Stablecoiny a jejich využití: Tether, USD coin, Binance USD, DAI, TerraUSD – porovnání, cena
Stablecoiny mají důležitou až nezastupitelnou úlohu v dnešním kryptoměnovém světě, a proto se v tomto blogu podíváme na to, co jsou zač a jaké je jejich využití.
Co jsou stablecoiny?
Stablecoiny jsou kryptoměny, které jsou navázány na podkladové aktivum, v našem případě na vybranou fiat měnu. V praxi je pak 1 jednotka stablecoinu rovna 1 jednotce fiat měny, např: 1 Tether (USDT) = 1 USD.
Díky rostoucí oblibě a čím dál většímu zapojení těchto tzv. „stabilních kryptoměn“ v krypto prostředí, máme dnes na výběr hned z několika různých stablecoinů.
Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří: Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), Dai (DAI) nebo TerraUSD (UST). Všechny tyto stablecoiny jsou vázány na americký dolar, ale exsitují i takové, které jsou vázané na jiné fiat měny, např. euro (EURB, EURS, EUR-L aj.).
TIP: Přečtěte si, co jsou kryptoměny.
Video o stablecoinech a CBDC
Využití stablecoinu
Stablecoiny hrají v kryptoměnovém světě důležitou roli, především pak kvůli poměrně značné volatilitě na cenovém grafu (kurzový vývoj), před kterou se lze v podobě stablecoinu schovat. V tomto případě lze ovšem hovořit o dvojsečné zbrani. Pokud kryptoměny přidávají na ceně a rostou o desítky procent během i několika týdnů, stablecoiny mohou v ten samý okamžik klidně oslabovat, nejsou totiž cenovým vývojem kryptoměn nikterak ovlivněny.
Stablecoiny plní roli jakéhosi bezpečného přístavu, pokud např. chceme část zisků z Bitcoinu zajistit (zahedgovat), můžeme je převést do stablecoinu, namísto směny za euro či dolar. Díky stabilitě kurzu si pak mohou všichni účastníci kryptosvěta mezi sebou posílat digitální ekvivalent dolaru či eura, bez využití bank a jiných finančních služeb.
Stablecoiny jsou likvidní, cenově stabilní, snadno přenositelné a směnitelné digitální měny, které mají v dnešním digitálním světě své (zatím) nenahraditelné místo.
Pokračuj na článek: rozdíl mezi stablecoinem, CBDC a běžným účtem.
Co je stablecoin Tether (USDT)
USDT je stablecoin (kryptoměna se stabilní hodnotou), který odráží cenu amerického dolaru vydaného hongkongskou společností Tether Limited.
Navázání tokenu na USD se dosahuje udržováním součtu dolarových aktiv v rezervách, který se rovná počtu USDT v oběhu.
Krytí tokenů je velmi ožehavým tématem, v praxi totiž nemusí být každý jeden USDT kryt jedním dolarem, ale téměř jakýmkoliv druhem investice. Podle posledních dat tvoří krytí hotovostí pouze 3 %, zbytek tvoří dluhopisy, cenné papíry, fondy, revers repo notes, pokladniční poukázky či svěřená hotovost třetí straně.
Stablecoin byl původně spuštěn v červenci 2014 jako Realcoin, token postavený na bitcoinovém blockchainu pomocí protokolu Omni Layer, později byl přejmenován na USTether a nakonec na USDT. Takže USDT nemá vlastní blockchain, ale funguje na blockchainech jiných kryptoměn. USDT byl později aktualizován, aby fungoval na blockchainech Ethereum, EOS, Tron, Algorand a OMG. Účelem USDT je spojit neomezenou povahu kryptoměn, kde lze odesílat mezi uživateli bez prostředníka se stabilní hodnotou amerického dolaru.
V čem je Tether jedinečný?
Jedinečnou vlastností USDT je skutečnost, že Tether zaručuje, že jeho hodnota zůstane navázána na americký dolar. Podle Tetheru, kdykoli vydává nové USDT tokeny, přiděluje stejnou částku USD do svých rezerv, čímž zajišťuje, že USDT je plně krytý penězi a peněžními ekvivalenty.
Podle aktuální tržní hodnoty je Tether největší stablecoin s více než 62 miliardami jednotek (USD).
Online graf: kryptoměna Tether
Přečtěte si recenzi nejpoužívanějšího online grafu TradingView.
TIP: Pokračujte na návod, jak nakoupit kryptoměny.
Co je stablecoin USD Coin (USDC)?
USDC je taktéž stablecoin navázán na americký dolar v poměru 1:1.
Každá jednotka této kryptoměny v oběhu je zálohována $1, který je držen v rezervě v kombinaci hotovosti a krátkodobých státních dluhopisů USA.
Stablecoin byl původně spuštěn v omezené míře v září 2018.
Mantra USDC je „digitální peníze pro digitální věk“ – a stablecoin je určen pro svět, kde jsou bezhotovostní transakce stále častější. Za USDC stojí společnost Circle poskytující platební služby typu peer-to-peer, druhým subjektem je kryptoměnová směnárna Coinbase. Na rozdíl od Tetheru jsou všechny USDC v oběhu ve skutečnosti tokeny ERC-20, které najdete na blockchainu sítě Etherea.
USD Coin by své využití rád viděl i v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) a online her. Za stablecoinem USDC stojí velké společnosti, které jsou dobře financované a stablecoin má za sebou řadu nezávislých auditů účetních firem, díky kterým získává USD Coin na důvěře.
V době psaní tohoto článku činí tržní kapitalizace USDC přes 27 miliard dolarů.
Online graf: kryptoměna USD Coin
Co je stablecoin Binance USD (BUSD)?
Binance je kryptoměnová burza, která má nejen svůj vlastní ERC-20 token Binance Coin (BNB), který v roce 2021 raketově narostl na hodnotě, ale i svůj vlastní stablecoin zvaný BUSD.
Binance USD (BUSD) je ve spolupráci se společností Paxos, schválená a regulovaná státním oddělením finančních služeb v New Yorku (NYDFS).
Stejně jako v případě ostatních stablecoinů platí, že 1 BUSD = 1 americký dolar. BUSD byl spuštěn v září 2019, a jak samotní zakladatelé říkají, snaží se spojit technologii blockchain se stabilitou dolaru. Podobně jako USDC funguje BUSD jako ERC-20 token na síti Etherea a podporuje BEP-2.
Jak lze BUSD využít?
- Transakce, platby a převody během několika minut a s minimálními náklady po celém světě.
- Obchodování na většině burz a DEX.
- Uložení BUSD jako kolaterál pro krypto půjčky nebo zisk z úročení.
- BUSD figuruje také na poli DeFi.
Měsíční zprávu o auditu BUSD lze nalézt na oficiálních stránkách.
V době psaní tohoto článku činí tržní kapitalizace BUSD přes 12 miliard dolarů.
Online graf: kryptoměna Binance USD
Co je stablecoin Dai?
DAI je stablecoin založený na Ethereu a jehož vydávání a vývoj je řízen protokolem Maker a decentralizovanou autonomní organizací MakerDAO.
Jednou z definujících funkcí DAI je, že ji nevytvořila žádná jednotlivá osoba nebo malá skupina spoluzakladatelů, ale je řízena softwarovým protokolem.
Multi-Collateral DAI byl spuštěn v listopadu 2019.
Vývoj softwaru, řízení a vydávání nových tokenů řídí MakerDAO a Maker Protocol, co dodává oproti jiným stablecoinům mnohem větší decentralizaci, a DAI se tak více přibližuje primárnímu cíli kryptoměn.
Cena DAI je závislá na americkém dolaru, což je v tomto případě zajištěno kombinací jiných kryptoměn, které jsou uloženy v trezorech s inteligentními smlouvami (smart kontrakty).
V době psaní tohoto článku činí tržní kapitalizace DAI přes 5,7 miliard dolarů.
Online graf: kryptoměna DAI
Co je stablecoin TerraUSD (UST)?
TerraUSD (UST) je decentralizovaný a algoritmický stablecoin blockchainu Terra.
Jedná se o škálovatelný výnosový coin, jehož hodnota je vázána na americký dolar.
TerraUSD by měl komunitě Terra poskytnout hodnotu díky škálovatelnému řešení pro DeFi uprostřed vážných problémů se škálovatelností, kterým čelí další jiné stablecoiny, např. Dai.
Čím je TerraUSD jedinečná?
TerraUSD nabízí vyšší úroveň škálovatelnosti, plnění požadavků protokolů DeFi a přesnost úrokových sazeb. Kromě stablecoinu TerraUSD existuje kryptoměna Terra, která se stala populární v roce 2021, kdy narostla o několik tisíc procent.
TerraUSD byl spuštěn v září 2020 ve spolupráci s Bittrex Global.
V době psaní tohoto článku činí tržní kapitalizace UST přes 2 miliardy dolarů.
Online graf: kryptoměna TerraUSD
Přečtěte si recenzi nejpoužívanějšího online grafu TradingView.
Kde mohu nakoupit Tether a ostatní stablecoiny?
Tether je možné koupit na velkém počtu kryptoměnových burz a směnáren. Průměrný denní objem obchodování USDT je ve skutečnosti často na stejné nebo dokonce vyšší úrovni než v případě největší kryptoměny Bitcoin.
Zde jsou některé z nejpopulárnějších burz, které podporují obchodování různých stablecoinů:
- Binance USD: Binance, P2PB2B, Pionex
- TerraUSD: Kucoin, MEXC, Uniswap
Nakupuj stablecoiny na ověřených krypto-burzách
Návod na kryptoměnovou burzu Binance
Kde stablecoiny uložit?
Po nakoupení USDT, BUSD či jiných stablecoinů je důležité tyto bezpečně uložit. Pokud nakupujeme stablecoiny na ověřených burzách a směnárnách pro aktivní využití, lze ponechat menší objem přímo tam. Většina obchodníků a investorů ovšem volí bezpečnější způsob.
K tomuto účelu slouží kryptoměnové peněženky, jakou je např. hardwarová peněženka Trezor od české společnosti SatoshiLabs s. r. o..
Obchodování kryptoměn CFD



Zdroj: coinmarketcap, tether.io