Napište nám zprávu
Investiční rady 2022
TOP 5 z XTB
Investiční rady 2022
„Vaše podpora v tradingu.“

Analýza společnosti Bank of America – investiční banka, komerční bankovnictví, kurz a cena akcie Bank of America (BAC)


Bank of America je americká nadnárodní investiční banka a finanční holdingová společnost se sídlem v Charlotte v Severní Karolíně.

Banka byla založena v San Francisku a své současné podoby nabyla, když ji v roce 1998 koupila NationsBank of Charlotte.

analýza Bank of America

Je druhou největší bankovní institucí ve Spojených státech po JPMorgan Chase a osmou největší bankou na světě.

Bank of America patří mezi „velkou čtyřku“ amerických bankovních institucí, když obsluhuje přibližně 11 % amerického bankovního trhu. Konkuruje přitom bankám JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo. Jádro její činnosti se točí kolem komerčního bankovnictví, správy majetku a investičního bankovnictví.

NationsBank získala BankAmerica, jak se tehdy společnost jmenovala, za 62 miliard dolarů, když banka utrpěla značnou ztrátu po nesplacení ruských dluhopisů v roce 1998. Po tehdejší největší bankovní akvizici v historii byla založena společnost Bank of America. Sérií fúzí a akvizic navázala na své aktivity v oblasti komerčního bankovnictví. V roce 2008 založila společnost Merrill Lynch pro správu majetku a v roce 2009 společnost Bank of America Merrill Lynch pro investiční bankovnictví.

Jak Bank of America, tak Merrill Lynch Wealth Management si udržují velké podíly na trhu. Investiční banka se dlouhodobě pohybuje v pětici největších investičních bank na světě a rovněž patří k největším globálním správcům majetku. V oblasti komerčního bankovnictví působí Bank of America ve všech federálních státech USA a ve více než 40 dalších zemí.

Online graf akcií Bank of America (BAC)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
NAGA
94 %
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro
92 %
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Co může investora lákat na akciích Bank of America  

1. Zodpovědný růst

Od nástupu Briana Moynihana na pozici CEO v roce 2010 se Bank of America do značné míry držela svých zvyklostí a poskytovala jednoduché úvěry, přičemž se vyhýbala rizikovým a exotickým produktům, které čas od času dostávají některé z bank do problémů. Odpovědný růst Bank of America má přitom od finanční krize v letech 2007-2008 tyto pilíře: 

  • Růst přizpůsobený tržním podmínkám
  • Růst se zaměřením na zákazníka
  • Růst v mezích omezeného rizika
  • Růst udržitelným způsobem

Tento rizikový rámec je konzervativní, dlouhodobě orientovaný a zaměřený na širší souvislosti. Po zavedení této strategie se čistý zisk Bank of America stal stabilnějším a konzistentnějším. Dokonce i v pandemickém roce 2020, kdy některé banky zaznamenaly ztráty a některé dokonce musely dočasně snížit dividendy, Bank of America vytvořila čistý zisk ve výši 17,9 miliardy dolarů a udržela si dividendu. Díky konzervativnímu poskytování úvěrů vzrostl jen mírně objem pohledávek banky z 3,6 miliardy dolarů v roce 2019 na 4,1 miliardy dolarů v roce 2020.

Fakta o BAC
Fakta o BAC
66 milionů klientů, správa 1,3 bilionu USD…

2. Investice do budoucnosti

Ačkoli se někteří investoři domnívají, že jsou tradiční banky ohroženy digitálními fintechovými hvězdami, největší a nejlépe řízené banky mají stále konkurenční výhody. Patří k nim rozsáhlé pobočkové sítě, které umožňují dosáhnout úspor z rozsahu, a především finanční prostředky na rozsáhlé investice do technologií.

Bank of America investovala v letech 2015-2020 do technologií 18 miliard dolarů. I když otevřela v tomto období 300 nových poboček a 2 000 dalších zrekonstruovala, tyto investice do technologií umožnily snížení nákladů – provozní náklady se snížily z 57 miliard dolarů v roce 2015 na 55 miliard dolarů v roce 2020. I přes 1,5 miliardy dolarů dodatečných nákladů souvisejících s covidem-19 a navzdory rozhodnutí společnosti zvýšit v tomto období minimální hodinovou mzdu na 20 dolarů za hodinu se podařilo bance na provozu ušetřit.

BAC

3. BAC lze považovat za hodnotovou investici

Od roku 2015 se Bank of America obchoduje hluboko pod 20násobkem zisků a nejinak tomu bylo i v polovině roku 2021, což je v souladu s ostatními velkými bankami, ale stále výrazně pod celkovým trhem. Banky mají od finanční krize obecně nižší ukazatele P/E, přestože Bank of America a další velké banky v tomto období dosahovaly stabilních zisků a vysokých výnosů z vlastního kapitálu a vracely akcionářům hotovost ve formě dividend a zpětných odkupů akcií.

Velké banky se v podstatě staly spíše spolehlivými akciemi veřejných služeb s nízkým růstem.

Výrazné regulace bankovního sektoru umožnily jednotlivým bankám relativně bez úhony přečkat krizi spojenou s pandemií covid-19. Pokud se navíc budou zvyšovat úrokové sazby, Bank of America by vzhledem ke svému obchodnímu modelu, který je založen na úvěrech, pravděpodobně měla zaznamenat nárůst zisků ze své činnosti.

Bank of America logo

4. Bezpečnost, dividendy a zajištění proti inflaci

Velké banky se obecně ukázaly jako bezpečné v době krize způsobené koronavirem a mohou těžit z vyššího hospodářského růstu po skončení pandemie. Pokud chcete investovat do finančního sektoru, je Bank of America pravděpodobně nejlepší volbou pro dividendové investory s nízkou tolerancí rizika.

Přestože mladší investoři mají tendenci investovat do rizikovějších, růstově orientovaných společností, mohli by i oni těžit z finanční stability Bank of America, rostoucí dividendy a schopnosti prosperovat v prostředí vyšších úrokových sazeb.

Racionální volba konzervativních investorů s rozumným oceněním

Poslední roky byly pro dividendové investory obtížné. V době rozsáhlých technologických disrupcí trh upřednostňoval růstové akcie, které z velké části nevyplácejí dividendy. Zároveň je tímto narušením obvykle ohroženo mnoho vyspělých společností, které vyplácejí vysoké dividendy. A společnosti vyplácející dividendy, které mají kvalitní podnikatelské modely, mají tendenci obchodovat se za velmi vysoké ocenění.

Bankovní sektor je však jednou z oblastí, kde investoři mohou najít spolehlivé, rostoucí dividendy při rozumném ocenění. Technologické růstové akcie mohou v případě rostoucích úrokových sazeb prodělat výprodej, ale většina velkých bank může z růstu sazeb těžit, což zvýší jejich čisté úrokové marže. Bank of America i další banky z „velké čtyřky“ tak mohou být vynikajícím útočištěm pro investory, kteří se obávají rizika.

XTB akcie nákup

online kurz akcie a opce

Dovětek Petr Plecháč

Motto BAC: “What would you like the power to do?”

Bank of America je jednou z předních světových finančních institucí, které slouží jednotlivcům, podnikům na malých a středních trzích, velkým korporacím a vládám s celou řadou bankovních, investičních a jiných finančních produktů a produktů a služeb pro řízení rizik.

Bank of America recenze

Také banky se dnes (i kvůli lepšímu image) snaží pomáhat životnímu prostředí.

Co o sobě v tomto kontextu říká samotná banka BofA?: „Od roku 2007 pomáhá naše iniciativa v oblasti životního prostředí financovat udržitelné obchodní aktivity po celém světě. Náš závazek poskytuje finanční a intelektuální kapitál pro vývoj řešení změny klimatu a dalších environmentálních výzev. Kromě řešení ochrany vody, využívání půdy a dalších se zaměřujeme na nízkouhlíkovou energii, energetickou účinnost a udržitelnou dopravu.“ (BofA)

V akciových screenerech nalezneme akcie Bank of America v sektoru Financial (jako Berkshire Hathaway Inc., Visa či Mastercard) a v podsektoru Banks – Diversified (jako JPMorgan Chase & Co, Wells Fargo & Company, Royal Bank of Canada či Citigroup).

Aktuální informace pro investory a důvěryhodná data najdete na stránkách Bank of America, oficiální stránky společnosti bankofamerica.com

Management Bank of America

Generální ředitel (CEO) a předseda představenstva společnosti je od roku 2010 Brian Moynihan.

Brian Moynihan

Brian Moynihan vede tým více než 200 000 zaměstnanců, kteří se věnují zlepšování finančního života lidí, společností všech velikostí a institucionálních investorů po celých Spojených státech a po celém světě (BoA).

Moynihan je členem několika světových organizací, jako např. WEF – World Economic Forum’s International Business Council (Mezinárodní obchodní rada světového ekonomického fóra), kde je jejím předsedou.

Základní informace o společnosti

Analýza akcií Bank of America (BAC)

Hodnoty platné k datu 19. 10. 2021

Bank of America logo
Název společnosti (ticker)Bank of America (BAC)
Akciový indexS&P500
Sídlo společnostiCharlotte, North Carolina
Tržní kapitalizace378 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Financial
(Banks – Diversified)
Počet zaměstnanců212 000
Dividenda1,82 %
P/E13,87
EPS$3,36
P/S8,13
P/B1,57
P/C0,44
TCZ hodnotí8/10

Finanční výsledky společnosti Bank of America

Tržby Bank of America

Tržby společnosti se dlouhodobě drží nad 85 miliardami USD, vyjma roku 2020, který byl zatížen pandemií koronaviru covid-19.

V tomto roce by měly tržby společnosti překonat hranici 87 mld. USD, v roce 2022 pak dokonce 91 mld. USD. Růst tržeb se u této stabilní společnosti pohybuje kolem 4-5 % ročně, což lze vnímat velmi pozitivně.

Tržby Bank of America
Tržby společnosti Bank of America

Dividendy Bank of America

Společnost navyšuje dividendy již 8. rokem v řadě, přičemž současný dividend yield (FWD) činí 1,93 % s payout ratio 26,22 %.

Dividendový růst Bank of America
Dividendový růst Bank of America

Celkový dluh společnosti je ohromujících 574 miliard USD, ale v hotovosti drží banka přes 747 mld. USD. Z tržeb kolem 85 mld. USD dokáže Bank of America vykázat čistý roční zisk převyšující 27 mld. USD.

Akcie Bank of America patří mezi jedny z nejstabilnějších, od kterých investoři nemohou očekávat raketový růst ceny. Poslouží však hodnotovým a konzervativním investorům, kteří hledají nižší riziko, dobré zhodnocení a rostoucí dividendu.


Nakupuj akcie Bank of America (BAC) u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
NAGA
94 %
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro
92 %
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
NAGA
94 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA
eToro
92 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro social trading, zlomkové akcie a kryptoměny
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Recenze
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Recenze
Krypto, Akcie, Drahé kovy

Ebook