Napište nám zprávu
Staň se patronem

A získej cenné informace
„Vaše podpora v tradingu.“

Pomerančový džus na trní, zvýšená produkce ropy a cla USA CHINA


Dnes máme neděli 1. 9. 2019 a u většiny obchodníků začíná první sháňka po nejnovějších informací ze světa, které by mohly ovlivnit nejen pondělní open trhu.

Ráno jsem zpracoval analýzu komodit pro klub PWFT a také druhou část popisu nového nástroje Season. Video si můžete přehrát ZDE.

Pomerančový džus

Už nějakou dobu sledujeme v rámci klubu longovou příležitost na pomerančovém džusu.

Pomerančový džus burza MT4
Cenový vývoj pomerančového džusu a nástroj sezonality v MT4

Pomerančový džus našel své prozatímní dno kolem hodnoty 100 a dle sezonality bychom se mohli dočkat dalšího růstu. Pozice velkých spekulantů a commercials známe.. ale co je ve světě nového, co by mohlo ovlivnit cenu pomerančového džusu?

Možná jste už slyšeli, že se na Floridu žene hurikán Dorian v kategorii nebezpečí 4 (silný). Nejenže může hurikán ovlivnit provoz Walt Diseny World, letiště a zařízení NASA, ale žene se na Floridu, která je známa jako pěstitelská oblast pomerančů. Bude zajímavé sledovat, jak tato zpráva ovlivní cenu pomerančového džusu a zda nedojde ke stejnému růstu jako v září roku 2017, kde se přes Floridu přehnal jiný silný hurikán.

Podle všeho by Dorian neměl mít dopad na ceny energií jako je ropa nebo zemní plyn.

USA x Čína a svátek

Od 1. 9. 2019 začala platit dopředu oznámená cla na dovoz čínského zboží do USA a naopak.

Cla na zboží z Číny jsou namířena především na obuv a oděv, ale i na další produkty, a to v celkové hodnotě 110 miliard amerických dolarů.

Situace se může na začátku týdne ještě více zhoršit, když Čína reportovala čínský index nákupních manažerů na hodnotě 49,5, což představuje již čtvrtý neuspokojivý měsíc v řadě.

V září by nicméně mělo dojít k dalšímu setkání obou vyjednávacích týmů, kteří se snaží vyřešit spory mezi USA a Čínou a přiblížit celou situaci k obchodní dohodě.

Nejistotu na trhy přináší mimo jiné i státní svátek v USA, tzv. U.S. Labor Day Holiday.

Ropa

Produkce OPEC v srpnu vzrostla a to i na úkor snížení těžby ve Venezuele a v Íránu. Vyšší produkci přiznal například Irák a Nigérie. Také Rusko prý nedokázalo zkrotit svou produkci, takže škrty Saúdské Arábie nemusí vůbec stačit.

Toto prohlášení může v následujícím týdnu spolu s nervozitou ohledně ochlazení globální ekonomiky tlačit ceny ropy dolů. Prozatím tak zůstává jediným pozitivem pro ropné býky hurikán Dorian, který by nějaké škody přeci jen mohl napáchat.

Ropa WTI na burze
Cenový vývoj ropay WTI, Daily graf

V pondělí mají kromě USA svátek také v Kanadě a v Indii.


Kurz zdarma

Ebook