Burzovní výhled od 7. 9. 2020: Výprodej na akciích, Sója, SP500, Bitcoin
V dnešní burzovní zprávě se podíváme na výběr toho nejzajímavějšího z burzovního světa. Tématy týdne budou: koronavirus, vakcína, podpora nezaměstnaných, šíření nákazy v Evropě, vztah mezi USA a Čínou a blížící se volby ve Spojených státech.
Videokomentář
Fundamenty a tržní sentiment
Níže je seznam zajímavých fundamentů a indikátorů sentimentu a vyhrocenosti na trzích. Mnohé z nich nás před něčím varují a drží v bdělosti před přehnaným optimismem na akciových trzích.
Ve Spojených státech se opět zvedl počet těch, kteří pobírají nějakou formu podpory v nezaměstnanosti. Na tomto grafu určitě nevidíme takový rychlý obrat k lepšímu, tak jako jej můžeme vidět na akciových trzích.
Problémy v Americe zůstávají a jejich zlepšení je zatím v nedohlednu!
Insiders v US-zalistovaných společnostech se v srpnu ve velkém zbavovali svých akcií.
Důvodů může být jistě mnoho, třeba si insiders potřebují koupit jachtu nebo další sídlo, ale kdyby věřili v další silný růst akcií, zřejmě by se tolik nezbavovali!
V posledním týdnu byl zveřejněn NFP report spolu s mírou nezaměstnanosti ve Spojených státech. Report NFP trochu zklamal, ale míra nezaměstnanosi se dostala velmi rychle pod 10 % (předchozí hodnota 10.2 %).
Až se člověk diví, jak rychlé to bylo. Počkejme si na revizi.
Opravdu má Tesla oprávněnou tržní hodnotu? Pořád je to přece automobilka, ne?
Warren Buffett se dál zbavuje akcií vybraných amerických bank a investuje do jednoho z největších těžařů zlata na světě – Barrick Gold.
Už víte, kdo stál za vysokými objemy nákupů opcí na americké technologické akcie? Byla to Softbank, která se mimo jiné velmi spálila s investicí do start-upu WeWork.
Této skutečnosti si všiml také analytik XTB Jaroslav Brychta.
Ale není to jen Softbank…
Retail se opravdu zbláznil do nákupů call opcí a spekulací na růst akciového trhu.
Jak je psáno v popisku obrázku, retail jde all-in!
Taková neochvějná víra v další růst akciového trhu tu dlouho nebyla. Retail spekulanti jsou ochotni platit přemrštěná prémia, jen aby byla součástí této jízdy.
TOHLE NENÍ NORMÁLNÍ!
Byla by škoda, kdyby vám unikla informace, že společnost Apple dosáhla tržní kapitalizace srovnatelné s indexem Russel 2000.
Jedna společnost má stejnou hodnotu jako 2000 amerických společností z indexu Russel 2000.
Což je 2 000 spodních společností z Russel 3 000 🙂
Nikdy v historii nebyl index VIX takto vysoko, když byl takto vysoko také index SP500.
Jednoduše, akcie rostou, ale roste také nervozita a volatilita a to bývá obvyklé spíše v medvědí fázi trhu.
Přečtěte si vše o VIXu.
Pokud vás zajímalo, jaký podíl retail investorů se momentálně nachází na burze, tak je to těsně pod 20 %.
Což je mimochodem rekord. A kdo že se nakonec na trhu nejvíce spálí? No retail. A my víme, co teď právě retail dělá…
V našem burzovním světě se v posledním týdnu událo mnoho zajímavých věcí a výše je pouze výčet těch, pro mě nejzajímavějších, a těch, které se ke mně nějakým způsobem dostaly.
Snažím se vybírat zprávy objektivně, ale musím říci, že drtivá většna z nich jednoznačně hovoří proti růstu akciového trhu a zvýšenému riziku poklesu.
Naučte se investovat do akcií a obchodovat OPCE.
Koronavirus
Koronavirus Covid-19 je ještě stále oblíbeným tématem, a to i díky tomu, že 4. 9. 2020 bylo ve světě nakaženo nejvíce lidí v rámci jednoho dne, a to přes 300 000. Počty nakažených rostou velmi rychle v Indii, která se dostala na denní bilanci nakažených přesahující 90 000 a celosvětově se zařadila za Spojené státy na 2. příčku.
Ve Spojených státech jsme po více než dvou týdnech viděli opět denní bilanci nakažených přesahující 50 000 a zdá se, že ani tam ještě situace není zdaleka pod kontrolou. Nečekaný nárůst počtu nakažených hlásí z Evropy také Velká Británie, ale obecně roste počet nakažených ve většině evropských zemích.
Technická analýza
Kryptoměny – analýza Bitcoinu
Pod tlakem nebyly v posledním týdnu jen akciové trhy, ale nervozita dopadla také na kryptoměny. Bitcoin se od svých dočasných maxim 12 000 USD propadl až pod 10 000 USD a ostatní altcoiny jsou na tom ještě hůře. Ethereum spadlo z 480 USD na 320 USD a Chainlink odepsal dokonce 50 %.
Většina kryptoměn, ale především pak nejsledovanější Bitcoin, se propadem dostaly na silné supportní úrovně, které pokud by neměly vydržet, čekal by nás další i 20% propad.
Vše, co potřebujete vědět o kryptoměnách a speciálně o Bitcoinu.
Sójové boby
Při pohledu na cenový vývoj sójových bobů by vás mohlo napadnout, že takový silný růst musí být podporován velkými hráči. Pravdou je, že COT index je vyhrocen na short a že Hedgers (zajišťovatelé) se extrémně pojišťují! Velcí spekulanti prozatím živí rostoucí trend, ale i oni se dostávají ke svým limitům.
Jak vidno, nůžky mezi Large Traders a Hedgers se rozevírají.
Vše, co potřebujete vědět o sójových bobech.
Naučte se analyzovat trhy pomocí Techniky COT.
Index SP500
O indexu SP500 bylo skrze všechny indikátory a fundamenty možná vše řečeno, ale i z pohledu technické analýzy zde něco najdeme. Větší pokles trhu v posledních dvou dnech minulého týdne stačil pouze k otestování hranice předchozí ATH a investoři se budou snažit naskočit do dalšího potenciálního uptrendu.
Zdravím kolegyně, kolegy a samozřejmě Petra. Jediné co řeknu. Petře díky za tvoje výstupy z trhů.
Zdravím a moc ti díky! 🙂
Petr