Napište nám zprávu
Inspirujte se

Tržní analýza 18. 11. 2019
„Vaše podpora v tradingu.“

123gap – Singl


Vizualizace stejnojmenného patternu Single poskytuje obchodníkovi přehled o nejzajímavějších situacích na trzích, které sledují i ty největší instituce. Díky indikátoru můžeme mít tyto situace přehledně zobrazeny.

123Gap, Single, nebo také skrytý gap (mezera) je oblíbeným ukazatelem dynamiky trhu a sám o sobě nabízí k zobchodování řadu silných S/R úrovní.

Pattern 123Gap je tvořen třemi svíčkami, kde mezi knoty první a třetí svíčky vzniká mezera. Obrázek A představuje klasický price action pohled na trh v MT4, zvýrazněny jsou knoty první a třetí svíčky, mezi nimiž je mezera. Obrázek B představuje již vizualizaci gapu pomocí indikátoru. Na obrázku C je poté výřez situace, kde jako obchodníci máme přehledně zobrazen gap i s jeho silnými úrovněmi. Ty se vykreslují spolu s pohybem trhu v čase.

Využití

Zavření gapu

Při zavírání gapu se ději zpravidla 2 věci: První je touha trhu zavřít gap, druhou věcí je testování silných S/R úrovní gapu (nakousnutí gapu).

Na obrázku jsou znázorněny vybrané situace, kdy trh zavřel, či jinak testoval gap. Zavírání gapů se děje zpravidla z několika logických důvodů.

Jedním z nich je fakt, že se trhy snaží dostat do oblastí s největším zájmem nakupujících i prodávajících. Trh se z logiky věci bude snažit znovu podívat do oblasti začátku gapu, aby ověřil, zda se v dané oblasti již skutečně nenacházejí prodávající (při longovém gapu) a není šance dostat se níže (za nižší cenu už nikdo nechce prodávat).

Druhým důvodem jsou stop lossy, které se v daných oblastech nacházejí. Kdo do trhu vstoupil na začátku pohybu, s velikou pravděpodobností posunul svůj SL na break even (vstup). Tvůrci trhu tento postup znají a tak není problém do této oblasti dojít a stop lossy vybrat.

Test horní hrany gapu / konce gapu / konce pohybu

Trh velmi rád testuje horní hranu gapu. Několik oblastí je zobrazeno na obrázku a příčina je opět logická. Jedná se o pullback trhu, nalákání chytačů obratu trhu a následné pokračování v nastoleném pohybu. Cestu v pokračujícím pohybu usnadňuje i výběr stop lossů chytačů obratu trendu.

Nakousnutí gapu

Velmi často se setkáme s názory, že trh musí single zavřít. Nelze říci, že to není pravda, ale jelikož většina obchodníků disponuje omezeným kapitálem a někdy i časem, nelze běžnými způsoby tuto logiku trhu bez jasných pravidel zobchodovat. Trhy totiž mohou gap pouze nakousnout a nalákat tradery do pozice na zavření gapu – zde bych důrazně doporučil pamatovat na zadání stop lossu a zbavení se představy, že trh něco musí udělat.

Základní nastavení

Trhy mají tendenci vyplňovat singly ze základního principu fungování tržního prostředí. Zafungovat mohou i velmi malé gapy, u nich se ale objevuje jedna veliká potenciální hrozba. Brokeři berou častokrát tržní data od více zdrojů a každý broker může mít tyto zdroje jiné. Problém spočívá v momentě obchodování opravdu malých gapů (1 pip) ať už pro cílení profitu nebo odhadování pohybu trhu směrem k zavření gapu. Tento gap totiž nemusí být u každého brokera zaznačen.

Jednoduchá rada zní všímat si pouze větších gapů, které také mají větší vypovídající hodnotu. Co se týká časové jednotky, tedy platnosti gapu, jedná se o pattern bez expirace.

Kde pokračovat

Pattern jsme také krátce popsali v článku Pattern Single/123GapPattern Dlouhá svíce 2.

Další informace a možnost získání vizualizace 123Gap naleznete v popisu nástroje Marcus.

TCZ závěr

Přehled o nevyplněných gapech je základ price action analýzy trhu. Gapy lze sledovat bez jakéhokoliv indikátoru/nástroje, neboť po chvíli začne každý obchodník tento pattern vnímat automaticky.

Později, co objevíte jeho sílu v tržním prostředí, bude Vám ale jeho vizualizace v grafu poskytovat jasnou výhodu.