Napište nám zprávu
Položí Fed trhy kvůli přehřáté ekonomice? 🛑
😎 Krypto VIP komunita do konce měsíce zdarma!
Položí Fed trhy kvůli přehřáté ekonomice? 🛑
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Zlato – komodita pro obchodování na burze, online graf a vývoj kurzu zlata


Petr Plecháč 30. 5. 2020

Těžko bychom na světě našli někoho, kdy ještě nikdy neslyšel o zlatě. Snad jedině mezi posledními izolovaně žijícími domorodci by někdo takový mohl být.

Základní informace o zlatu

KomoditaZlato
KontraktGold 100-oz (Gold futures)
Symbol (ticker)GC
BurzaCOMEX
MěnaUSD
Jednotkaoz = troyská unce (31,1 g)
Velikost jednoho kontraktu100 oz
Velikost jednoho bodu$100
Minimální cenový pohyb (1 tick)10 centů za unci ($10 na kontrakt)
Marže (1 kontrakt)$10,065

Online graf zlata (GC)

Cena ZLATA (Gold Futures) se na burze udává v amerických dolarech za 1 oz.

Zlato na burze

Online graf pro analýzu komodit od portálu TradingView – recenze

XTB

Sezonalita na zlatu

Vývoj 5 a 15letého sezónního průměru ceny zlata.

Sezonalita na zlatu

Sezónní vývoj zlata ukazuje na obecně poměrně známou vlastnost ceny zlata, a sice, že má tendenci k růstu. I přesto lze nalézt určitá sezónní okna, ve kterých cena zlata spíše oslabuje.

Zlato má tendenci oslabovat na konci února (do poloviny března), od poloviny dubna (do konce května) a na začátku září (až do konce roku).

Zlato je investory stále považováno za bezpečný přístav, a proto je zapotřebí v dobách nejistoty nepřikládat sezonalitě vysokou váhu. Po zlatu v nejistých dobách roste poptávka a poklesová sezónní okna nebudou mít takovou váhu.


Zajímavosti o zlatu

 • Zlato je měkký kov! Na Mohsově stupnici má pouze 2,5 z 10, podobně jako sádrovec nebo vápenec.
 • Pro Inky bylo zlato symbolem Slunce.
 • V řecké mytologii vystupuje zlato jako krev bohů.
 • Investiční zlato je osvobozeno od DPH.
 • Už chápete, proč říkáte svému protějšku „zlato„?

Přečtěte si, kde nakoupit fyzické zlato, které je ve Švýcarsku v trezoru.

zlaté cihly

Světové statistiky k zlatu

Světová produkce zlata

Světová produkce zlata

Mezi největší světové producenty zlata patří: Čína (404,1 tuny), Austrálie (314,9 tun), Rusko (297,3 tuny), Spojené státy americké (221,7 tuny) a Kanada (189 tun).

V roce 2018 byla největším světovým producentem zlata Čína, která představovala přibližně 12 % celosvětové produkce.

Celosvětová produkce zlata činí přes 3 000 tun ročně (pouze těžba, viz níže).

Mezi největšími těžaři zlata je také Austrálie a Kanada. Australskému i kanadskému dolaru se proto přezdívá komoditní měna, která reaguje mimo jiné také na cenový vývoj zlata.

Poptávka po zlatu

Poptávka po zlatu

Zlato se využívá v různých odvětvích, ve kterých tak po něm vzniká poptávka. Mezi největší odvětví řadíme výrobu šperků, technologie, investice a centrální banky.

V grafu je znázorněn vývoj poptávky napříč zmíněnými odvětvími od roku 2010 do 2019. Zlatou linkou je znázorněn cenový vývoj zlata.

V roce 2019 byla největší poptávka po zlatu z odvětví šperkovnictví (2 118,6 tun), dále investice (1 274,9 tuny), centrální banky (648,2 tuny) a technologie (326,6 tun).

Produkce zlata (nabídka)

produkce a nabídka zlata

Nabídku zlata na trzích zajišťují tři hlavní proudy: těžaři zlata, recyklované zlato a zlato zajištěné producenty (hedgers).

V grafu je znázorněn vývoj nabídky zlata napříč zmíněnými subjekty od roku 2010 do 2019. Zlatou linkou je znázorněn cenový vývoj zlata.

V roce 2019 obstarávali největší nabídku zlata na trhu těžaři zlata (3 479,6 tun), recyklací zlata se na trh dodalo 1 311,5 tuny a tzv. Net Producer Hedging 21,3 tuny. Celkově bylo v roce 2019 na trh dodáno přes 4 800 tun zlata.

Zlato

Vlastnosti a využití zlata

Snad každý jenom trochu civilizovaný člověk už slyšel někdy ve svém životě o zlatě.

Nemohl o něm neslyšet, protože se jedná o kov natolik výjimečný, že se tomuto dostává už odedávna značné pozornosti světové veřejnosti a je stálicí, o niž zájem neopadá ani s ubíhajícím časem.

Zlato je drahý kov s chemickou značkou Au z latinského Aurum.

Jedná se o kovově žlutý prvek s hustotou 19,3 g/cm³, chemicky odolný, tepelně i elektricky vodivý.

U slitin se obecně řeší ryzost neboli obsah zlata a udává se v karátech. Ryzí zlato je 24karátové.

zlaté slitky investice

Co pro nás zlato představuje?

 • Navzdory kolísání jeho cen na burzách je zhmotněním jmění, symbolem bohatství.
 • Nebýt tohoto, kde by dříve i dnes a určitě i v budoucnu bylo šperkařství? Ve šperkařství se zlato využívá ve formě slitin se stříbrem, palladiem, mědí, zinkem či niklem. Slitina je totiž mnohem praktičtější z důvodu zvýšení tvrdosti.
 • Jak by asi vypadal svět financí, kdyby kdysi neobíhaly a dodnes neexistovaly zlaté mince? Dnes známe např. zlatý standard či investiční zlato, ale i ETF, CFD či futures na zlato.
 • Co by si nejednou počal dejme tomu elektrotechnický průmysl užívající tento kov při výrobě některých součástek? Díky dobré elektrické vodivosti a dobrému odolávání vlivům okolního prostředí (oxidaci) se využívá v mikroelektronice a v počítačovém průmyslu.
 • A kolik dalších způsobů využití by se tu ještě dalo najít! Třeba takové zubní lékařství nebo sklářství.

Historie zlata

Takový význam má zmíněný kov pro lidstvo. Takový, že se ho už ve středověku pokoušel nejeden z vladařů získat jakýmkoliv způsobem i s pomocí alchymistů.

Což ale jak známo nikdy nevedlo k úspěchu, protože prý bylo k jeho skutečnému vzniku zapotřebí explozí supernov a kolizí neutronových hvězd.

A proto je toto dodnes tak vzácné.

Alchymista a zlato

Vzácné natolik, že se ho v minulosti leckde vyplácelo rýžovat ve vodních tocích, což vedlo třeba i k pověstné zlaté horečce. Což je už dnes v podstatě minulost, protože to, co se dalo, už lidé tímto způsobem vytěžili, a nyní se tak nanejvýš už jenom někde paběrkuje. Ovšem těží se i nadále, a to v Číně, Austrálii, Spojených státech, Rusku, Peru, Jižní Africe, Kanadě, Mexiku, Uzbekistánu a Ghaně. A svou špetku zlata máme i my ve středních Čechách, Jeseníkách a v okolí Kašperských Hor.

A zlato je nejen vzácné, ale bude zřejmě i stále vzácnější. Protože je ho na zeměkouli jenom omezené množství, prý pouhých asi 170 000 tun. Což se sice zdá jako úctyhodné množství, jenže není. A spotřebovává se na leccos, čímž ubývá. Kvůli čemuž si ho leckde drží třeba i nemalé zásoby, v čemž jsou rekordmany Spojené státy s jejich stamiliony trojských uncí uloženými ve Fort Knoxu, West Pointu a Denveru.

Zlato je prostě nad zlato. A vždycky bude.

Obchodování zlata na burze

Zlato je bezesporu jednou z nejznámějších a tedy i nejobchodovanějších komodit vůbec. Také z toho důvodu se nelze spoléhat pouze na čistý cenový graf (Price Action), ale především se zaměřit na sledování sentimentu a respektování Techniky COT.


Investiční plány | TradeCZ
Přidej se mezi stovky investorů a traderů

Co ovlivňuje cenu zlata

Podobně jako u ostatních komodit, i zde závisí na stavu poptávky a nabídky.

 • V případě zvýšené poptávky po zlatu či snížené produkci má cena zlata tendenci růst.
 • V případě poklesu poptávky nebo zvýšené produkce zlata má cena zlata tendenci klesat.

Poptávka a nabídka může být ovlivněna geopolitickou situací v těžařských zemích, ale i vývojem a změnami v odvětvích, kde se zlato nejvíce využívá. Stejně tak ovlivní cenu zlata nová naleziště nebo naopak zavírání dolů.

Cenu zlata ovlivňuje vývoj amerického dolaru. Pokud ten ztrácí, cena zlata obvykle roste.

Vývoj ceny zlata kopíruje také geopolitická rizika ve světě. Zlato je investory bráno jako prostředek proti inflaci, ale i jako bezpečný přístav v dobách destabilizace a napětí na finančních trzích. Pokud napětí ve světě roste a investoři jsou neklidní, cena zlata obvykle také roste.

Fundamenty na zlatu

Základním fundamentem jsou data světové produkce a spotřeby, s tím související světový trend a zásoby zlata.

Cenu zlata ovlivňuje míra inflace, aktuální riziko na trzích (akciových) a fundamenty ovlivňující americký dolar a americkou ekonomiku. Z toho důvodu je zapotřebí sledovat vyjádření Fedu a FOMC, především komentář k úrokovým sazbám.

Jak obchodovat zlato

Zlato v dnešní době nelze obchodovat pouze na základě čistého cenového grafu. Cena zlata se dokonce neodvíjí ani od postavení indikátorů, jako RSI nebo MACD.

Vývoj na burze diktují velcí komoditní hráči a jedinou cestou pro správnou analýzu zlata je znalost Techniky COT.

Futures a CFD obchodování zlata, investice do zlata

Investoři nakupují tzv. investiční zlato, tedy zlaté slitky, mince nebo cihly. Investiční zlato má certifikát a vyražený punc. Hodnotu vytváří jak cena samotného zlata, které je obvykle té nejvyšší ryzosti (24karátové), tak i přidaná umělecká a sběratelská hodnota.

Zlato lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i na pokles ceny komodity. Pro trading zlata se nejčastěji využívají tzv. Futures nebo CFD kontrakty.

V případě, že Váš broker disponuje přístupem na burzu, můžete spekulovat i přes tzv. ETF nebo využít nákupů či výpisů OPCÍ (opční trading). Opce na komodity nebo futures obchodování patří do rukou zkušených obchodníků! 

Futures kontrakty využívají tzv. commercials, především pak hedgers (producenti a zpracovatelé) k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej zlata. Zlato je klíčovou komoditou pro mnohé podnikání. 
CFD kontrakty jsou využívány spíše spekulanty (retailem), kterým jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje. O fyzické dodání zlata nemají zájem.

Přes futures kontrakty můžeme na burze spekulovat také my, především pak tzv. Large traders (velcí spekulanti), jako jsou hedgové fondy, které mají dostatek kapitálu.

Investice do zlata – akcie těžařů aj.

Investoři nemusí pouze nakupovat fyzické zlato a kontrakty, mohou analyzovat společnosti zabývající se těžbou, zpracováním či distribucí zlata, stát se akcionářem společnosti a bazírovat na růstu ceny zlata tím, že poroste cena akcií dané společnosti.

Mezi největší zlaté těžaře patří společnosti Newmont Corporation, Barrick Gold a Franco-Nevada, o kterých si přečtěte více v této analýze.

Pokračujte na článek o společnosti Bitpanda, díky které lze nakupovat podíly fyzického zlata bez nutnosti vlastního skladování.

Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole

Investiční zlaté slitky
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook