Napište nám zprávu
Recenze XTB

TOP Broker
„Vaše podpora v tradingu.“

Stříbro – komodita pro obchodování na burze, online graf, investice do stříbra, kurz


Petr Plecháč 12. 7. 2020

Stříbro patří mezi kovy, které mají svou cenu. Je unikátní, a proto si ho lidstvo cení odedávna, dokonce už od starověku. A zájem je o něj dodnes.

Základní informace o stříbru

KomoditaStříbro
KontraktSilver 5 000-oz (Silver futures)
Symbol (ticker)SI
BurzaCOMEX
MěnaUSD
Jednotkaoz = troyská unce (trojská unce)
Velikost jednoho kontraktu5 000 tojských uncí
Velikost jednoho bodu$5000
Minimální cenový pohyb (1 tick)$0,005 na trojskou unci ($25 na kontrakt)
Marže (1 kontrakt)$9 900

Online graf stříbra (SI)

Cena STŘÍBRA (Silver Futures) se na burze udává v amerických dolarech za 1 oz.

Stříbro na burze

Online graf pro analýzu komodit od portálu TradingView – recenze

Sezonalita na stříbru

Vývoj 5 a 15letého sezónního průměru ceny stříbra.

Sezonalita na stříbru

Stříbro patří mezi drahé kovy a bezpečné přístavy, které investoři využívají v nejistých dobách. Na své maximální hodnoty dosáhlo stříbro v roce 2011 a do roku 2014 postupně výrazně oslabovalo. Od roku 2014 se stříbro nachází v konsolidaci, která se promítá i do cenového sezónního vývoje.

Vhodná doba pro nákup stříbra

I v tomto tržním prostředí však lze objevit sezónní okna, ve kterých trh spíše posiluje, nebo oslabuje. Za taková okna lze označit:

  • Růst ceny stříbra na začátku kalendářního roku do 23. února a následný pokles ceny.
  • Růst ceny stříbra od začátku července do konce srpna.
  • Pokles ceny stříbra od září do konce kalendářního roku.

Zajímavosti o stříbru

Traduje se, že na vlkodlaky, upíry a ostatní nekalé živly jedině se stříbrem.

Za první světové války se používaly stříbrné stehy a rány se balily do stříbrných fólií.

Stříbro se krčí ve stínu zlata, přitom nabízí vysoký potenciál, o kterém se čím dál více hovoří.

Po stříbru dostala svůj název Argentina.

Víte, kde nakoupit stříbro, uložené ve Švýcarsku v trezoru?

Investice do stříbra

Světové statistiky k stříbru

Světová produkce stříbra

Světová důlní těžba stříbra činí asi 836,5 Moz (2019). Primární produkce stříbra činí 240 Moz (2019).

Největšími světovými producenty stříbra jsou: Mexiko, Peru, Čína, Austrálie, Rusko, Polsko, Bolívie nebo Chile.

nabídka stříbra ve světě
Globální nabídka stříbra v roce 2018 podle zdroje

Světová poptávka po stříbru

Poptávku po stříbru tvoří jak čisté investice, tak výroba šperků či průmyslová výroba. Poptávku ovlivňuje v posledních letech např. elektrifikace vozidel nebo fotovoltaiky.

Světová poptávka po stříbře se blíží k 1 000 Moz, přičemž poptávka po stříbře pro účely šperkařství činí asi 200 Moz. Se 190 Moz je hned v závěsu poptávka ze strany dlouhodobých investorů.

Poptávka po stříbru
Celosvětová poptávka po stříbře v roce 2018 dle konečného využití

Stříbro

Využití stříbra

Jenom těžko bychom mezi našinci hledali někoho, kdo by ještě nikdy neviděl něco ze stříbra. A nejeden z našinců by ve svém bezprostředním okolí určitě něco stříbrného našel.

Investiční stříbro

Možná v podobě nějakého toho šperku, určitě ale někde v elektronice, jež nás obklopuje na každém kroku. A ani tím ještě není využití stříbra u konce, protože je toto nezbytné třeba i při výrobě CD i DVD či ve fotografickém průmyslu. Potkat ho pak lze i v kvalitních zrcadlech, i v podobě pamětních mincí a medailí, ve vysoce účinných bateriích a akumulátorech, poslouží i k dezinfekci menších zdrojů pitné vody, využití nalézá ve zdravotnictví.

Teprve nedávno se zjistilo, že stříbro funguje jako biocid, který je účinný proti bakteriím.

V dnešní době lze prohlásit, že snad každý automobil, počítač a chytrý telefon má v sobě stříbro.

Vlastnosti stříbra

Tento ušlechtilý kov bílé barvy má totiž ze všech známých kovů tu nejlepší elektrickou a tepelnou vodivost, je i relativně chemicky stabilní a odolný vůči vnějším vlivům

Lze ho snadno kovat i odlévat, a proto se ho využívá jak v ryzím stavu, tak i v podobě různých slitin. Je však vcelku měkké a náchylné k černání při styku se sloučeninami síry, takže se nejednou upřednostňují spíše jeho slitiny s jinými kovy.

Stříbro se značí zkratkou Ag z lat. Argentum, s číslem 47 v periodické tabulce prvků.

Komodity stříbro na burze

Výskyt stříbra

V přírodě se stříbro vyskytuje především ve formě sloučenin, lze však na něj narazit i jako na ryzí kov, a skoro vždy tvoří příměs v přírodním ryzím zlatě. Zdrojem jeho průmyslového získávání jsou však rudy olova, mědi, niklu a zinku, z nichž se toto získává za pomoci elektrolýzy.

Stříbra se v zemské kůře vyskytuje pouze velice málo, těží se především v Mexiku, Kanadě, Peru, Austrálii a Spojených státech.

Výskyt stříbra v České republice

U nás se pak stříbrné rudy těžily ve středověku, hlavně na Kutnohorsku, kde z tohoto kovu byly raženy známé groše, narazit na ně lze i v Krušných horách a na Českomoravské vrchovině.

Stříbro v České republice

Obchodování stříbra na burze

Stříbro je bezesporu jednou z nejznámějších, a tedy i nejobchodovanějších komodit vůbec. Také z toho důvodu se dnes nemůžeme spoléhat jen na čistě technickou analýzu, ale měli bychom mít přehled o panujícím sentimentu díky Technice COT.

Stříbro rozebíráme každý týden v členské sekci Powerful Trader klub.

Trading room CZ

Co ovlivňuje cenu stříbra na burze

Stejně jako v případě zlata, i zde závisí na stavu poptávky a nabídky.

  • V případě zvýšené poptávky po stříbru či snížené produkci má cena stříbra tendenci růst.
  • V případě poklesu poptávky nebo zvýšené produkce má cena stříbra tendenci klesat.

Cenový vývoj stříbra může být ovlivněn situací v těžařských zemích, ale i vývojem a změnami v odvětvích, kde je stříbro zapotřebí. Zavírání dolů nebo naopak nová naleziště patří mezi cenotvorné elementy.

Cenu stříbra může ovlivnit vývoj amerického dolaru. Pokud ten posiluje, cena stříbra obvykle klesá.

Pokud napětí na trzích roste a investoři hledají bezpečný přístav, bývá stříbro (podobně jako zlato) hojně nakupováno. Destabilizace a zvýšené riziko (geopolitické) podporuje růst ceny stříbra, podobně jako inflace.

Korelace mezi zlatem a stříbrem

Mezi těmito dvěma drahými kovy s průmyslovým využitím lze bezpochyby nalézt také korelaci.

Pokud roste cena zlata, roste i stříbro a obráceně. Pokles ceny stříbra doprovází pokles ceny zlata.

Trend je určen různými faktory (popsanými výše), především však zájmem investorů o danou komoditu.

Korelace mezi zlatem a stříbrem
Korelace mezi zlatem a stříbrem

Historická cena stříbra a volatilita

Trh se stříbrem nabízí mnoho dobrých investičních nebo obchodních příležitostí. Stříbro je méně obchodovaná komodita než zlato a jeho cenové výkyvy tak mohou být více volatilní.

V historickém cenovém vývoji stříbra se hovoří o dvou bublinách:

  • První stříbrná bublina v roce 1980, kdy se cena stříbra za 1 oz vyšplhala až na 50 USD, aby do dvou let spadla na 5 a později až na 4 USD.
  • Druhá stříbrná bublina v roce 2011 s obdobným scénářem růstu na 50 USD za 1 oz, a později pokles až na úroveň 12 USD.
Historické ceny stříbra
Historický vývoj ceny stříbra

Pravděpodobně se setkáte s názorem, že investice do stříbra (nebo zlata) je bez rizika, nebo že stříbro je uchovatel hodnoty. Díky tomu, že je trh se stříbrem poměrně malý, lze na něm vídat velmi volatilní pohyby cen.

Pokud byste nakoupili stříbro v roce 2011, dnes byste ze své investice měli stále méně než polovinu původní hodnoty, a to bez započítání inflace.

Nemusíme však chodit příliš daleko do historie. Kdo nakoupil v září 2019 1 troyskou unci stříbra za 20 USD, viděl po 6 měsících od investice cenu za 1 oz stříbra 11,7 USD. Od své investice by majitel stříbra ztratil téměř 50 % hodnoty.

Zmínit bychom mohli také opačné scénáře a zhodnocení investice během pár let o stovky procent, ale v první řadě je zapotřebí si uvědomit rizika investování a výhodu dlouhodobých investic.

Fundamenty na stříbru

Fundamenty, které ovlivňují kurz stříbra, jsou stejné jako v případě zlata.

Hlavními fundamenty jsou poptávka a nabídka, a to jak z pohledu struktury trhu, která nám dokáže prozradit obavy i optimismus, ale i faktická poptávka ze strany investorů, hedge fondů a podniků.

Kurz stříbra je navázán na kurz amerického dolaru, a především intradenní obchodníci by se měli mít na pozoru před makroekonomickými údaji ze Spojených států. Zvýšenou pozornost je potřeba věnovat vyjádření Fedu a členů FOMC.

Za některými volatilními pohyby na trhu se stříbrem stojí i geopolitická situace v těžařských oblastech. Vyplatí se tedy sledovat situaci v daných státech a jako vždy nám pomůže obecný rozhled a zájem o dění ve světě.

Jak obchodovat stříbro

Stříbro je výborný dlouhodobý uchovatel hodnoty, ale není tak snadné nakoupit jej levně a prodat dráž. Odhadovat cenový vývoj stříbra na základě indikátorů jako MACD a Stochastic, nebo jen díky patternům technické analýzy, není vůbec snadné.

Vyplatí se proto sledovat velké komoditní hráče, commercials, hedgers a velké spekulanty. Součástí Techniky COT je i sezonalita a poptávka, neboli struktura trhu, díky kterým je naše hloubková analýza kompletní.

Naučte se obchodovat komodity

Online kurz komodity

Futures a CFD obchodování stříbra, investice do stříbra

Investoři nakupují tzv. investiční stříbro, což mohou být stříbrné slitky, mince nebo cihly. K investičnímu stříbru je obvykle dodáván certifikát a na samotném objektu je vyražený punc. K investičním účelům se používá stříbro s nejvyšší ryzostí (od 99,9 %).

Hodnotu investičního stříbra tvoří cena samotného stříbra (kurz stříbra na burze), z menší části pak i přidaná umělecká a sběratelská hodnota (u slitku či mince).

Stříbrná mince USA

Velikou základnou investorů do stříbra se pyšní Spojené státy, není pak divu, že mezi nejznámější stříbrné mince patří Silver Eagle z USA. V Kanadě je nejoblíbenější mincí Maple Leaf, v Austrálii je to Kangaroo.

Stříbrné mince mají obvykle hmotnost 1 oz (1 troyská unce) = 31,1 g.

Stříbro lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i na pokles dané komodity. Pro obchodování stříbra se nejčastěji využívají tzv. Futures nebo CFD kontrakty. Jedná se o nepřímé investování do drahých kovů skrze různých derivátů, které nejsou obvykle tak finančně náročné a nabízí možnost využití finanční páky pro násobné zhodnocení investice.

V případě, že váš broker disponuje přístupem na burzu, můžete spekulovat přes tzv. ETF nebo využít nákupů OPCÍ (opční trading). Opce na komodity nebo futures obchodování patří do rukou zkušených obchodníků! Kromě futures, opcí, CFD a ETF lze investovat i do různých fondů, certifikátů nebo warrantů.

Akcioví investoři namísto toho budou nakupovat podíly v různých těžařských společnostech, nebo společnostech zabývajících se distribucí či zpracováním stříbra.

Futures kontrakty (silver futures) využívají tzv. commercials, především pak hedgers (producenti a zpracovatelé) k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej stříbra. Stříbro je klíčovou komoditou pro mnoho společnosti, jimž by přebytek nebo nedostatek stříbra ovlivnil jejich hlavní podnikatelskou činnost.
S futures pracují také velcí spekulanti (hedge fondy), kteří mají dostatek kapitálu.
CFD kontrakty jsou využívány ke spekulaci spíše retailem, kterým jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje. O fyzické dodání stříbra nemají zájem.

Pokračujte na článek o společnosti Bitpanda, díky které lze nakupovat podíly fyzického stříbra.

Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
94 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
NAGA
90 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.

Ebook