Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Analýza společnosti Newmont Corporation, investice do zlata, srovnání Barrick Gold, Franco-Nevada


Petr Plecháč 19. 3. 2021

Rozmanitý burzovní svět dnes nabízí hned řadu možností, jak spekulovat na růst ceny zlata, aniž bychom museli zlato fyzicky vlastnit. Můžeme nakupovat opce, futures i CFD kontrakty, nebo spekulovat pomocí ETF na zlato.

Svou počáteční investici můžeme znásobit i bez použití finanční páky a maržového tradingu, a to díky výběru té správné akciové společnosti, která těží z růstu ceny zlata víc než zlato samotné.

Co takhle Newmont Corporation?

srovnání Newmont Corporation, Barrick Gold, Franco-Nevada

Společnost Newmont Corporation, která se zabývá těžbou a průzkumem zlata, je dle tržní kapitalizace největší zlatý těžař. Kromě vzácného žlutého kovu zkoumá také stříbro, měď, zinek nebo olovo.

Společnost byla založena v roce 1916, sídlí v Denveru v Coloradu. V akciových screenerech ji najdeme v Sector: Basic Materials a Industry: Gold.

Na oficiálních stránkách společnosti Newmont Corporation se nachází sekce pro investory s veškerými aktuálními údaji.

Video – analýza společnosti Newmont Corporation (NEM)

Akcie zlatého těžaře

Online graf akcií Newmont Corporation (NEM)

Při pohledu na cenový graf (2016 – 2021) společnosti NEM vidíme velmi silný růst ceny, který je poháněn zotavením ceny zlaty od roku 2015, kdy se 1 unce prodávala za bezmála 1 000 USD. Aktuálně (2021) se cena zlata pohybuje okolo 1 700 USD / unci a cena 1 akcie společnosti NEM se od té doby více než ztrojnásobila.

Provázanost mezi vývojem ceny zlata a vývojem ceny akcií společnosti NEM je jasně patrný. Stejně tak je patrný i skrytý pákový efekt, kdy se cena zlata zdvojnásobila, zatímco akcie NEM posílily na více než trojnásobek.

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Základní informace o společnosti Newmont Corporation

Hodnoty jsou platné k datu 18. 3. 2021

Newmont Corporation analýza
Název společnosti (ticker)Newmont Corporation (NEM)
Akciový indexSP500
Sídlo společnostiDenver (USA)
Tržní kapitalizace49,9 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Basic Materials (Gold)
Počet zaměstnanců14 300
Dividenda3,49 %
P/E19,05
EPS$ 3,51
P/S4,34
P/B2,20
P/C8,57
TCZ hodnotí9/10

Detailní analýzu společnosti, spolu s komentářem k zlatu a aktuálním fundamentům rozebírám ve videu. Níže je rozbor základních parametrů společnosti NEM.

Společnost NEM má tržní kapitalizaci téměř 50 miliard dolarů a je zařazena v indexu SP500.

Prodeje (sales) společnosti NEM činí kolem 11 mld. USD, se ziskem 2,5 mld. USD. Hodnotový ukazatel P/E = 18,5 je v této postpandemické době na solidní úrovni. Společnost vyplácí dividendu ve výši 3,5 % (2,2 USD na akcii), zaměstnává 14 300 lidí a vykazuje velmi pěknou hrubou marži 56,4 %.

NEM akcie analýza

Tržby (Revenues) spol. NEM v posledních letech rostou. Poslední údaje čítají 11,5 mld. USD s meziročním nárůstem tržeb o 18 %. Rok předtím vykázala společnost nárůst tržeb o 34 %, které se mimo jiné odrazily od pozitivního vývoje ceny zlata.

S růstem ceny zlata roste také marže (Gross profit – margin), která má zásadní dopad na výsledný čistý zisk společnosti (2,8 mld. USD).

Newmont corp analýza

Kapitálové výdaje drží společnost na 1,2 miliardách USD s tím, že aktuálně usiluje o modernizaci směrem k zlevnění nákladů na vytěžení jedné unce zlata.

Free cash flow roste, aktuálně společnost disponuje 3,5 miliardami dolarů. Stejně tak roste i free cash flow na akcii.

Opět zde vidíme silný vliv růstu ceny zlata.

Newmont analýza společnosti

Roční návratnost při aktuálním volném cashflow na akcii 4,45 USD a aktuální ceně za jednu akcii 62 USD činí 7 %.

Pokud jde o aktiva a pasiva společnosti Newmont Corp., vidíme růst v obou případech.

V hotovosti drží Newmont Corporation aktuálně tolik co dluhu, tedy 5,5 miliardy USD.

NEWMONT Corp akcie

Na tomto obrázku jsou zobrazeny údaje přímo ze stránek spol. Newmont Corp., které naleznete v sekci pro investory.

Z celkových příjmů 11,5 mld. USD tvoří 90 % právě zlato.

Stříbro, zinek, měď a olovo tvoří tedy jen zlomek příjmů této společnosti.

Vývoj ceny těchto kovů na burze bude mít poměrově nižší dopad na vývoj ceny akcií NEM.

NEWMONT Corp akcie

Výpočet vnitřní hodnoty společnosti Newmont Corporation (NEM)

Podle klasického modelu EPS + Growth Rate + Rate of Return + P/E vychází dne 17. 3. 2021 vnitřní hodnota neboli férová cena za akcii společnosti Newmont Corporation

63,18 USD

Poznámka! Jedná se o můj osobní pohled na společnost, má očekávání apod., a výpočet se může po dosažení jiných hodnot významně lišit.

Podívejte se na video pro detailnější informace.

férová cena, vnitřní hodnota NEM

Naučte se investovat do akcií v online kurzu.

Online kurz akcie a opce

Společnost Newmont Corporation (NEM)

Zlatý těžař NEM neoperuje pouze v jednom státě, ale svou působností zasahuje dokonce i do více kontinentů.

Newmont Corporation působí především ve Spojených státech, Kanadě, Mexiku, Peru, Argentině, Chile, Surinamu, Austrálii či v Ghaně.

Největší příjmy společnost generuje v Nevadě, S. a J. Americe a v Africe.

Newmont společnost analýza

Na co si dát pozor u těžařů zlata?

U těžařů zlata je zapotřebí se zaměřit na pár hlavních bodů, a to:

  • zadlužení společnosti,
  • jakou má společnost rezervu zlata,
  • jaké má spol. náklady na vytěžení 1 unce zlata.

V případě NEM se náklady pohybují kolem 1 045 USD / unci (AISC). Společnost se chce v příštích několika letech dostat pod 900 USD / unci, což se aktuálně projevuje v nákladech společnosti, viz výkazy.

Na konci roku 2020 měla společnost NEM zásoby ve výši 94 milionů uncí zlatého nerostu a 65 milionů uncí zlata.

V roce 2020 vyprodukovala 5,9 milionů uncí s tím, že v dalších letech projektuje produkci až 7 milionů uncí zlata ročně.

analýza spol. newmont

Investování do zlata

Jak jsem již v úvodu článku zmínil, do zlata a dalších drahých kovů lze dnes investovat mnoha různými způsoby (ETF, CFD, fyzické zlato ad.).

Osobně využívám pro dlouhodobé investice do zlata možnost nákupů na Bitpanda – recenze.

Přečtěte si vše potřebné o ZLATU.

Zlato komodita investice

Online graf ceny zlata (GC – GOLD)

Další zlaté akcie: Barrick Gold a Franco-Nevada

Dle tržní kapitalizace jsou největšími společnostmi v sektoru Basic Materials a podsektoru Gold kromě Newmont Corporation také: Barrick Gold Corporation a Franco-Nevada Corporation.

Pokud budete zvažovat investici do zlatého těžaře nebo jakékoliv akciové společnosti, která bazíruje na ceně zlata a jiných drahých či průmyslových kovů, je zapotřebí porovnávat, porovnávat a porovnávat.

Barrick Gold Corporation (GOLD)

Jedna z největších těžařských společností se zaměřením na zlato a měď, s působností ve 13 zemích na celém světě. Akcie společnosti Barrick Gold jsou obchodované na newyorské burze pod tickerem GOLD.

Barrick Gold analýza
Barrick Gold společnost akcie

V případě společnosti Barrick Gold, s tržní kapitalizací 36,7 mld. USD, můžeme vidět oproti NEM lepší hodnotový ukazatel P/E, horší dividendu, horší hrubou marži, více zaměstnanců atd.

Hodnocení společnosti a porovnávání s jinou ovšem není pouze o hodnotových ukazatelích, ale o specifických vlastnostech, zaměření, problémech či managementu dané společnosti.

Kanadská společnost Barrick Gold se zabývá průzkumem, tvorbou dolů, těžbou a prodejem zlata, stříbra a mědi. Své doly má např. v Argentině, Kanadě, na Pobřeží Slonoviny, Kongu či ve Spojených státech. Zároveň má měděné doly v Chile, Saúdské Arábii či Zambii.

Společnost Barrick Gold byla založena v roce 1983, se sídlem v Torontu, Kanadě. Roční produkce zlata se v případě GOLD pohybuje kolem 5,5 milionů uncí zlata s náklady na 1 unci kolem 900 USD. Podle údajů z roku 2019 vykazuje společnost Barrick Gold 71 milionů uncí zlatých rezerv.

V případě mědi vyprodukuje za rok 432 milionů liber s náklady 2,52 USD / libru.

Společnost Barrick Gold tedy už nyní dokáže vyprodukovat unci zlata levněji než spol. Newmont a mnohem levněji než někteří další menší těžaři, kteří se pohybují s náklady kolem 1 400 USD / unci. Takové spol. mohou mnohdy vykazovat lepší čísla P/E apod., ale levnější akcie neznamená lepší! To se většinou projeví až v bear marketu a při poklesu ceny zlata.

Barrick Gold analýza

Barrick Gold se chce do roku 2025 dostat na náklady 800 USD / unci dle AISC. Tím by měla cena akcií zůstat na podobných hodnotách, i když cena zlata klesne. Společnost odměňuje akcionáře zvyšováním dividendy, neboť se v posledních letech zaměřila na splácení dluhu, čímž ulevila úrokovým nákladům.

Online graf společnosti Barrick Gold (GOLD)

Franco-Nevada Corporation (FNV)

Kanadská společnost Franco-Nevada Corporation není na první pohled příliš zajímavá a nejeden akciový (komoditní) investor by při pohledu na čísla níže ani nepokračoval v hlubší analýze. Hodnotový ukazatel P/E na 72,7 není málo a tržní kapitalizace 23,7 mld. USD s prodeji 1 mld. USD je zase trochu příliš.

Franco Nevada analýza
Franco-Nevada Corporation (FNV) analýza

Společnost Franco-Nevada byla založena teprve v roce 2007 (Toronto, Kanada) a nejedná se o typického zlatého těžaře. Společnost FNV se zaměřuje na licenční služby (royalty a streaming) ve Spojených státech, Kanadě, Latinské Americe, Austrálii, Africe i v Evropě.

Tato společnost neprovozuje žádné doly ani neprovádí průzkumy. Co tedy společnost Franco-Nevada dělá? Financuje projekty, za což získává licence, které jí v budoucnu dávají práva na nákup zlata a dalších komodit s výraznou slevou.

Společnost poskytuje těžařům hotovost, výměnou za právo nakupovat od nich v budoucnu zlato, stříbro a další materiál za snížené sazby.

V praxi to pro FNV představuje podnikání s vysokou marží a nízkými režijními náklady.

Kromě zlata, stříbra a kovů skupiny platiny působí v segmentu ropy a plynu. Přesto spadá do podsektoru GOLD, neboť přes 80 % příjmů tvoří právě zlaté příjmy.

Společnost od svého IPO v roce 2008 zvyšuje rok od roku dividendu a od roku 2021 se může pochlubit rozvahou bez dluhu!

Jelikož Franco-Nevada nevlastní žádné doly a neprovádí žádnou těžbu, lze se na ni dívat i jako na speciální finanční společnost, která svou provizi získává v komoditách.

Společnost je jednou z největších v tomto odvětví, s portfoliem 290 důlních investic.

Franco Nevada akcie
Online graf společnosti Franco-Nevada (FNV)
Online kurz akcie a opce

Závěr TradeCZ

Investice do zlatých těžařů a obecně do společností, které jsou závislé na vývoji ceny komodit, s sebou nese svá specifická rizika. Růst ceny komodity ve většině případů přináší růst ceny akcií společnosti a naopak, přičemž predikovat vývoj ceny komodity samozřejmě není vůbec snadné a je zapotřebí počítat s různými scénáři vývoje.

Riziko investice je v tomto případě kompenzováno dividendou, ale zásadní je zde volba té správné společnosti, kterou běžná cenová volatilita na komoditách výrazně neovlivní.

Komodity se historicky pohybují v cyklech! Vrchol a dno komoditního cyklu lze jen stěží přesně trefit, nicméně každý komoditní investor by měl mít alespoň základní přehled o tom, kdy se vyplatí investovat do takto specifického typu společnosti.

Své portfolio zveřejňuji v Powerful Trader klubu a pro patrony Investory.


Nakupuj akcie u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Nejlepší akcie těžařů zlata | Investice do zlata | Nejlepší zlaté akcie | Srovnání akcií těžařů zlata

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook