Obchodní Strategie Smart Money (část 2.) – struktura trhu a likvidita
Obchodujeme Smart Money – druhý díl
Vítám vás u druhého dílu miniseriálu Obchodujeme strategii Smart Money. V minulém díle Strategie Smart Money část 1 jsme si vysvětlili, co to jsou smart money a na jakých konceptech tyto strategie fungují.
V dnešním díle bych vám rád představil další koncepty, a to konkrétně Market Structure a jak se na ni díváme z pohledu Smart Money a taky koncept Likvidity.
Nezapomeňte si napsat o pomocný indikátor – více na konci článku.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Kde je také Emil se svou strategií Smart Money 🙂
Obchoduj se mnou 🙂
Co je Market Structure a Smart Money
Zopakujeme si základní stavební kámen a poučku, jak definujeme strukturu trhu. V úplném základu ji můžeme rozdělit na dva druhy.
- Býčí – pokud máme býčí strukturu trhu, trh vytváří vyšší maxima a následně vyšší minima, tím pádem máme uptrend.
- Medvědí – pokud máme medvědí strukturu, trh vytváří nižší minima a nižší maxima, tím pádem máme downtrend.
Tip: Mějte vždy přehled o tom, co dělá vyšší timeframe, protože ten nám určuje konečný orderflow a kam se chce trh podívat. Nižší timeframe budeme používat jako detailnější pohled na to, co nám vyšší timeframe ukazuje.
Znázorněná struktura trhu na prvním obrázku vypadá sice pěkně, ale jedná se o učebnicový příklad. Tento pohyb bohužel většinou na trhu neuvidíme. Trh se nás kolikrát bude snažit zmást pomocí falešných průrazů anebo jen sebráním likvidity z určité cenové hladiny. Mnohem realističtější pohyb by potom vypadal takhle:
Jakmile máme definovanou naši strukturu trhu, můžeme začít do trhu dokreslovat naše zóny (Orderbloky) a sledovat, jak funguje integrace Market Structure spolu s orderblocky.
TIP: Market Structure je základním nástrojem pro analýzu každého trhu. Vaše analýza by měla začínat právě tady. Podívat se na celkový trh, případně na fundamenty a až následně potom hledat zóny pro vstup. Zkuste si otevřít libovolný graf a definovat si strukturu trhu. Lokální maxima a minima, určete krátkodobý i dlouhodobý trend a naznačte si potenciální orderblocky.
Jak tyto patterny poznat v reálném tržním prostředí?
Osobně moji nejoblíbenější metodou je jít z vyššího timeframu na nižší. Díky tomu mám přehled, kam vyšší timeframe směřuje a poté se můžu rozhodnout, zda chci jít s trendem pro dlouhodobější pozici anebo jenom vydělat na menším pullbacku. Protitrendové pozice jsou více rizikové a složitější na realizaci, proto bych se ze začátku určitě soustředil na analýzu trendu a následné „naskočení do již rozjetého vlaku„.
Takto by probíhala základní analýza na měnovém páru EUR/USD, vidíme, že trh nám vytváří vyšší maxima a vyšší minima. Zároveň vidíme, že občas jde trh také do strany, a proto musíme být pozorní a vždy mít povědomí o tom, co nám vyšší timeframe říká!
Likvidita trhu a strategie Smart Money
Likviditu můžeme definovat jako pokyn, s jakou lze aktivum nebo cenný papír převést na hotovost, aniž by to ovlivnilo jeho tržní cenu. Jednoduše řečeno, hledejme likviditu ve všem, co trh dělá. Objednávky na trhu jsou zdrojem likvidity, trh je neustálá směna mezi nabídkou a poptávkou. Objednávky probíhají v různých cenových hladinách z různých důvodů. Cena se pohybuje na základě nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Cena se pohybuje, aby nalezla likviditu k obnovení rovnováhy na trhu. Nebo jinými slovy, cena se pohybuje s cílem najít příkazy k obnovení rovnováhy na trhu.
Likvidita je opět velice subjektivní věc a každý obchodník ji definuje jinak. Stejně jako každý obchodník bude S/R zóny kreslit trochu jinak. Avšak i pro likviditu máme zde určité patterny, kterými se můžeme inspirovat. Určitě se vám někdy stalo, že jste obchodovali „double top“ a na třetím „doteku“ jste vstupovali, abyste následně zjistili, že trh vás vyhodil a následně se vydal vaším směrem. I na základě toho vzniká jeden častý mýtus, že trh si chodí „pro vaše stoplossy“ i když pravda je taková, že trh jenom dodržuje férovou nabídku a poptávku.
Níže se podíváme na určité patterny:
TIP: Otevřete si libovolný graf a zkuste tyto patterny hledat. Podívejte se, jak trh na likviditu reaguje. Dochází k silnému průrazu? Nebo jenom cena „wickne“ sebere likviditu a jede opačným směrem? Jak by znalost těchto konceptů měla vliv například na umístění vašich stoplossů? Nenachází se poblíž nějaké likvidity?
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Kde je také Emil se svou strategií Smart Money 🙂
Investuj se mnou 🙂
Malý pomocník pro obchodování Smart Money strategie
Obchodování Smart Money vyžaduje nízký spread. Při roztažení spreadu je dobré se obchodování vyhnout. Ale jak jednoduše zjistit aktuální spread?
Rád bych zde sdílel velice skromný a jednoduchý indikátor do platformy MetaTrader 4, který ukazuje aktuální spread pro daný pár.
Pro zájem o indikátor napište na info@tradecz.cz
Shrnutí a slovo závěrem k Smart Money strategii
V dnešním díle jsme si představili, jak definovat strukturu trhu a co je to likvidita. Nyní jsme si vysvětlili všechny základní koncepty. V následujícím a posledním díle si ukážeme praktické ukázky a druhy vstupů do trhu. Doporučuji si projít jednotlivá cvičení a zkusit si trh pomocí těchto konceptů analyzovat.
Přeji mnoho úspěchů při obchodování.
První část strategie Smart Money
Třetí část strategie Smart Money
Čtvrtá část strategie Smart Money
Obchoduj u ověřených brokerů!
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Skvěle, jednoduše popsáno. Díky.
Mohu poprosit o zaslání pomocného indikátoru pro SMC strategii pro MT4 platformu?
Dekuji Venda
Zdravím,
indikátor je bezplatně všem dostupný. Napiště prosím e-mail zde: info@tradecz.cz.
S pozdravem
Emil