Komu ve skutečnosti patří Bitcoin?
Co si představíte, když se začne mluvit o investorech do Bitcoinu? Někdo si představí počítačové mágy, kteří bydlí ve sklepě u mamky. Jiný zase úplně normálního Pepu, co chodí do práce, má krásnou rodinu a obchodování kryptoměn je jeho malý koníček.
Co kdybych vám ale řekl, že existuje šokující statistika, která odhaluje ty skutečné vlastníky? Ty, kteří trh defacto ovládají.
Analytická společnost zabývající se blockchainem IntoTheBlock sdílela na sociální síti Twitter výsledky svého bádání, ze kterých vyplývá, že více než 99 % veškerého objemu transakcí na síti Bitcoin pochází z převodů vyšších, než je 100 tisíc dolarů. Jde o nový trend, který se objevil v roce 2020, když se trh nadechoval na další býčí běh.
Je to zajímavá informace, ale co si z toho vy, klasičtí investoři, máte odnést? Může to ovlivnit vaše portfolio? A co to znamená pro síť jako celek, pro její užití a pro narativ, který se kolem Bitcoinu vyvíjí? Na zodpovězení těchto otázek se v textu zaměřím.
Statistika nám prozrazuje strukturu investorů
To, že jde o transakce, vrhá trochu jiný stín, než kdyby šlo například jen o podíl peněženek, které velký objem kryptoměny drží.
Existují totiž takzvané „mrtvé peněženky“. To jsou ty, ke kterým vlastník ztratil klíč nebo zemřel, aniž by zanechal stopu, co by umožnila kryptoměny dědit. Takových kryptoměn se už nikdy nikdo nedotkne, jednoduše se ztratily. Problematikou se zabývala platforma Glassnode, která zjistila, že ze zhruba 19 milionů vytěžených BTC se ztratilo 20 až 25 %! To je na dnešní poměry surreálních 174 miliard dolarů.
Nicméně analýzou transakcí místo peněženek v IntoTheBlock odhalili peněženky živé, které fungují v rámci nějaké struktury a jsou užívané. Firma nadále vysvětluje, že jde o peněženky institucí a technologických firem. Ty začaly v druhé polovině roku 2020 nakupovat BTC ve velkém.
Příkladem je Tesla kontroverzního boháče Elona Muska, která vlastní asi 1,5 miliardy dolarů v BTC jako diverzifikaci portfolia. Investiční společnost MicroStrategy má taky pořádný balík, dokonce jde o jednoho z největších držitelů kryptoměny ETH na světě. Jestli vás napadají další společnosti, ozvěte se do komentářů!
Online graf Bitcoinu (BTC/USD)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Důsledky ohromných pozic institucí
Důsledků to má pro nás několik.
- Zvyšuje se korelace mezi BTC a světovými akciovými indexy, kupříkladu S&P 500. To paradoxně může být špatná zpráva, protože hlavním účelem nákupu Bitcoinu je diverzifikace a vyvážení rizik.
- Větší cenová stabilita, která vychází z toho, že instituce zpravidla drží pro dlouhodobější časový horizont a někdy dokonce ani neplánují prodávat, protože je BTC součástí širšího finančního plánu.
- Riziko velkého pádu při finanční krizi je tím nejhorším důsledkem. Bitcoin je alternativní riziková investice. Ve chvíli, kdy mocně padají akcie a další trhy, tak kryptoměny půjdou z portfolia pryč jako první. Jeden velký prodej pak může způsobit lavinu, která může být pro trh velmi bolestivá. V tuto chvíli to není až tak pravděpodobné, ale se zvyšující se inflací se očekává minimálně snaha centrálních bank o zchlazení trhu, která se dotkne všech aktiv.
Bitcoin jsou stále „internetové peníze“, jen ne pro každého
Při čtení mého textu vás možná napadlo, jestli to znamená, že Bitcoin už opravdu nemá šanci stát se „internetovými penězi“. Naplnit vizi, kterou mu vtiskl zakladatel Satoshi Nakamoto.
V minulém článku, který se týkal užití kryptoměn při konfliktu na Ukrajině, jsem nastínil, jak uprchlíci nahradili nefunkční a restriktivní bankovní systém právě Bitcoinem. Dokládají to i data o nákupu virtuálních měn na ukrajinské burze Kuna.
To, že víc jak 99 % veškerého objemu transakcí tvoří gigantické velryby, neznamená, že Bitcoin ztratil své původní hodnoty. Stále ještě jde o semi-anonymní měnu, kterou užívají obzvláště v chudých či politicky nestabilních oblastech světa desítky tisíc lidí denně. Statistika IntoTheBlock pracuje s peněžním objemem transakcí.
Pokud pracujeme s absolutním počtem převodů, tak transakce pod 100 000 USD tvoří drtivou většinu, Bitcoin tedy není výlučně nástroj bohatých.
Vládnou instituce všem?
Data s sebou nesou pozitivní i negativní implikace. Zajisté se lze strachovat zvyšující se korelací s akciemi, na druhou stranu se ale snižuje volatilita. To znamená, že už nemůžete přijít o 60 % svých virtuálních peněz za jeden den jako v roce 2015. Nutno také dodat, že se statistika může za rok znovu změnit. Kryptoměny jsou dynamický průmysl, instituce přestanou nakupovat, ztratí zájem.
Co si o tom myslíte vy? Je dobře, že je trh tak nasycen institucemi, nebo byste preferovali více malých aktivních peněženek? Napište mi do komentářů sem nebo na YouTube TradeCZ!