (USDT) je navázán v poměru 1:1 na americký dolar. Tedy 1 USDT = 1 USD.
Na svých účtech pak má tuto kryptoměnu v držení společnost Tether Limited, jež zodpovídá za výměnu fiat měn za kryptoměnu Tether a pochopitelně i naopak. A tato výměna probíhá jednoduše tak, že se zašle na kryptoměnovou burzu, kde se s ní dá naprosto klasicky obchodovat. Takový obchod na burzách se pak obejde bez bankovního nebo státního dohledu a po jejím prodeji si lze vybrat klasickou měnu ve formě převodu na bankovní účet.
Výměna Tetherů na fiat měnu je provázena jistým poplatkem, jenž je hrazen společnosti Tether Limited, samotné převody mezi peněženkami nebo burzami jsou však bezplatné.
Video o stablecoinech
Pokračuj na článek.
Předností Tetheru je to, že umožňuje rychlé a jednoduché platby s pomocí této kryptoměny při současném zachování výhod klasických fiat měn. Kurzy takových fiat měn se tu nijak významněji nemění a investoři tudíž kdykoliv přesně vědí, kolik tu investují v klasických měnách.
Tether lze využít na velkých burzách, které odmítají přijímat státy a bankami kontrolované klasické fiat měny. Namísto nám všem dobře známých měn tu tak obchodníci investují právě tuto kryptoměnu, jež je kryta konkrétní fiat měnou v poměru 1:1, a tuto si následně mění přes Tether Limited na měnu klasickou.
Předností této měny je tedy jednoznačně její jednoduchost a bezpečnost jí prováděných transakcí se současným využitím krytí fiat měnou. Což však bohužel přináší i určitou nejistotu pramenící z toho, že není stoprocentně zaručeno, zda společnost Tether Limited skutečně vydává jen tolik této kryptoměny, za kolik jí dokáže ručit fiat měnou. A pokud by tomu tak snad nebylo, došlo by k poklesu důvěryhodnosti, a tedy i hodnoty této kryptoměny.
Online graf Tetheru (USDT/USD)
Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.
Jak získat Tether
Nákup Tetheru
Tether nelze vytěžit, takže kdo má zájem tuto kryptoměnu krytou americkým dolarem vlastnit, musí ji nakoupit na kryptoměnové burze. Nejvyužívanějšími kryptosměnárnami jsou CoinMate a CoinBase, kde lze za klasickou fiat měnu či jinou kryptoměnu nabýt Tether (USDT).
Nakup Tether přes CoinBase a získej 10 USD v Bitcoinu zdarma 🙂
Peněženka a trezor pro Tether
Nabytý Tether je zapotřebí někde uložit, pokud jej nehodláte využít např. pouze pro okamžitou směnu. K uložení našich kryptoměn využíváme kryptoměnové peněženky (wallet) a trezory. Peněženek je celá řada a ty nejvyužívanější dnes nalezneme i jako mobilní aplikace. Peněženky pak slouží především pro uschování menšího množství kryptoměn a pro časté směňování.
Trezory poslouží především HODLerům, tedy dlouhodobým investorům, a to pro svůj vysoký stupeň ochrany.
V tomto světě se neztratí ani Trezor od české společnosti SatoshiLabs s. r. o., který má světové jméno.
Právě Trezor je takový spojením digitálního s tím fyzickým světem.
Obchodování s kryptoměnou Tether
Kromě klasické směny a nákupu lze s kryptoměnou Tether také obchodovat u CFD brokerů. Při obchodování je zapotřebí dávat pozor na velikost finanční páky, která může přinést rychlé a velké zisky, stejně jako ztráty. Namísto USDT však lze obchodovat i se samotným indexem amerického dolaru (USD).
Tržní kapitalizace Tetheru
Tether je stabilně čtvrtou nejhodnotnější kryptoměnou na světě, a to po prvním Bitcoinu, druhém Ethereu a třetím XRP.