Polkadot (DOT) – kryptoměna, nákup Polkadotu, parachain, kurz, cena a online graf vývoje
Polkadot je poměrně mladá kryptoměna, která ve velkém vstoupila na burzu teprve v srpnu 2020 a téměř ihned na sebe právem strhla veškerou pozornost. Po téměř roce od spuštění je Polkadot stále označován za jeden z nejslibněji vypadajících kryptoprojektů, za kterým stojí skvělý tým, a proto není divu, že se dlouhodobě drží v TOP 10.
Základní informace o Polkadotu
ICO Polkadotu
Projekt jako takový existuje již od roku 2016, do povědomí se dostal až po ICO v roce 2017, kdy se mu podařilo vybrat přes 140 milionů dolarů, ale největší zájem o kryptoměnu Polkadot se datuje k srpnu 2020, kdy došlo k jejímu oficiálnímu spuštění.
Zájem o tento projekt dokládá zmíněný fakt, že se Polkadot nachází v TOP 10 nejhodnotnějších kryptoměn na světě (v červnu 2021 činila kapitalizace 22,8 miliard dolarů).
Historický graf Polkadotu
Na historickém grafu Polkadotu můžeme vidět celkový růst o více než 1 500 % (od srpna 2020), což je podobný procentuální nárůst jako u Bitcoinu od svého dna v roce 2020 až po jeho aktuální ATH.
Graf růstu ceny Polkadotu z $3 na téměř $50 na přelomu let 2020/21.
Co je to kryptoměna Polkadot?
Polkadot je open-source protokol (s otevřeným zdrojovým kódem), který usnadňuje křížový přenos jakýchkoli dat nebo typů aktiv (nejen tokenů), čímž umožňuje vzájemnou spolupráci široké škály blockchainů. Tato interoperabilita (schopnost počítačů vyměňovat si informace) usiluje o vytvoření plně decentralizovaného a soukromého webu řízeného jeho uživateli, a o zjednodušení vytváření nových aplikací, institucí a služeb.
Protokol Polkadot spojuje veřejné a soukromé řetězce, sítě bez oprávnění a budoucí technologie a umožňuje těmto nezávislým blockchainům důvěryhodně sdílet informace a transakce prostřednictvím přenosového řetězce Polkadot (vysvětleno níže).
Polkadot se řadí mezi tzv. DeFi projekty a konkuruje tak největšímu altcoinu Ethereu.
Online graf Polkadotu (DOTUSD)
Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.
Jaký je účel Polkadotu?
Nativní token DOT společnosti Polkadot má jasné účely: zajištění správy a provozu sítě a vytváření parachainů (paralelních řetězců) díky spojování.
Základní komponenty Polkadotu:
- Relay Chain: „srdce“ společnosti Polkadot, které pomáhá vytvářet konsenzus, interoperabilitu a sdílené zabezpečení v síti různých řetězců;
- Parachains: nezávislé řetězce, které mohou mít své vlastní tokeny a mohou být optimalizovány pro konkrétní případy použití;
- Parathread: podobný parachainům, ale s flexibilní konektivitou založenou na ekonomickém modelu pay-as-you-go;
- Mosty (bridges): umožňuje parachainům a parathreadům spojit se a komunikovat s externími blockchainy, jako je Ethereum.
Kdo jsou zakladatelé Polkadotu?
Polkadot byl spoluzaložen nadací Web3 Foundation, švýcarskou nadací, jejíž cílem je vznik plně funkčního a uživatelsky přívětivého decentralizovaného webu, jako open-source projektu. Jeho zakladateli jsou Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier a Peter Czaban.
Co dělá Polkadot jedinečným?
Polkadot je víceřetězcová síť, což znamená, že může zpracovávat mnoho transakcí v několika řetězcích paralelně („parachains“). Tento výkon paralelního zpracování pak zlepšuje škálovatelnost.
Vlastní blockchainy se rychle a snadno rozvíjejí prostřednictvím Substrate framework a lze je připojit k síti Polkadot během několika minut. Síť je také vysoce flexibilní a adaptivní, což umožňuje sdílení informací a funkcí mezi účastníky podobně jako aplikace na smartphonu. Polkadot lze automaticky upgradovat bez forku, aby bylo možné implementovat nové funkce nebo odstranit chyby.
Jaké jsou problémy a nedostatky Polkadotu
Jednou z nevýhod projektu může být poměrně vysoká konkurence v oblasti DeFi projektů, ve které bude muset neustále dokazovat, že je něčím výjimečným, a proto si zaslouží zájem investorů. Za konkurenční projekty lze označit zmíněné Ethereum, dále pak Tezos, Cardano nebo Dfinity (ICP).
Při svém burzovním debutu v podobě ICO se projektu podařilo ztratit asi 90 milionů dolarů. Tato událost nenechává investory zcela v klidu a další podobný přešlap by mohl zcela podrazit důvěru v tento jinak slibný projekt.
Kolik tokenů Polkadot (DOT) je v oběhu?
Polkadot má v současné době alokaci 1 miliardy DOT tokenů, a to po redenominaci sítě z počátečních 10 milionů tokenů v srpnu 2020. Toto navýšení z 10 milionů na 1 miliardu tokenů bylo provedeno čistě proto, aby se zabránilo použití malých desetinných míst a usnadnil se výpočet.
Jak je zabezpečena síť Polkadot?
- masová interoperabilita (schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby a dosáhnout vzájemné součinnosti) Polkadotu prostřednictvím sady běžných validátorů pomáhá zabezpečit vícero blockchainů a umožňuje škálovat jejich transakce šířením dat napříč mnoha parachainy,
- síť používá mechanismus NPoS (nominovaný proof-of-stake) k výběru validátorů a nominátorů a maximalizaci zabezpečení řetězce,
- toto jedinečné schéma platnosti umožňuje řetězcům bezpečně komunikovat podle stejných pravidel, přesto však zůstávají nezávisle řízeny.
Kde získat kryptoměnu Polkadot (DOT)?
Obecný úvod do nákupu Bitcoinu a dalších kryptoměn
Kryptoměnu Polkadot (altcoin Polkadot) lze získat na většině známých kryptoměnových burzách.
Nejpoužívanější kryptoměnovou burzou pro nákup tokenů Polkadotu je největší burza na světě BINANCE. Ta je proslulá svou širokou paletou nabízených coinů a tokenů a díky svému postavení dokáže nabídnout jeden z nejlepších servisů (i v češtině). Tokeny DOT lze na BINANCE nakoupit jak za fiat měny (EUR, USD, GBP), tak i za jiné altcoiny či Bitcoin.
Pokračujte na recenzi burzy BINANCE.
Po nakoupení tokenů DOT je důležité tyto bezpečně uložit. K tomuto účelu slouží kryptoměnové peněženky, jako např. Polkawallet, nebo hardwarová peněženka Ledger (bohužel Trezor zatím nepodporuje Polkadot).
Přečtěte si JAK NA TRADING KRYPTOMĚN.
Jaké je využití tokenů DOT?
Tokeny (DOT) kryptoměny Polkadot mají hned několik základních využití, mezi které patří primárně poplatky v síti za validaci, vytvoření nových parachains, hlas při rozhodování v rámci projektu a tzv. staking (půjčení tokenů pro jejich úročení).
Názor na kryptoměnu Polkadot
Bezesporu se jedná o perspektivní projekt, který má velký potenciál výrazně ovlivnit ekosystém DeFi projektů a svým investorům přinést kýžený profit.
Jelikož se jedná o velmi komplikované téma, bude důležité, aby byl celý koncept a jeho možnosti dobře prezentován a následně pochopen širší kryptoměnovou komunitou.
Dobrou známkou kvality je i to, že jeden ze zakladatelů Polkadot je také spoluzakladatelem kryptoměny Ethereum a celkově za projektem stojí schopní lidé.
Tržní kapitalizace Polkadotu
Polkadot je dlouhodobě v TOP 10 nejhodnotnějších kryptoměn na světě.
Pokračujte na seznam kryptoměn.
Zdroje: coinmarketcap.com, polkadot.network