Proč jsou NFT hitem? Překvapí vás, k čemu všemu se unikátní tokeny hodí – co jsou NFT?
Tokeny NFT v posledních dvou letech rostou nevídanou rychlostí. Jejich hlavní dominantou je umění, kde zastupují jakési vlastnictví digitálního díla. V tomto článku se podíváme na to, kde se hit vzal, proč je o něj tak velký zájem, a hlavně, k čemu vůbec můžou NFT být. Klidně se vsadím, že vás překvapím!
Abych vám ulehčil navigaci celým článkem, rozdělím jej do několika kapitol:
- Kapitola první: Co jsou tokeny NFT a jak vznikají
- Kapitola druhá: Druhy NFT a jejich využití
- Kapitola třetí: Nejlepší NFT projekty
Teď, když je vše rozplánováno, můžeme se do toho pustit.
Video – Co je NFT
Podcast o NFT – alternativní investice
Kapitola první: Co jsou tokeny NFT, jak vznikají a proč byste je měli sledovat
NFT (non-fungible tokens) nejsou ve světě kryptoměn žádným nováčkem. První takový token vznikl už v roce 2014, kdy muž jménem Kevin McCoy vytvořil úplně první non-fungible token na světě: Quantum. Reprezentoval umění, což nejspíš znamenalo precedent pro to, kterým směrem se technologie bude nadále vyvíjet.
Z technologického hlediska jde o zápis v podobě tokenu, který běží na blockchain síti. Například na Ethereum nebo Binance Smart Chain. Jeho unikátnost spočívá v tom, že nejde žádným jiným tokenem nahradit.
Pojďme si to ukázat názorněji:
Pokud mám jeden Bitcoin a vyměním jej za jiný, je mi to jedno. Hodnota zůstává. S tokeny NFT je to trochu jinak. Pokud mám jeden NFT, žádný stejný takový token neexistuje. Kdybych tak směnil, je to jako kdybych mezi sebou měnil například sběratelské karty.
K tomu si token sám do sebe zapisuje historii transakcí. Lze tedy vypátrat, za kolik se v minulosti prodával.
Jak vznikají NFT?
NFT vznikají tím, že se vepíšou do databáze blockchain. Jde o proces známý jako „minting“. Dříve šlo o poměrně složitý proces, který zahrnoval vepsání obrázku či adresy obrázku do tokenu. Dnes to za vás udělají internetové aplikace, které za to budou chtít jen zaplatit transakční poplatky v síti. Vytvoření NFT je totiž také transakce.
Vznik NFT je velmi jednoduchý. Dokonce to zvládnete i vy. Jestli chcete, abych napsal přesný návod, napište do komentářů.
Trh s NFT
Trh s digitálním uměním roste tak rychle, že je těžké udržovat si přehled. Třeba OpenSea, největší blockchain aukční síť, vyrostla z 3 miliard dolarů v srpnu 2021 na 10 miliard v polovině prosince téhož roku. Přikládám graf do září 2021, aktuálnější se mi nepodařilo najít.
Kapitola druhá: Druhy NFT a jejich využití
NFT lze třídit na základě dvou faktorů. Buď podle toho, na jaké fungují síti, nebo podle toho, k čemu jsou takové tokeny určené. Projdeme si obě významné charakteristiky.
Druhy NFT podle blockchainu
NFT jsou tokeny. A jako všechny tokeny i NFT mohou pracovat na různých sítích. Nerad bych ztrácel čas příliš technickými záležitostmi. Shrnu to:
- Ethereum: Na Ethereum funguje drtivá většina NFT a taky největší aukční síť OpenSea. Jeho nevýhodou je to, že má obrovské transakční poplatky. Někdy 30-100 dolarů.
- Cardano: Cardano je mladší brácha Etherea, který získává rychle na popularitě. Má nízké poplatky a je největší blockchain síti velmi podobný: to je důležité pro programátory, kteří mají zkušenosti jen s ETH.
- Solana: Síť Solana by měla teoreticky zvládnout až 700 000 transakcí za sekundu. To z ní dělá možný domov pro mnoho chytrých kontraktů a tokenů NFT.
- Dále: BSC, Tezos, Flow, GoChain…
Druhy NFT podle užití
Člověk by skoro řekl, že NFT můžou existovat jen jako digitální dvojče k umění. To je chyba. Dojem vychází z toho, kolik peněz se kolem takového průmyslu protočí. Nás teď budou zajímat i jiné tokeny. Ty, které nemají cenovku 70 milionů dolarů a místo toho můžou změnit svět. Celou plejádu lze rozdělit na dvě hlavní kategorie: zastoupení digitálního díla či zastoupení fyzického předmětu.
Reprezentace digitálních sběratelských předmětů
Abychom si to ulehčili, začneme reprezentací digitálních sběratelských předmětů. To jsou ty NFT, o kterých tak často čtete.
Tokeny NFT samy do sebe zapisují informace o tom, jakých transakcí se účastnily. To a nenahraditelnost dělají z NFT ideální substituci k umění. Tokeny řeší největší problém digitálního umění: někdo jej mohl vždy zkopírovat a tím prakticky znehodnotit. NFT kopírovat nejdou, v blockchainu je jejich zápis nenahraditelný.
Ano, stále kolují vtipy o tom, jak si někdo uložil obrázek NFT a tím jej vlastně „ukradl“ nebo se stal „novým vlastníkem“. Pokud bych to k něčemu měl připodobnit, tak k domácí Mona Lise. Jde jednoduše o kopii.
Mezi časté NFT v této kategorii patří: obrázky, videa, hudba, multimédia
Zastoupení reálného předmětu
Kopie legendárních uměleckých děl jsou stále ještě velký problém. Stejně tak černý trh s diamanty nebo podvrhy úředních listin – třeba našeho „COVID pasu“. NFT mají možnost tohle řešit.
Například lze vytvořil NFT ke každému luxusnímu zboží. Jednoduchou autentizací pak můžeme vysledovat, jestli jde o padělek nebo o autentický kus. O takovou cestu se snaží například Gucci.
Dále úřední listiny či lístky. Každý vydaný kus NFT může být s pomocí unikátního kódu svázán s osobou. To znamená, že místo občanky bychom se prokazovali zápisem v digitální databázi. V poslední době je velkým tématem COVID. Některé státy otevírají debatu o tom, jestli by nešlo ke každému člověku přiřadit NFT. Zápis by byl buď pozitivní, nebo negativní, a jednoznačně určoval status vakcinace.
Nicméně je potřeba upozornit, že jde trochu o sci-fi. Je potřeba první vyřešit zabezpečení a podobné náležitosti.
Kapitola třetí: Nejlepší projekty a potenciál NFT
Digitální tokeny NFT mají velký potenciál, to ano. Otázkou je, jestli se dokážou někdy oprostit od byznysu, ve kterém hrají hlavní roli. Například influenceři vydávají jednu sérii za druhou, tím snižují důvěryhodnost celé technologie.
Výsledkem je tohle:
Vybral jsem proto jen ty nejdůstojnější a nejzajímavější projekty, které mají s NFT co do činění.
Decentraland
Decentraland je gaming platforma, která běží na blockchainu. Hra spočívá v budování virtuálního svobodného světa. Takřka všechny prvky mají podobu NFT, i když vás to možná nikdy nenapadlo. Například pozemky.
Decentraland je hezkým spojením moderních trendů: meta-světů a právě NFT. Jestli vás aspoň jedno z toho zajímá, nenechte si tento projekt ujít.
Tip: O Decentralandu se více rozepisuji v tomto článku.
CryptoPunks
CryptoPunks jsou počítačově generované obrazové NFT. Jde o jednu z prvních ucelených edic, která vznikla už v roce 2017. Na rozdíl od CryptoKitties si CryptoPunks udržely relevanci i v roce 2021. Kdybych si měl vybrat projekt, který patří do standardního proudu, šel bych do CryptoPunks.
NBA Top Shot
Společnost Dapper Labs a asociace hráčů NBA staví burzu Top Shot. Součástí tohoto projektu jsou i NFT s tematikou NBA. O nejlepší momenty z historie basketbalu je velký zájem. Do výběru jsem NBA Top Shot zařadil právě kvůli výše uvedené smlouvě: nestane se tak, že se zjeví nějaká entita, která by vám „zabavila“ nebo znehodnotila vaše NFT.
Jde o hezké spojení digitálního blockchain formátu a reálného světa.
Chcete další informace o NFT?
Prošli jsme si všechny informace, které jsou potřeba pro skok do světa nenahraditelných tokenů. Pokud vás téma baví, dejte mi vědět. Tady či na YouTube. Výsledkem pak může být například návod, jak si vyrobit vlastní NFT. Jde o rychle rostoucí průmysl, v kterém se neustále něco děje. Tak si to nenechte ujít.
Dobrý den, co si myslíte o https://opensea.io/collection/nft-real ? Děkuji V.D.
Zdravím, kolem NFT je nyní obecně velká bublina, na které se dá krátkodobě vydělat, ale měl bych velký strach, držet NFT roky. Opensee je v pořádku, ale samotné investování do NFT je obrovské riziko, pokud tomu dotyčný dostatečně nerozumí.
PP