Ethereum 2.0: Jaký bude dopad na cenu ETH a co to znamená pro Bitcoin, AVAX, ADA a další
Ethereum 2.0
Bitcoin je – intuitivně – kryptoměna první generace, která spočívá v tom, že navrhla decentralizovaný systém zúčtování transakcí skrze konsensus na blockchainu. Avšak jak vývoj šel dál, přicházely stále nové technologie – tou nejvýznamnější jsou „chytré kontrakty“ na Ethereum, které navždy změnily svět digitálních technologií.
Transakce na blockchain síti jsou ve své ryzí podobě výměnou dat. Proto kdysi na začátku 21. století napadlo vývojáře, kteří založili Ethereum, jestli by se skrze blockchain nedalo komunikovat datovou výměnou, obdobně jako je to třeba s mailem. Na základě takové technologie by se daly stavět nejen decentralizované transakční systémy, ale celé sítě či světy (doslova).
Hlavní kanál Ethereum byl spuštěný v roce 2015. Velmi záhy, v roce 2017, se ukázal první problém – kvůli tomu, jak masivní se síť stala a kolik obsluhovala aplikací, se začaly transakce kupit a poplatky lézt do stovek dolarů. Takový problém Bitcoin, stále ještě zaměřený primárně na virtuálně-peněžní transakce, neměl.
Mohlo by vás zajímat: Nakupujete malé kryptoměny? Prozradím trik, jak vybrat ty správné a nespálit se
Online graf Ethereum (ETH/USD)
Neefektivní systém Proof of Work a jeho důsledky pro síť Ethereum
Proof of Work je systém stanovení konsensu na decentralizované síti, při kterém počítače svým způsobem „fyzicky“ verifikují skrze výpočty to, že transakce na blockchainu je legitimní. Byť dnes jde o nejbezpečnější možnost stanovení konsensu a opravdu decentralizované sítě, jeden by mohl argumentovat, že je extrémně energeticky náročný. A tudíž drahý.
Chytré hlavy v Ethereu si uvědomovaly neschopnost jejich sítě škálovat již od začátku. Nicméně blockchain rostl tak parabolicky, že se brzy stal neflexibilní. Je to základní zákon fyziky, který lze snadno analogicky užít i zde – čím je těleso větší, tím více síly potřebujeme, abychom s ním mohli manipulovat.
Tohle nekonečné kolečko, zdá se, končí. Vitalik Buterin řekl, že na konci třetího kvartálu 2022 proběhne na Ethereum nejvýznamnější aktualizace ze všech. Přechod na algoritmický konsensus Proof of Stake, který je nespočetněkrát efektivnější a udržitelnější.
Jak Ethereum 2.0 ovlivní cenu ETH?
Už dnes je Ethereum zdaleka největší sítí na světě. Žádný jiný blockchain prozatím nedokáže konkurovat. Pokud by se Ethereu podařilo bezpečně odstranit jednu ze svých hlavních negativních stránek pro každodenní uživatele, jeho růst by se mohl stát doslova parabolický. Růst sítě se přitom promítne i do ceny ETH.
Kromě toho dnešní těžba ETH vyprodukuje asi 17 300 mincí denně. Po přechodu to bude pouhých 1 600 ETH. To je ponížení nabídky mince ekvivalentní více jak 3 halvingům na síti BTC! A všichni víme, jaké má půlení odměny za blok následky v ceně BTC.
Bude zajímavé sledovat, jestli se Nadaci Ethereum bude nadále dařit vyvíjet jejich produkt. Jsou určitě na dobré cestě znovu získat dominanci nad chytrými kontrakty, kterou ztratily s příchodem blockchainů třetí generace – Solana, Cardano, Avalanche. Ty měly za cíl postavit Ethereum, ale rychlejší. To už není relevantní.
Může Ethereum v budoucnu konkurovat Bitcoinu?
Obě sítě jsou postavené trochu za jiným účelem. Společnou mají jen nejzákladnější technologii – řetězec blockchain. Co je jasné, je to, že Bitcoin se snaží jít ve vzoru své původní vize. Nabízí nejbezpečnější decentralizovaný způsob, jak vlastnit a pracovat s formou peněz.
Cíle Etherea to ve všech bodech překračují. Ethereum se chce stát platformou, na které budou moct fungovat aplikace celé příští generace internetu. Chce nabídnout bezpečí, ale i udržitelnost, škálovatelnost a přívětivost pro koncového uživatele.
To platí o sítích. Jestli se ETH podaří sesadit Bitcoin z pozice největší kryptoměny, to si budeme muset počkat. Pokud však vše půjde podle plánu, Ethereum tu s námi nějaký ten čas zůstane, byť stále vzniká nová konkurence.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.