Napište nám zprávu
Investiční rady 2022
TOP 5 z XTB
Investiční rady 2022
„Vaše podpora v tradingu.“

Co je on-chain analýza a co je to blockchain. Jak analyzovat Bitcoin a Ethereum


Petr Plecháč 11. 11. 2021

Jak všichni jistě víme, standardně se při analýze trhu využívá technická a fundamentální analýza.

V kryptosvětě se v posledních pár letech objevil další způsob analýzy, a to takzvaná on-chain analýza.

Co je blockchain a on-chain

Důležité je porozumět, co je to blockchain

Blockchain si lze představit jako otevřenou účetní knihu, kde se zapisují transakce do bloků. Transakce v těchto blocích se poté uzamknou tzv. hashovací funkcí. Pro představu, něco jako když se v účetní knize sečte celá stránka zápisů a „vyleze“ z toho nějaký výsledek. Tomu výsledku se v kryptoměnách říká otisk bloku, a pokud je uzamčen, tak se připojí za předchozí blok.

Tento právě vytvořený otisk bloku se opět objeví v hashi následujícího bloku. Tak jako kdybychom vzali výsledek na konci stránky a přičetli ho k zápisům na následující stránce. Tím jsou tyto stránky provázané.

Zde na blockchain.com je možné sledovat transakce aktuálně probíhající v čase v síti Bitcoinu. Velmi snadno můžete například zjistit, kolik Bitcoinů se přesouvá z jaké adresy na jakou adresu nebo kolik je zůstatek na jednotlivé adrese a kdy tam ten zůstatek přišel: https://www.blockchain.com/btc/unconfirmed-transactions

On-chain analýza

Jak již z názvu vyplývá, tak tento typ analýzy se provádí na jednotlivých blockchainech kryptoměn. Díky tomu, že data blockchainu jsou volně přístupná, lze snadno vidět, jaká adresa kam co poslala. Díky “stopování” adres například v bitcoinové síti víme, které adresy patří burzám, zároveň je snadné se dopátrat tzv. velrybích adres (těch největších), kterým můžeme tzv. „vidět pod ruce.”


Nákup kryptoměn na Binance

recenze Binance

On-chain analytické platformy

On-chain analytické platformy sbírají data z blockchainu a vizualizují je do uživatelsky přívětivé podoby a samozřejmě tato data prodávají jako službu. Dnes máme již několik společností, dvě nejznámější jsou Glassnode a Cryptoquant.

Dnes je možné sledovat jakékoliv blockchainy (kterýchkoliv kryptoměn) a poté je vyhodnocovat. Obecně se sleduje cca 50 kryptoměn, ale pro určení nálady a případného dalšího dlouhodobějšího pohybu krypto-trhu celkově postačí bohatě data BTC, případně doplněná o data ETH.

Tyto dvě kryptoměny jsou největší a tvoří dohromady více jak 50 % tržní kapitalizace všech kryptoměn, která je aktuálně cca na 2,8 bilionech USD.

Patreon kryptoměny

Ještě víc než samotná data je pro krypto-obchodníky či investory
důležitá analýza těchto dat, kterou provádíme v rámci Patreonu.

Jak lze data využít

Ze shromážděných dat a jednoduché úvahy je například na přiloženém obrázku níže vidět dlouhodobý odliv BTC z burz -> pokud tento trend bude pokračovat -> mělo by se to posléze projevit na ceně BTC, a to tak, že jejím růstem.

onchain analýza
Na svislé ose vidíme počet Bitcoinů, šedý graf je logaritmický vývoj Bitcoinu a žlutý je křivka vývoje počtu BTC na burzách.

Pokud na grafu uvidíme otočení trendu, znamená to, že hodleři začali své BTC vkládat na burzy, a je vysoce pravděpodobné, že se je chystají prodat. To by se naopak na ceně BTC mohlo projevit negativně.

Na tomto grafu je možné vidět aktivitu tokenů, která je rozdělena podle doby neaktivity.

on-chain analýza

Díky tomuto typu grafu můžeme sledovat pohyby coinů, které se např. už 5 let nikam nepohnuly. Jakmile u takových coinů roste cena a zároveň rostou i jejich pohyby, je dosti pravděpodobné, že tyto coiny se pohnuly z důvodu realizace zisků.

Můj oblíbený SOPR vyjadřuje poměr mezi prodejní cenou a zaplacenou cenou každého Bitcoinu.

SOPR onchain analýza
SOPR – Spent Output Profit Ratio

To v praxi znamená, že pokud je indikátor nad úrovní jedna tohoto poměru, tak se na trhu nachází nerealizovaný zisk, a je dost možné, že by mohla přijít jeho realizace.

Tyto jednotlivé analýzy sentimentu a chování trhu je poté zapotřebí vhodně kombinovat a tzv. se je naučit číst.

Příklad: on-chain analýza v praxi

Ti, co sledují kryptoměny, si určitě pamatují cenovou range z léta 2021 – fialová barva.

Analýza Bitcoin on-chain

Nálada na trhu byla pesimistická, cena se “plácala” mezi 30k – 42k. Celý trh byl na rozhraní bullmarketu a bearmarketu, tedy překonání 42k směrem vzhůru nebo propadnutí pod 30k.

Zlomovým momentem pro nás byl příchod největšího odlivu BTC za jediný den za dlouhou dobu (viz graf níže).

Bitcoin on-chain analýza

Konkrétně šlo o výběr 60 000 Bitcoinů z burz. V předchozích dnech BTC rostl směrem od hranice 30k, což si myslím, že bylo postupné skupování této hodnoty, a následný výběr tuto úvahu utvrdil.

Žádná analýza není všemocná, ideální je kombinovat všechny tři najednou, ale i přesto, že všechny tři budou ukazovat jasný LONG, může stejně dopadnout obráceně.

TIP: Co jsou on-chain data a jak získat on-chain analýzu

Nákup kryptoměn
BINANCE
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Krypto, Akcie, Drahé kovy
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
NAGA
94 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
eToro
92 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Recenze
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Recenze
Krypto, Akcie, Drahé kovy

Ebook