Napište nám zprávu
Naučte se trhy číst

ONLINE KURZ
„Vaše podpora v tradingu.“

Zlato – analýza COT report a Price Action


Zlato je po letech opět jeden z nejdiskutovanějších instrumentů a nejdiskutovanější drahý kov. Po šesti letech se zlato vymanilo z dlouhodobé konsolidace. Za pohybem stojí spíše geopolitické riziko než zvýšená poptávka. Riziko je v tomto období možné vnímat na mnoha frontách (obchodní válka, demonstrace v Hongkongu, kroky Fedu…)

Burzovní zlato price action
Cenový vývoj zlata, Weekly TF

Price action

V těchto dnech se růst zlata zpomalil na silné resistenci v podobě zavření skrytého gapu a pullbacku k překonaným pivotovým low. Růst zlata doprovází tvorba dalších gapů a iniciačních pohybů.

Ale jak zjistit, na jaké straně stojí velcí hráči?

Zlato single PA
Reakce zlata na zavření single a pullback Pivot low

COT index

Jednou z prvních věcí, kterou bychom měli při analýze komodit zkontrolovat, je pozice commercials. V tomto případě tzv. COT index, který měří pozice commercials vzhledem k předchozím hodnotám. Jak vidno, tak commercials jsou silnými prodejci a cena zlata se jim zdá přehnaně vysoko.

COT index na zlato
COT index vyhrocen na prodej

V minulosti lze vidět reakci trhu na pozice velkých spekulantů, například na tomto přiloženém příkladu.

Reakce zlata na COT index
COT index je vyhrocen dříve – střednědobý nástroj

Zde byl COT index vyhrocen silně na nákup a skupině velkých hráčů commercials se zdála být cena zlata až přehnaně nízko. I zde však reakce na vyhrocený indikátor trvala několik měsíců, jedná se totiž o střednědobý nástroj.

Velcí spekulanti

Velcí spekulanti, tzv. Large traders, jsou aktuálně silnými nakupujícími a živí právě probíhající uptrend. Dostali se však na hodnoty kde v minulosti docházelo k obratu trhu, a i nyní by mohli mít tyto většinou hedge fondy, veliké problémy živit trend dál, bez korekce.

Velcí spekulanti na zlatu
Large traders indexově

Hedgers

Hedgers, část skupiny commercials, nedělá to, co bychom očekávali. Proti růstu zlata se příliš nezajišťují a dávájí tak trhu prostor k dalšímu růstu, případně situaci nevnímají jako vyhrocenou.

Hedgers na zlatu indexově
Hedgers na zlatu indexově

Sezonalita

Sezonalita je dle nástroje Season příznivější pro případné shorty. Zlato se rozhodlo nerespektovat sezonalitu až v posledních pár týdnech, kdy se do trhu vlilo až příliš pesimismu a obav z recese.

Sezonalita na zlatu
Sezonalita na zlatu

Poptávka

Poptávka po zlatu tvoří s cenou samotné komodity očividnou divergenci. Zatímco již několik týdnů poptávka po zlatu silně oslabuje, cena zlata dál láme rekordy. Růst zlata tak není podporován jednou ze základních podmínek a trh by mohl velmi rychle začít korigovat směrem dolů.

Poptávka po zlatu
Poptávka po zlatu formou bullspreadu

Další cenový vývoj bude závislý na postupu Fedu a FOMC a na globálních datech, která buďto vyvrátí, nebo podpoří možné ochlazování světové ekonomiky.

Podrobnější analýzy a konkrétní obchody online v PWFT klubu
Ebook