Co jsou on-chain data a jak získám on-chain analýzu? Blockchainová data od Glassnode aj. pro listopad 2021 – Bitcoin a Ethereum
V dnešním článku se zaměříme na stále oblíbenější fundamentální analýzu kryptoměn.
Že kryptoměny negenerují žádné tržby, a tak není možné kromě technické analýzy použít žádné jiné metody? Díky Glassnode aj. zprostředkovatelům dnes krypto-nadšenci získávají ucelenější přehled o tom, co se děje na pozadí digitálních aktiv, především pak Bitcoinu a Etherea.
Víte, co skutečně hýbe trhy? … Poptávka vs. Nabídka
Analýza on-chain dat se stala před dvěma týdny součástí Patreonu, skrze kterého můžete podpořit tento portál TradeCZ.cz a získat další informace navíc, třeba právě on-chain analýzu BTC či ETH.
Co je to on-chain analýza?
On-chain analýza je analýza blockchainových dat, díky kterým získává krypto-trader či investor ucelenější přehled o tržním sentimentu a chování účastníků trhu.
Díky on-chain datům jsme např. schopni zjistit:
- Kolik Bitcoinů či ETH je na burzách?
- Kolik BTC či ETH z burz odteklo, nebo na ně přiteklo (např. za poslední týden)?
- Jak se chovají těžaři (mineři) kryptoměn. Prodávají vytěžené coiny, nebo je stahují na peněženky, protože očekávají budoucí růst ceny?
- Jak je na tom Hash Rate = bezpečnost sítě?
- Co dělá retail, a co naopak instituce? Akumulují velryby, nebo naopak distribuují?
- Dochází k stakingu, nebo uzamčení ETH pro ETH 2.0?
Je patrné, že díky On-chain datům získá krypto-nadšenec mnohem ucelenější pohled na vybrané kryptoměny a současnou situaci v krypto-světě, kterou nám čistý cenový graf není schopen nabídnout.
Oficiální stránky Glassnode
Analýza on-chain dat
Ještě podstatnější než samotná blockchainová data je pak analýza těchto on-chain dat a správná interpretace spolu se zasazením do kontextu vývoje krypto-trhů.
Právě proto jsem se spolu se zkušeným krypto-analytikem dohodl, že pro Patrony portálu TradeCZ.cz na pravidelné bázi zpracujeme ty nejdůležitější metriky, díky čemuž se posléze může každý krypto-trader či investor (HODLer) rozhodnout, jak se na trzích v daném momentu zachovat.
Jak vypadá analýza on-chain dat?
Pro ukázku si zde dáme pár krátkých ukázek z analýzy Bitcoinu a Etherea pro Patrony na přelomu října a listopadu 2021.
Počet Bitcoinů a ETH na burzách
První a základní metrikou při analýze tržního sentimentu je počet Bitcoinů či ETH na burzách, resp. jejich přílivy a odlivy z burz. Základní poučka je velmi logická, a sice, pokud vidíme, že investoři stahují kryptoměny z burz na krypto-peněženky, znamená to, že je nechtějí v brzké době prodávat, neboť očekávají jejich budoucí růst (růst ceny).
Těžaři kryptoměn
Podobné informace získáme také z grafu, který nás informuje o činnosti těžařů (minerů). Ti, pokud věří, že cena těženého coinu poroste, nebudou okamžitě vytěžené kryptoměny prodávat, ale budou je uchovávat, neboť věří, že v budoucnu je prodají za vyšší cenu.
Uzamčené tokeny, DeFi, Staking a ETH
V případě Ethereum sítě je zapotřebí věnovat pozornost také statistikám, které nás informují o stakingu aj. V současné době je počet uzamčených ETH v ETH 2.0 kolem 8 milionů! Rostoucí počet tokenů značí rostoucí víru účastníků trhu, že přechod ETH na ETH 2.0 proběhne v pořádku.
Na obrázku výše jsou znázorněny veškeré ERC-20 tokeny (nejen ETH), přičemž tento graf si lze vysvětlit jako stále rostoucí zájem o ETH z důvodu atraktivity DeFi a NFTs.