Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Seriál MetaTrader, 6. díl: rozdíl mezi MT4 a MT5, návod na MetaTrader 5


Rozdíl mezi MT4 a MT5

6. díl seriálu MetaTrader

Rozdíl mezi MT4 a MT5

Společnost MetaQuotes je známá tím, že vyvinula dvě nejoblíbenější a nejrozšířenější obchodní platformy pro malé burzovní obchodníky a investory. V tomto článku si ukážeme rozdíly mezi nejoblíbenější obchodní platformou Meta Trader 4 a její o něco mladší sestrou Meta Trader 5, která se kromě designu liší od své předchůdkyně i několika zásadními rozdíly, jež pomáhají obchodníkům provádět sofistikovanější technické analýzy nebo zlepšovat jejich obchodní výsledky. Pojďme se tedy pustit do práce, a ještě než si představíme rozdíly, zaměřme se na to, v čem jsou obě platformy totožné.

MetaTrader 5 rozbor

Instalace a založení obchodního účtu

Asi tou nejdůležitější věcí, která je pro obě platformy totožná, je postup stažení a instalace. Platformu MT5 lze stáhnout jak na webových stránkách MetaQuotes, tak u svého brokera. Rovněž instalace platformy MT5 je totožná jako u MT4, tedy po stažení stačí instalační .exe soubor spustit a platforma se sama nainstaluje do vašeho PC.

Podrobný návod, jak postupovat při stažení obchodní platformy a její instalaci, naleznete v prvním dílu tohoto seriálu s názvem Úvod do MT4.

Rovněž totožný zůstal i postup založení obchodního účtu. Stejně tak jako platforma MT4, i MT5 umožňuje provádět obchodní transakce jak v módu reálného obchodního účtu, tak v módu demo účtu. Po úspěšné instalaci MT5 od vývojáře je automaticky otevřen demo účet s fiktivním kapitálem 10 000 USD, na kterém se lze učit nebo provádět testování strategií. V platformě je poté samozřejmě možné se přihlásit k reálnému nebo demo účtu vašeho brokera.

Konkrétní návod, jak provést přihlášení k jednotlivým obchodním účtům, naleznete opět v článku Úvod do MT4.

Co mají MetaTrader 4 a 5 totožné, je i všeobecná práce s cenovými grafy, vkládání vlastních indikátorů nebo obchodních strategií, práce s vizuálními pomůckami. Konkrétní návody, jak například nahrát cenový graf do hlavní pracovní plochy, naleznete v článcích První kroky v MT4 a První kroky v MT4 II.

TIP: Podívejte se na naše nástroje do MetaTrader 4


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu! 🙂

Video

Propojení s komunitou

Jeden z hlavních rozdílů MT4 a MT5 je patrný ihned při prvním pohledu na úvodní obrazovku obchodní platformy MT5. Trader tam totiž nalezne ikony, se kterými se neměl možnost v MT4 seznámit. Jedná se o ikony, které umožňují snazší přístup do obchodní a vývojářské komunity MQL, kde lze čerpat inspiraci nebo rovnou stáhnout některé obchodní strategie a indikátory, případně se s ostatními obchodníky podělit o své názory na dění na finančních trzích.

komunita traderů MT5

Nejžhavější novinkou v MT5 je možnost odebírat obchodní signály od traderů, jejichž obchodní výsledky jsou k nahlédnutí v jejich profilech na stránkách MetaQuotes (https://www.mql5.com/en/signals). Rovněž lze vlastní obchodní účet nastavit tak, že bude sloužit jako zdroj obchodních signálů pro jiné tradery.

Aby bylo sdílení informací v komunitě o něco snazší, přidali vývojáři na hlavní pracovní plochu ještě jednu ikonu, která celý proces sdílení cenového grafu podstatně usnadní. Jedná se o ikonu známou jako print screen,

printscreen v MT5

která umožní vyfotit cenový graf, takže pro sdílení s komunitou není potřeba využívat žádné jiné externí programy.


Pro obchodování v MT4 potřebujete v první řadě spolehlivého brokera. Mezi nejoblíbenější FX brokery s MT4 v Česku a na Slovensku patří Purple Trading s InstaFx.

Purple s MT4
Insta s MT5

Obchodní instrumenty a navigátor

Jak jsme si již nastínili, práce s obchodními instrumenty, vlastními obchodními strategiemi nebo indikátory se nikterak neliší od platformy MT4.

Ovšem v případě MT5 je dobré počítat s možností rozšířené nabídky obchodních instrumentů u jednoho brokera. Mnoho brokerů poskytuje CFD kontrakty například pro kryptoměny nebo vybrané akciové tituly pouze pro platformu MT5. Proto je dobré se při výběru platformy rozhodnout, jaké instrumenty byste chtěli obchodovat, případně svoji volbu probrat přímo s brokerem.

Novinkou, která se nachází v sekci Navigátor a již si lze zviditelnit pomocí klávesové zkratky Ctrl+N nebo otevřít v záložce Zobrazit -> Navigátor, je možnost připojit svůj obchodní účet k VPS,

VPS v MT5

což je možnost, která sice u MT4 je k dispozici, ovšem je potřeba se proklikat webem MetaQuotes.

Funkci připojení obchodního účtu k VPS ocení především algoritmičtí obchodníci, kteří si tímto způsobem mohou spustit obchodní účet na serveru MetaQuotes a tím zajistit nepřetržitou funkčnost svého AOS.Obchodní příkazy v MT5

Jednou ze zásadních novinek, které si obchodníci v MT5 mohou povšimnout, jsou nové obchodní příkazy. V MT5 byla zachována jak možnost rychlého obchodování pomocí jednoduchého okna v cenovém grafu, tak tabulka pro zadávání čekajících limitních příkazů. Jak tyto nástroje využívat pro zadávání objednávek, se můžete dočíst v článku První kroky v MT4. Nově jsou obchodníkům k dispozici obchodní příkazy typu Buy Stop Limit a Sell Stop Limit.

Obchodní příkazy v MT5

Buy stop limit

Jak už sám název napovídá, jedná se o kombinaci dvou obchodních myšlenek. Při zadávání tohoto obchodního příkazu trader totiž očekává technickou korekci, ke které má ovšem dojít poté, co trh otestuje například High nebo rezistentní zónu. Až poté, co se splní podmínka testu vyšší ceny a korekce na cenu nižší, se aktivuje čekající limitní příkaz.

Buy stop limit v MT5

Sell stop limit

Stejným způsobem funguje v trhu i tento obchodní příkaz, který má všem za cíl vstupovat do trhu ve směru klesajícího trendu. Princip fungování je zobrazen na obrázku níže.

Sell stop limit

Oba tyto obchodní příkazy jsou velmi užitečné v trendových obchodních strategiích, kdy využívají cenového pohybu jedním směrem a díky podmíněnému vstupu umožňují tzv. dokupovat do ziskové otevřené obchodní pozice.


MetaTrader nástroje

Časové rámce

Dalším zajímavým prvkem, který obsahuje platforma MT5, je větší výběr z možností volby časových rámců. V platformě MT4 je možné volit pouze z devíti základních časových rámců:

  • M1 – minutový graf
  • M5 – pětiminutový graf
  • M15 – patnáctiminutový graf
  • M30 – třicetiminutový graf
  • H1 – hodinový graf
  • H4 – čtyřhodinový graf
  • D1 – denní graf
  • W1 – týdenní graf
  • M – měsíční graf

Platforma MT5 ovšem obsahuje celkem 21 časových rámců, na kterých mohou obchodníci analyzovat podkladová aktiva. Vybrané časové rámce si lze přehledně uspořádat v horním řádku pracovní plochy. Výběr rámců se provede kliknutím pravým tlačítkem na řádek s továrním nastavením časových rámců a zvolením tlačítka Přizpůsobit.

nastavení TimeFrame MT5

V zobrazeném okně si lze poté vybrat takové časové rámce, které budou vašemu tradingu vyhovovat nejvíce.

časové rámce MT5

Ekonomický kalendář

Tuto novinku v MT5 ocení jak intradenní obchodníci, tak obchodníci swingoví či poziční. Jedná se totiž o velmi podrobný ekonomický kalendář, který je dostupný přímo v obchodní platformě MT5. Jeho obrovskou výhodou je to, že dokáže jednotlivé fundamentální události zobrazit přímo v cenovém grafu, takže by se nemělo stát, že bude trader zaskočen vyhlášením makroekonomické zprávy.

Ekonomické kalendáře se nacházejí ve spodní liště pracovní plochy MT5, pod záložkou Kalendář. Tento rozpis jednotlivých fundamentálních událostí lze samozřejmě personalizovat kliknutím pravým tlačítkem myši kamkoliv do prostředí kalendáře. Trader má díky němu přehled nejen o tom, kdy jsou makro zprávy vyhlašovány, ale také o predikované síle dopadu na finanční trh nebo predikovaným výsledkům onoho fundamentu.

Makrokalendář v MT5

Informace z ekonomického kalendáře je také možné exportovat v podobě .htm souboru, jehož obsah lze po otevření okopírovat a vložit například do Excelu nebo Wordu.

Tester obchodní strategie

Asi největší proměnou a rozšířením prošel právě tester obchodních strategií. Lze předem konstatovat, že vylepšeních, kterých se testeru v MT5 dostalo, tuto funkci posunulo úplně na jiný level, než byli uživatelé MT4 zvyklí. Ovšem s rozšířenými možnostmi testování a analýzou výstupů z back testingu se dramaticky zvyšují nároky na odbornou znalost jak obchodní problematiky, tak správné interpretace matematických modelů a funkcí, které lze pomocí testeru v MT5 generovat.

Nevýhodou ovšem je, že v tomto testovacím prostředí lze spustit analýzu pouze obchodních strategií, které byly napsány v programovacím jazyce mql5. Obchodní strategie vytvořené v dřívější verzi jazyka mql4 nebudou v tomto testeru strategií funkční.

tester strategií MT5

Velmi přínosné jsou především metody optimalizace obchodních strategií, které pomocí regresních modelů mohou obchodníkům poskytnout informace například o tom, kdy je jejich strategie nejziskovější, jaký objem lotů je nejefektivnější nebo například jakým časovým intervalům se při obchodování vyhnout.

Nový Tester obchodních strategií pro platformu MT5 je bezesporu největším zlepšením, které tato platforma obchodníkům přináší.

Závěr

Obchodní platforma MT5 je skutečně velmi povedená, a to jak po grafické stránce, tak především po té funkční. Základní prvky ovládání vývojář ponechal nezměněné, což bylo určitě rozumné řešení, především kvůli vysoké oblíbenosti starší platformy MT4.

Na rozdíl od ní byly do MT5 přidány zajímavé prvky, jako jsou ekonomický kalendář nebo více časových rámců. Rovněž dva nové obchodní příkazy poukazují na to, že při vývoji MT5 bylo vyslyšeno volání obchodníků, protože myšlenka nových obchodních příkazů je vytvářena na základě obchodní praxe.

Největší proměnou ovšem prošel tester strategií, který algoritmickým obchodníkům nabízí širokou škálu analytických a optimalizačních nástrojů. Nevýhodou platformy MT5 je ovšem stále vysoká oblíbenost starší MT4, na kterou bylo postupem času vytvořeno mnoho rozšiřujících funkcí, které mnohdy převáží váhy poptávky zpět na stranu MT4.

Dá se říct, že právě díky externím vylepšujícím produktům pro MT4, a především kvůli nekompatibilitě nástrojů vytvořených pro MT4 s MT5, je MetaTrader 4 naší volbou číslo jedna.

PŘIDEJ SE K NEJVĚTŠÍ KOMUNITĚ TRADERŮ

Obchoduj u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook