Akcie Lam Research Corporation (LRCX) – investice do trhu s polovodičovými zařízeními s očekáváním nárůstu poptávky po pokročilých čipech
Zajímají vás technologické akcie? Věříte sektoru polovodičů? Pokud ano, pojďme se společně podívat na firmu Lam Research.
Akcie Lam Research
Lam Research Corporation (LRCX) je americký přední poskytovatel zařízení pro výrobu polovodičů (WFE = wafer fab equipment), zabývající se jejich vývojem, výrobou a službami s tím spojenými.
Jejich pokročilé technologie umožňují produkovat menší a výkonnější polovodičové systémy pro stále náročnější klientelu, hlavně v oblastech mobilních telefonů, počítačů, serverů, nositelných zařízení, automobilového průmyslu, ukládání dat či umělé inteligence.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Online graf akcií Lam Research Corporation (LRCX)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Jaká je budoucnost zařízení pro polovodičový průmysl?
Vzhledem k perspektivě, využitelnosti a potřebě tohoto odvětví se na něj upírají zraky celého světa. Z důvodu postupné modernizace a elektrifikace mnoha segmentů se poptávka po čipech neustále zvyšuje. S rostoucím počtem firem vyrábějících např. automobily, užitnou elektroniku se zvyšuje i poptávka po čipech. Zároveň se zvyšují nároky zákazníků na velikost a výkon jednotlivých zařízení, a proto stoupá i poptávka po nových zařízeních, díky čemuž se neustále vyvíjí nové a nové technologie.
Stále nesmíme zapomínat, že se jedná o cyklické odvětví, jehož cykličnost však se zvyšující poptávkou klesá. Největší nárůst poptávky nastal po rozvolňování opatření v roce 2020 z důvodu covidové pandemie, který vedl hlavně díky uzavření továren v Číně k velkému nedostatku čipů a komponentů v automobilovém průmyslu. Došlo tak ke globálnímu nedostatku čipů, který v některých segmentech stále setrvává.
Rizikem spojeným s poklesem poptávky po čipech může být v současnosti především geopolitická situace. Nejčastěji se mluví o možném konfliktu mezi Čínou a Taiwanem, což již nyní ovlivňuje největšího výrobce čipů Taiwan Semiconductors. Na druhé straně mohou mít problémy i čínské firmy v souvislosti se špatnou politikou Číny a problémy s nulovou tolerancí covidu.
Krátkodobě může oslabit poptávku po nových zařízeních celosvětově se zvyšující inflace, a tím tlak na marže firem. S tím souvisí i vyšší úrokové sazby a stoupající náklady na úroky z dluhů. To potvrzují i zprávy od Micron Technology, který nyní přichází se snižováním kapitálových výdajů a pozastavením objednávek na nová zařízení vč. zařízení od firmy Lam Research.
Z průzkumů firmy McKinsey bude ze 70 % toto odvětví růst především díky zvyšující se spotřebě polovodičů v automobilovém průmyslu, výpočetní technice, úložištích dat a bezdrátových sítí. V případě vyšší poptávky po čipech v těchto odvětvích by se logicky zvýšila i poptávka po zařízeních k výrobě těchto čipů.
Produktové portfolio Lam Research
Portfolio produktů společnosti Lam Research zahrnuje širokou škálu zařízení a služeb, včetně systémů leptání, depozičních systémů a systémů chemicko-mechanické planarizace. Tyto produkty se používají v různých fázích procesu výroby polovodičů, od vytvoření tranzistorů na waferu (polovodičové destičce) až po konečné kroky vytvoření hotového zařízení, jako jsou paměti, mikroprocesory a další integrované obvody.
K vytvoření struktur potřebných pro polovodičová zařízení se využívá leptacích a depozičních zařízení. Leptací techniky (např. pomocí plazmatu) odstraňují materiál z povrchu destičky, zatímco depoziční techniky nanáší materiál na povrch destičky za stejným účelem vytvoření struktur na povrchu (např. chemická depozice z plynné fáze).
Systémy chemicko-mechanické planarizace se používají k vyhlazení a zploštění povrchu waferu vyčištěním od nečistot a zbytkových materiálů za účelem zlepšení výkonu polovodičových součástek.
Odlišným typem jsou zařízení měřící, jako je např. hmotnostní metrologie, která analyzuje povrch vyrobených produktů a vyřazuje vadné kusy.
Další pokročilá zařízení: zahrnují zařízení jako 3D NAND, pokročilá zapouzdření a MEMS (Micro-Electro-Mechanical Systems), které se používají v řadě elektronických zařízení a jsou stále běžnější v oblastech, jako je IoT a AI.
Zařízení a služby společnosti Lam Research lze použít k výrobě široké škály polovodičových zařízení:
- Paměťová zařízení – úložiště (DRAM, flash)
- Mikroprocesory – počítače apod. (CPU, GPU)
- Logická zařízení – chytré telefony až servery (FPGA, ASIC)
- Napájecí zařízení
- Senzory – obrazové, akcelerometry, biosenzory
- Mikrofony, barometry, skenovací mikroskopy apod.
- LED diody
- Optoelektronika – signál (datacentra)
Jak si vede Lam Research v porovnání s konkurencí?
Dle tržní kapitalizace mluvíme o 3. největší firmě v oblasti výroby polovodičových zařízení. Největšími konkurenty na trhu jsou především nizozemský ASML Holding (ASML), američtí výrobci Applied Materials (AMAT) a KLA Corporation (KLAC) a japonský Tokyo Elektron Ltd.
V posledních letech mají vyšší tržby hlavně první dvě jmenované firmy. Ovšem strukturou příjmů se dané společnosti liší. Např. Applied Materials se zabývá kromě polovodičových zařízení i výrobou solárních panelů, zatímco ASML Holding se soustředí především jen na pokročilá zařízení EUV. Výhodou Lam Research může být široké produktové portfolio, které může zacílit na větší spektrum zákazníků.
Od svého založení v roce 1980 jejich zařízení vyrobila asi o 40 mil. waferů více než konkurence ve stejném srovnávacím období. Můžeme mluvit o jakési výhodě z rozsahu, jelikož má aktuálně společnost obrovskou základnu nainstalovaných zařízení, a to více než 75 000 kusů, což může společnost zvýhodňovat oproti konkurenci a pomoci jí udržet si svůj podíl na trhu.
Společnosti pomáhá fakt, že má dobrý přístup k zákazníkům a dokáže přizpůsobit své produkty potřebám zákazníka. Nakonec je spokojený zákazník, ale zároveň i výrobce, který získal dobré poznatky k vylepšování svých zařízení. Zákazník nedostává pouze zařízení, ale i služby s tím spojené, z čehož Lam Research velmi dobře profituje. Mezi služby patří např. software pro řízení procesů či analýzu dat, servis, údržba či renovace prodaných zařízení. V roce 2021 tvořily příjmy ze služeb 1/3 všech příjmů, jak můžeme vidět na obrázku níže.
Další výhodou je bezesporu nákladnost přechodu na konkurenční zařízení, díky čemuž je větší pravděpodobnost, že zákazníci budou v případě spokojenosti zůstávat věrni společnosti Lam Research po delší dobu. Díky velkému objemu vyrobených zařízení má společnost výhodu ve vyjednávání o nákupu surovin, produktů a logistických služeb oproti menším firmám z tohoto průmyslu.
Potenciální pomocí do budoucna může být vláda USA. V srpnu 2022 schválil americký kongres balík 52 mld. dolarů pro firmy v polovodičovém průmyslu sídlícím v USA. Toto je určitě pozitivní zpráva i pro Lam Research, která tak v této nejisté době může kompenzovat zvyšující se náklady a možnost nadále investovat prostředky do dalšího vývoje oproti jiným firmám mimo USA.
Nové spolupráce, investice a akvizice
Společnost musí držet krok s dobou a investovat do modernizování a vývoje, aby se mohla účastnit výroby těch nejvýkonnějších čipů pro nové technologie, jako je např. Internet of Thinks (IoT) či cloud computing. S tím také souvisí dokončená akvizice konkurenční společnosti SEMYSCO GmbH, globálního dodavatele polovodičových zařízení schopných tvořit moderní a výkonné čipy, např. pro umělou inteligenci (AI) a další náročné aplikace. Díky této akvizici by společnost neměla nijak zaostávat za konkurencí a měla by být schopna podporovat zákazníky v přechodu na budoucí technologie. Tímto navíc získává laboratoř v Evropě, díky které by mohla lépe prorazit i na evropský trh.
V létě minulého roku navíc Lam Research oznámil se společnostmi Entegris a Gelest (spadající pod společnost Mitsubishi Chemical Group) strategickou spolupráci, která výrobcům polovodičů po celém světě poskytne spolehlivý přístup k prekurzorovým chemikáliím pro Lam průlomovou technologii suchého fotorezistu pro extrémní ultrafialovou (EUV) litografii. Tento inovativní přístup Lam Research vyvinul společně s ASML Holding, nyní však ovládá segment s EUV z velké části právě ASML. Proto se Lam Research pokusí získat část trhu v budoucích generacích logických a DRAM pamětí s využitím této spolupráce.
Nyní také investují nemalé peníze do svých vývojových středisek, např. do největšího výrobního závodu v Malajsii, kde je dle jejich zpráv vysoký počet odborníků na nové technologie (např. v letectví či zdravotnictví).
Velká odběratelská základna Lam Research
Odběratelskou základnu tvoří přední výrobci energeticky nezávislých pamětí (Flash paměť), energeticky závislých pamětí (RAM/SRAM/DRAM) či logických zařízení.
Mezi nejvýznamnější zákazníky z řad výrobců čipů se řadí např. Taiwan Semiconductors Manufacturing Company (TSM), Samsung Electronics Company Ltd. (005930.KS), Intel Corporation (INTC), Kioxia Corporation, Micron Technology (MU) či SK Hynix Inc. Odběrateli jsou však i podniky z jiných odvětví průmyslu (letectví, zdravotnictví, biotechnologie, komunikační služby apod.), mezi něž patří např. společnosti jako Boeing, Cisco Systems, Lockheed Martin či Marvell Technology.
Většina tržeb společnosti pak plyne do čínských, korejských či taiwanských továren, pro přehled můžete níže vidět přesné objemy.
Finanční výsledky společnosti Lam Research Corporation v letech 2016 – 2022
Tržby společnosti dosáhly za rok 2022 17,18 mld. dolarů a průměrně rostly od roku 2016 o 19 % ročně, a to i přes mnoho nástrah především během covidu a nyní. Náklady na výzkum a vývoj se rok od roku zvyšují v průměru o 11 %, a za minulý rok činily 1,6 mld. dolarů.
Čistý zisk se za posledních 6 let zpětinásobil (31% růst ročně) na hodnotu 4,61 mld. dolarů. Zisk na akcii (EPS) za rok 2022 činil 32,75 dolaru a rostl dokonce cca o 36 % ročně, čemuž dopomohl zpětný odkup asi 20 % akcií ve stejném období. Odkup akcií však v posledních 2 letech zpomalil, z čehož je vidět, že je snaha o větší kumulaci hotovosti pro případnou recesi zisků. V dalších letech je však možné, že management obnoví dřívější tempo zpětných odkupů.
Provozní marže v minulém roce byla 31,2 %. Provozní i čisté marže si společnost dokáže v posledních letech držet vysoké a lehce je i zvyšuje, což napovídá tomu, že má částečnou konkurenční výhodu, kterou neztrácí postupem času.
Firma se pyšní vysokými hodnotami návratnosti na kapitál (ROE) i návratnosti svých aktiv (ROA), jež jsou ve srovnání s konkurencí podobná, ne-li lepší.
Růst volného free cash flow byl v průměru o 15 % ročně až na hodnotu 2,55 mld. dolarů, který by mohl být vyšší, nebýt zvýšených kapitálových výdajů hlavně v posledním kalendářním roce. CapEx vzrostly za posledních 6 let ze 175 na 546 mil. dolarů.
Aktiva společnosti stoupla z 12,1 na 17,2 mld. dolarů, na druhou stranu hotovost se jim snížila z 5,0 na 3,7 mld. Co se týče krátkodobého dluhu společnosti, ten dokázala snížit z 940 na 61 mil. dolarů. Lam Research naopak nabrala více dlouhodobého dluhu (ze 4,5 na 5,22 mld. dolarů).
Společnost má s ohledem na její tržní kapitalizaci celkem nízký čistý dluh, který činí pouze 0,1násobek EBITDA, a neměla by tak mít problém jej do budoucna splácet. Stejně tak by neměla mít problém pokrýt úrokové náklady. Zdá se, že její rozvaha je zdravá a vše se bude odvíjet od budoucích zisků.
Momentální hodnota Payout ratio je 17,7 %, avšak v minulosti se pohybovala i kolem 32 %, přesto se ale díky vysokému růstu zisků hodnota dividendy na akcii zvyšuje již 8 let v řadě a v posledních 5 letech dokonce o 28,4 %. Výplata dividend je dobře pokryta ziskem, případně i z cash flow. Očekávaná dividenda se pohybuje okolo 1,5 %.
Platné k datu 19. 1. 2023
Název společnosti (ticker) | Lam Research Corporation (LRCX) |
Akciový index | S&P 500 |
Sídlo společnosti | Fremont, Kalifornie |
Tržní kapitalizace | 63 mld. USD |
Sektor (podsektor) | Technology (Semiconductor Equipment & Materials) |
Počet zaměstnanců | 17 700 |
Dividenda | 1,48 % |
P/E | 13,39 |
EPS | 34,87 |
P/S | 3,51 |
P/B | 8,62 |
P/C | 14,44 |
TCZ hodnotí | 7/10 |
Recenze akcie Lam Research
Při ohlédnutí zpět lze vypozorovat, že si společnost Lam Research vede i ve značné konkurenci nadmíru dobře, dokáže investovat do nových společností a pokračuje v posouvání hranic v technologiích výroby polovodičů. Zároveň se zdá, že má dobře fungující vedení, které dokáže udržovat vcelku zdravou finanční rozvahu a měla by být připravena na horší období ekonomiky. A nakonec se snaží odměňovat i akcionáře ve formě stoupajících dividend a zpětných odkupů.
Dle dosavadních predikcí by se měly v roce 2023, a nejspíš i roku 2024, snížit tržby i zisky na akcii. Ukazatel P/E ratio se každopádně již teď pohybuje kolem 13,5 a je nejnižší v porovnání s jejími hlavními konkurenty, a zároveň je pod svým historickým průměrem. Lam Research je již zavedená společnost s finančně zdravou strukturou, která má navíc stále růstový potenciál, proto bychom spíše chápali, že se prodává s mírnou prémií vůči historickému P/E.
Nicméně situace na trzích a strach investorů z případné recese či války poslal cenu akcie až k hodnotě 300 dolarů, zatímco se v lednu minulého roku obchodovala za 730 dolarů. Od zmíněného dna se dokázala cena vyšplhat až k nynějším 470 dolarům, i přesto se nyní nákup akcií společnosti Lam Research jeví jako zajímavá investiční příležitost.
Vše se ale bude odvíjet od situace ve světě, a proto si musíme odpovídat na otázky typu: Bude recese či nikoli? Jaká bude poptávka po čipech? Jak se bude chovat konkurence? Budou přicházet geopolitické zprávy, které by mohly výrazně zahýbat s cenou akcie? Ať už to dopadne jakkoli, je pravděpodobné, že pokud se podíváme na delší investiční horizont, mohla by být tato akcie zajímavou investicí. Neměli bychom opomíjet riziko tohoto sektoru a zvlášť riziko nadcházejících kvartálů roku 2023/24, kdy může cena akcie ještě klesnout na výrazně nižší úrovně. Proto pokud se rozhodnete pro vstup do pozice, zvažte všechna rizika s tím spojená.
Kde nakoupit akcie Lam Research Corporation?
Nakupuj akcie u ověřených brokerů!


