Napište nám zprávu
❌ Trh se mýlil, Čína něco chystá a US banky v problémech
🛑 Investoři sází na růst a nezajišťují se!
❌ Trh se mýlil, Čína něco chystá a US banky v problémech
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie dividendových aristokratů a proč investovat do dividendových akcií, akcie Medtronic, VFC a WBA


Dividendové akcie | TradeCZ

Akcie dividendových aristokratů

Dividendoví aristokraté jsou akcie v indexu S&P 500, které každoročně zvyšovaly své dividendy posledních 25 let v řadě. Tyto podniky přežily dot-com bublinu v roce 2000, finanční krizi v letech 2007-2009, pandemii v roce 2020 i dnešní éru vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb. To vše při každoročním zvyšování výplaty dividend. Mnozí investoři mají rádi dividendové aristokraty kvůli jejich časem prověřenému obchodnímu modelu. Tyto společnosti zůstávají relevantní po celá desetiletí, přičemž nadále generují spolehlivé peněžní toky a udržují si solidní finanční zdraví.

Dividendové aristokraty najdeme ve všech odvětvích kromě komunikací. Technologický sektor a energetika pak také nezahrnují příliš mnoho dividendových aristokratů – v každém z nich jsou pouze dva aristokraté.

Tato odvětví se obecně vyznačují rychlým tempem změn nebo vysokou cykličností, což ztěžuje dosažení konzistentního růstu dividend. Dividendoví aristokraté jsou soustředěni ve stabilnějších odvětvích, přičemž 37 z těchto 65 působivých společností tvoří průmyslové, spotřební a zdravotnické podniky spolu s veřejnými službami.

Dividendoví aristokraté | TradeCZ
Zdroj: simplysafedividends.com

Seznam dividendových aristokratů rozdělených dle jednotlivých odvětví k polovině ledna 2023.

Uvedené číslo představuje počet let, po které daná společnost nepřetržitě navyšuje svou dividendu.

TIP: Co je dividendový aristokrat a dividendový král


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂


Online graf ETF dividendových aristokratů (SPYD)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

XTB

Průvodce investováním do dividendových akcií: Na co se zaměřit? + 3 tipy na zajímavé dividendové tituly

  • Jak fungují dividendové akcie
  • Dividendový výnos a další klíčové ukazatele
  • Vysoký dividendový výnos není všechno
  • Nejoblíbenější dividendové investiční strategie

Pokračuj na Patreon


Proč byste měli investovat do dividendových aristokratů?

Ačkoli dividendy vyplácí mnoho společností – především zavedenější společnosti s menším potenciálem růstu – existují různé úrovně společností vyplácejících dividendy. Mezi nejosvědčenější dividendové akcie patří právě aristokraté. Jaké čtyři hlavní důvody by vás měly vést k investici do těchto titulů?

1. Dividendové akcie do recese

Býčí trh je definován jako delší období stálého růstu cen akcií, zatímco medvědí trh je definován stálým poklesem cen akcií. Historicky se ukázalo, že akciový trh je náchylný jak k býčím, tak k medvědím trhům a ani jeden z nich netrvá věčně. Investoři milují býčí trhy, protože jejich investice rostou, medvědí trh však může u některých investorů vyvolat paniku, když vidí, že jejich portfolia klesají.

Jednou z nejlepších věcí na dividendových aristokratech je to, že ukázali, že bez ohledu na to, co se děje v širší ekonomice, jejich podnikání je v základu dostatečně zdravé, aby odolalo obdobím poklesu. Vezměme si například nápojový gigant Coca-Colu. Již 60 let společnost Coca-Cola každoročně zvyšuje svou dividendu. Podobné platí pro společnost Procter & Gamble, která zvyšuje dividendu již 66 let po sobě.

Během této doby obě společnosti odolaly medvědím trhům, recesím a dalším rozkolísaným ekonomickým obdobím, a přesto se jim podařilo dividendy udržet a zvyšovat.

2. Investoři inkasují ze svých investic příjem bez ohledu na pohyby cen akcií

Existují dva základní způsoby, jak vydělat na vlastnictví akcií: Prodej akcie za vyšší cenu, než jste za ni zaplatili, a výplata dividend. První možnost je zřejmá téměř každému, někteří investoři však mohou podceňovat, kolik peněz lze vydělat na druhém způsobu. Dividendy, které jsou obvykle vypláceny čtvrtletně, jsou pro společnosti způsobem, jak odměnit investory za to, že jejich akcie drží.

Představte si, že investujete do dividendového aristokrata, jako je společnost Coca-Cola, která vyplácí dividendy svým akcionářům nepřetržitě již 60 let a stejně dlouhou dobu ji také každoročně zvyšuje. Za posledních pět let stoupla cena akcií Coca-Cola o 30 % (k 18. lednu 2023), a kromě toho společnost během této doby vyplatila na dividendách na akcii 8,5 dolaru.

Pokud byste v lednu 2018 nakoupili 10 akcií Coca-Cola za 47 dolarů a drželi tyto akcie až do jejich současné ceny 61 dolarů, měli byste nerealizovaný zisk ve výši 140 dolarů a na dividendách byste vydělali dalších 85 dolarů – to vše navzdory dvěma výrazným medvědím trhům na jaře 2020 a v průběhu roku 2022. Na příkladu Coca-Coly je vidět, že dobře zavedené společnosti si najdou způsob, jak dlouhodobě prosperovat.3. Dividendy jako výdělek na důchod

Využití pravidelného investování k důslednému investování do dividendových aristokratů se může ukázat jako spolehlivý zdroj příjmu v důchodu. Představme si, že po dobu následujících 30 let budete nakupovat měsíčně dvě akcie každé ze tří níže uvedených společností. V tabulce je uvedeno, kolik byste na konci svého investičního horizontu mohli očekávat, že vám bude ročně vyplaceno na dividendách z celkového objemu vašich akcií:

dividendové akcie | TradeCZ
Zdroj dat: google.com/finance

Tato čísla vycházejí z výplat dividend aktuálních v roce 2023, v reálném scénáři by celková částka byla pravděpodobně vyšší, protože součástí pozice dividendového aristokrata je každoroční zvyšování výplaty dividend. I ve výše uvedeném příkladu to však znamená téměř 8 200 dolarů v ročních výplatách dividend. V kombinaci s důchodem od státu a dalšími zdroji důchodového příjmu – například z dalších investic – mohou dividendoví aristokraté pomoct zajistit finanční zabezpečení v důchodu.

4. Vaše investice získají další úroveň složeného úročení

Stabilně rostoucí podnik bude generovat kapitálové zisky, které budou v průběhu času růst, ale to, co můžete dělat právě s vyplacenými dividendami, je to, co dělá z aristokratů zajímavé investice. Dividendy jsou pro výnosy z investic zásadní – v letech 1926 až 2021 tvořily 31 % celkových výnosů z indexu S&P 500.

Dividendy totiž můžete také reinvestovat – vzít tuto hotovost a nakoupit další akcie. Tyto nové akcie vás kromě počáteční investice do původních akcií nestojí žádné peníze z vlastní kapsy a samy o sobě budou vyplácet dividendy, což vytváří efekt složeného úročení.

To může mít v průběhu času značný vliv na celkové výnosy vaší investice. Vezměte si akcie, jako je Procter & Gamble, dividendový titul s 66 po sobě jdoucími roky zvyšování dividend. Od počátku 70. let 20. století investoři získali 4 720 % výnosů ze zhodnocení kapitálu. To je skvělé, ale reinvestováním dividend by se tento výnos téměř ztrojnásobil na 12 120 % díky využití efektu složeného úročení!

dividendoví aristokraté | TradeCZ
zdroj: ycharts.com

Ne všichni dividendoví aristokraté přežijí

Navzdory své působivé historii nemusí být dividendoví aristokraté nutně sázkou na jistotu. V roce 2007 bylo v seznamu 60 dividendových aristokratů. Ale 16 z těchto akcií během finanční krize snížilo nebo pozastavilo vyplácení dividend, přičemž devět z těchto snížení se týkalo bankovních akcií. Od té doby ztratilo status aristokrata jen málo společností, protože se ekonomika vyhnula dlouhodobému poklesu, což podnikům usnadnilo udržení výplat.

Několik bývalých aristokratů však v nedávném období přesto své dividendy snížilo:

  • AT&T, telekomunikační a mediální konglomerát, snížil dividendu v roce 2021 v rámci plánu oddělit svá mediální aktiva a snížit dluh, který se nafoukl po špatně načasovaných výdajích na akvizice DirecTV a Time Warner. Pokračuj na analýzu AT&T.
  • HCP, která se mezitím přejmenovala na Healthpeak, snížila dividendu v roce 2014 poté, co se rozhodla oddělit své podnikání v oblasti kvalifikované péče, které se potýkalo s problémy, což vedlo ke snížení peněžních toků na podporu výplaty dividendy.
  • Pitney Bowes snížila v roce 2013 svou dividendu na polovinu a v roce 2019 snížila výplatu o dalších 73 %. Poskytovatel poštovních a dokumentačních služeb se potýkal s několikaletým poklesem peněžních toků v důsledku slabší poptávky po poštovních zásilkách, což zatěžovalo pokrytí dividend a rozvahu firmy.
  • CenturyLink, nyní známá jako Lumen, zmrazila dividendu v roce 2011 a v roce 2013 snížila výplatu o 26 %. Kapitálově náročná a zadlužená telekomunikační společnost se nadále potýkala s problémy, což vedlo k dalšímu snížení dividendy v roce 2019 a k jejímu pozastavení v roce 2022.

Recenze brokerů TradeCZ
Recenze brokerů TradeCZ

Zaměřte se na „anatomii“ dividendy

Většina investorů ví, co je to dividenda: Společnosti, které mají k dispozici hotovost, se o ni občas podělí s akcionáři. Mnoho investorů však přeskočí anatomii dividendy a její vliv na podnik.

Dividenda je totiž krom jiného také peněžní výdaj. Účetní pravidla mohou překroutit mnoho finančních ukazatelů, které vidíte ve finančních výkazech společnosti. Společnost, jako je Netflix, může vykazovat zisk, ale současně generovat malý volný peněžní tok, protože účetní pravidla mohou ovlivnit způsob, jakým společnosti vykazují své zisky.

Dividendové akcie | TradeCZ
zdroj: ycharts.com

Podnik přitom může vyplácet dividendu pouze v hotovosti – může si na výplatu dividendy půjčit peníze, ale to je ztrátová hra, která nikdy netrvá dlouho. Podnik, který vám může nejen vyplácet část svých hotovostních zisků, ale také neustále zvyšovat svou roční výplatu, tak může činit pouze tehdy, pokud jeho podnikání dlouhodobě roste – nelze to předstírat.

Úspěšné investování spočívá v koupi akcií kvalitních podniků, které časem necháte prostě pracovat. Dividendový aristokrat často vyhovuje tomuto požadavku jednoduše proto, že splňuje to, co je spojeno s vyplácením a zvyšováním peněžních výdajů, jako je dividenda.

Nejspolehlivější dividendoví aristokraté si udržují silné finanční zdraví, slouží koncovým trhům, které mají pomalé tempo změn, a dobře si vedou v období recese.


XTB investování | TradeCZ

Akcie dividendových aristokratů

Akcie V.F. Corporation (VFC)

Společnost VF Corporation má za sebou hrozný rok 2022. Mateřská společnost známých značek obuvi a oblečení, jako jsou Vans, The North Face, Timberland, Dickies a dalších, dosáhla špatných výsledků a několikrát snížila výhled na rok 2023. Tržby klesly, zásoby se nahromadily a vedení uvedlo, že kvůli zhoršující se poptávce musí vynakládat větší částky na reklamu, což vedlo k nižším maržím.

Akcie V.F. Corporation (VFC)

Situaci ještě zhoršilo to, že v prosinci 2022 odstoupil generální ředitel společnosti.

To vše dohromady vedlo k poklesu akcií VF Corporation v roce 2022 o více než 60 %. Na základě tohoto úvodu to nezní zrovna jako akcie, kterou byste chtěli koupit. Ale jak říká Warren Buffett, chcete být chamtiví, když se ostatní bojí, a bojácní, když jsou ostatní chamtiví. I když se v roce 2022 nedařilo, stále je zde mnoho zajímavého a jednotlivé značky společnosti mají velký potenciál, přičemž zejména North Face prochází oživením. I když celkové tržby společnosti klesly, tržby North Face vzrostly o 8 %.

Tržby značky Vans sice klesly, ale mezi lety 2017 a 2019 se zdvojnásobily z 2 na 4 miliardy dolarů, takže asi bylo nevyhnutelné, že se nakonec trochu ochladí. Vans je stále oblíbená u mladších zákazníků a pracuje na obnově některých svých produktových řad, aby znovu vzbudila zájem. Značky Vans, North Face a Timberland se na tržbách VF podílejí ze zhruba 80 %, takže pokud se značce North Face bude dařit a značce Vans se podaří vrátit do správných kolejí, bude společnost opět v dobré kondici. Toho by mělo být možné dosáhnout, protože to není tak dávno, co byla Vans žádanou značkou.

Akcie V.F. Corporation | TradeCZ
Akcie VFC

Kromě toho se akcie VF Corporation obchodují díky poklesu v roce 2022 za 13násobek budoucích zisků.

Zdá se, že mnohé z výše uvedených problémů se již projevily do ceny. Ačkoli je výhled společnosti na rok 2023 nevýrazný, vedení společnosti věří, že může v příštích několika letech zajistit akcionářům výnosy v řádu desítek (na základě jednociferného růstu zisku na akcii, zpětného odkupu akcií a dividendy) procent. S dividendovým výnosem více než 6 % se to zdá být dosažitelné. 

Online graf akcie V.F. Corporation (VFC)

Akcie Walgreens Boots Alliance (WBA)

Walgreens Boots Alliance, jeden z největších národních řetězců lékáren v USA, je zajímavou akcií, do které lze investovat před nástupem nového býčího trhu.

Medvědí trh v roce 2022 nebyl pro akcie tohoto maloobchodního lékárenského prodejce příliš příznivý, když jeho akcie klesly o 23 %, což je více než pokles širšího trhu přibližně o 19 %.

Akcie Walgreens Boots Alliance (WBA)

Tento propad je však atraktivní příležitostí pro investory, kteří hledají pasivní příjem, protože je velmi nepravděpodobné, že by se poptávka po lékárenských službách v dohledné době dramaticky snížila.

Vedení společnosti Walgreens navíc spoléhá na to, že nový vstup společnosti Walgreens do poskytování služeb primární a následné péče v pobočkách VillageMD a Carecentrix bude v příštích letech hnacím motorem růstu. Ve fiskálním roce 2022 přinesly zdravotnické služby příjmy ve výši 1,8 miliardy dolarů ze 132,7 miliardy dolarů za celou společnost. Na konci fiskálního roku 2025 by však mohla Walgreens vykázat až 16 miliard dolarů tržeb ze zdravotní péče, nemluvě o zisku před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) ve výši zhruba 1 miliardy dolarů.

Akcie Walgreens Boots Alliance  | TradeCZ
akcie WBA

V dlouhodobém horizontu to znamená, že tento segment by mohl být klíčový pro zajištění zisku, který by podpořil dividendu společnosti Walgreens. V současné době její dividendový výnos přesahuje 5 %. Za posledních pět let přitom Walgreens zvýšila dividendu o 20 %. Pozitivní rovněž je, že se její výplatní poměr pohybuje pouze kolem 38 %, takže dividenda, kterou dostanete, bude pravděpodobně poměrně bezpečná, i když zisky společnosti časem příliš neporostou.

Online graf akcie Walgreens Boots Alliance (WBA)


Přidej se mezi komunitu 500+ investorů

Akcie Medtronic (MDT)

Akcie Medtronic (MDT)

Výrobce zdravotnických přístrojů Medtronic se díky téměř půlstoletí nepřetržitého růstu dividend etabloval jako spolehlivý plátce dividend. Ve své oblasti patří tato zdravotnická společnost k nejdominantnějším na světě.

Akcie Medtronic se v roce 2022 propadly o 27 %. Díky 45 letům zvyšování výplat dividend by však tato akcie mohla být vhodnou koupí pro investory, kteří hledají akcie generující pasivní příjem.

akcie Medtronic | TradeCZ

Medtronic vyvíjí celou řadu inovativních zařízení

Od svého založení v roce 1949 dvojicí inženýrů v Minneapolis v Minnesotě se společnost neuvěřitelně vyšvihla. Od počátku se vyznačovala inovativním duchem. Stala se například první společností, která vyráběla implantabilní kardiostimulátor. Díky této vášni pro kreativitu vlastní Medtronic téměř 50 000 patentů na zařízení, které každoročně ošetří desítky milionů pacientů po celém světě. A jak si jistě dokážete představit, toto portfolio výrobků je velmi rozmanité a podílí se na léčbě i běžných nemocí, včetně cukrovky, zánětu vedlejších nosních dutin a obezity.

Téměř po celé tři roky pandemie covid-19 se Medtronic potýkala s řadou problémů. Nemocnice totiž musely často odkládat chirurgické zákroky, aby se mohly soustředit na léčbu vlny pacientů s diagnózou covid-19. Vzhledem k tomu, že je Medtronic závislá na stabilních objemech zákroků, které jí zajišťují příjmy a zisky, mělo to v posledních čtvrtletích negativní dopad na její finanční výsledky.

Dobrou zprávou však je, že stále více Američanů je očkováno nebo nemoc prodělali – dosažení široké imunity je na dosah. Proto někteří odborníci na veřejné zdraví očekávají, že se virus stane v USA endemickým čtyři roky po začátku pandemie v březnu 2020. Jakmile k tomu dojde, měl by být virus natolik zvládnutelný, že kvůli němu nemocnice nebudou muset zdaleka tolik odkládat chirurgické zákroky. To by pomohlo vrátit tržby a zisky společnosti Medtronic zpět do doby před pandemií.

Vzhledem k tomu, že společnost v následujících letech uvede na trh stovky dalších produktů a narušení způsobené onemocnění covid-19 se začne snižovat, mohl by ji opět čekat solidní růst zisků.

Online graf akcie Medtronic (MDT)

Budoucí dividendový král

Dividendový výnos společnosti Medtronic ve výši 3,4 % je dvojnásobný oproti 1,7% výnosu indexu S&P 500. A pokud by vám tento vynikající počáteční příjem nestačil, Medtronic se v roce 2027 stane dividendovým králem. Dividendový král je akcie z indexu S&P 500, která každoročně zvyšuje dividendu nejméně 50 let po sobě.

akcie Medtronic | TradeCZ
Medtronic a dividendy

Tato schopnost neustále zvyšovat dividendu je dána tím, že dividendový výplatní poměr společnosti se aktuálně pohybuje kolem 52 %. To je pravděpodobně zlatý výplatní poměr, protože dává společnosti dostatek kapitálu na snížení dluhu, realizaci zpětných odkupů akcií a dokončení akvizic, které dále posílí fundamentální ukazatele. Nemluvě o tom, že výplata poloviny zisku zároveň ponechává rezervu pro zachování dividendy v případě dočasného poklesu ziskovosti. Vzhledem k tomuto optimálnímu výplatnímu poměru se lze domnívat, že růst dividend bude ve střednědobém horizontu mírně převyšovat růst zisků. Pokud se Medtronicu podaří vrátit ke střednímu až vyššímu jednocifernému růstu zisků, neměla by mít společnost problém s tím, aby akcionářům rozdávala dividendy s vysokým jednociferným procentním nárůstem.


seznam akcií | TradeCZ

Nejlepší čas na nákup společnosti Medtronic za poslední roky

Společnost Medtronic se zdá být pro příjmové investory, kteří hledají zhodnocení svých těžce vydělaných peněz, zajímavou koupí. Poměr ceny k tržbám (P/S) společnosti je podstatně nižší než desetiletý medián, stejně tak tomu je v případě ceny akcií vůči ziskovosti. Vzhledem k tomu, že vyhlídky na růst společnosti Medtronic se zdají být přibližně stejné jako v posledním desetiletí, jedná se pravděpodobně o atraktivní ocenění pro nákup na dlouhou dobu.

Dokud se covid-19 nestane endemickým a už nebude významně zasahovat do objemů zákroků, může být nejbližší období pro společnost Medtronic stále hrbolaté. Vzhledem k inovačnímu prostředí ve společnosti se však zdá, že základy podnikání Medtronic jsou neporušené. Pro dlouhodobé investory by tak akcie mohly být rozumným nákupem.

akcie Medtronic | TradeCZ
akcie Medtronic
Kde nakoupit akcie dividendových aristokratů?

Nakupuj akcie u ověřených brokerů!
TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Ebook