Co je Avalanche? Recenze kryptoměny AVAX a porovnání s ostatními platformami
Cena kryptoměny AVAX se za poslední rok více než dvacetkrát znásobila. Ač se brzcí investoři mohou radovat, my ostatní třeba ani přesně nevíme, co Avalanche je.
V recenzi se podíváme nejen na protokol a kryptoměnu, ale i na možnou konkurenci.
Při analýze budeme vycházet z předešlého textu o Algorandu. Prvním krokem pro nás bude určit základní otázky fundamentální analýzy:
- Co je Avalanche, o co se snaží a jakou má konkurenci.
- Jak postupuje vývoj blockchainu a kryptoměny AVAX: Kdo za tím stojí?
- Silné stránky Avalanche a AVAX.
- Slabé stránky Avalanche a AVAX.
Co je Avalanche, o co se snaží a jakou má konkurenci
Avalanche je blockchain síť, která má za cíl stát se „zabijákem Etherea“. Páteří ekosystému jsou decentralizované aplikace (dApps), konkrétně především DeFi protokoly. Sice to zní nesmyslně složitě, jde zpravidla o decentralizované burzy, jako je Uniswap, PancakeSwap, SushiSwap, NějakéJídloSwap…
Síť útočí na největší slabinu podobných aplikací: jejich mateřské sítě nápor nezvládají. Poplatky za interakce s kontrakty lezou do vyšších desítek dolarů. To se dá vyřešit tím, že blockchain zvládne víc transakcí za sekundu. Avalanche jich zvládne 7 500. Nicméně Solana umí 50 000 transakcí, ICON 9 000 transakcí a Cosmos 10 000 transakcí. Rychlost lze označit za průměrnou, ale lze ji škálovat.
Ekosystém Avalanche se skládá z několika blockchainů. Není třeba je vysvětlovat, avšak uvedu jejich klíčovou vlastnost. Lze je programovat a ohýbat. Například můžeme na Avalanche postavit síť, která transakce povolí jen a pouze těm peněženkám, které mají KYC ověření. Teď to může být zbytečná banálnost, ale regulace přijdou a komunita by na ně měla být podobnými řešeními připravená.
V neposlední řadě zmíním to, že Avalanche se může „přisát“ na Ethereum. Tzn. vytvoří mezi dvěma sítěmi most, díky kterému lze komunikovat s kontrakty mnohem levněji. Dnes je to standard u mnoha sítí, třeba Binance Smart Chain.
Kdybyste mě vzbudili ve 3 ráno, tak okamžitě vyjmenuji 8 blockchainů, které jsou lepší než Avalanche.
Mohlo by vás zajímat: Obchodování kryptoměn: kam namířit pozornost a čemu se vyhnout
Online graf Avalanche (AVAX/USD)
Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.
Jak postupuje vývoj blockchainu a kryptoměny AVAX. Kdo za tím stojí?
Avalanche a AVAX se vyvíjí skrze Ava Labs.
Tady to začíná být zajímavé. V září letošního roku Ava Labs získala kolektivní investici 230 milionů amerických dolarů.
Tím se zajistil vývoj alespoň na několik let, což by mohlo umožnit vychytat až bolestivou průměrnost řešení.
CEO Ava Labs je Emin Gün Sirer. V říjnu tohoto roku vyvolal pozdvižení, které zvedlo ze židle nejen zaryté Bitcoin maximalisty. Prohlásil, že „nejsme ani zdaleka hotovi (jako průmysl), dokud není stablecoin největší kryptoměnou na trhu“. To je v kontextu stále tenčího ledu pod Tetherem takřka pobuřující prohlášení.
Nicméně prezidentovi nelze odepřít to, že má realistický a střízlivý pohled na trh (kromě pobláznění ze stablecoinů). V americké televizi CNBC lobboval za to, aby kryptoměnový trh konečně získal solidní regulatorní rámec.
Chcete se podívat i na zbytek týmu Avalanche? Najdete jej zde.
Silné stránky Avalanche a AVAX
Kdybych srovnal Avalanche například se sítí Dash, tak jej budu vychvalovat do nebes. Nicméně ve své oblasti decentralizovaných aplikací není nic víc než průměrem.
Vezměme si třeba Cardano. Věděli jste, že před několika dny se Cardano stalo 2. nejrušnější sítí? Proteklo skrze něj 18,24 miliardy amerických dolarů. Přes Ethereum pouze 9 miliard. Chci tím říct to, že Avalanche má velmi silnou, významnou a pokročilou konkurenci.
Silné stránky najdeme v oněm střízlivém pohledu na trh a na náš milý průmysl. Je jen otázkou času, kdy se do nás plnou parou opřou úřady. Od Japonska po USA. Je to naprosto nevyhnutelné. Ava Labs svoji silnou stránku čerpají z toho, že chtějí postavit takový blockchain, který by úřadům mohl vyhovovat.
Mimochodem, když se podíváte na jiné weby, uvádí jako významnou silnou stránku body jako „bezpečnost“ a zapuštění protokolu Proof of Stake. To je snad vtip.
Slabé stránky Avalanche a AVAX
Konkurenční prostředí vede oproti Avalanche takřka v každém ohledu. Zřejmě sice nebude existovat z dlouhodobého hlediska jen jeden světový blockchain, a tak Avalanche nelze v žádném případě nazvat „zabijákem Etherea“.
Multichainové řešení, za které lze síť označit, samo o sobě nepřináší příliš nových věcí. Velmi obdobně (a také nově) funguje například Polkadot.
Dle mého osobního názoru bude potřeba ostře sledovat, jak v Ava Labs využijí prostředky od svých andělských investorů. Třeba se jim nakonec podaří síť vyškálovat a vybrousit.
Co si z toho odnést
Neříkám, že AVAX je špatný token, který se do portfolia nehodí. Nicméně dynamicky se měnící standardy pro decentralizované aplikace bezesporu pošlou některá řešení do kolen. Je otázkou, jestli to nebude právě bolestivě průměrný Avalanche. (Jiří Makovský)
Kde získat kryptoměnu Avalanche (AVAX)?
Obecný úvod do nákupu Bitcoinu a dalších kryptoměn
Kryptoměnu Avalanche (token AVAX) lze získat na většině známých kryptoměnových burzách a směnárnách.
Nejpoužívanější burzou pro nákup tokenu AVAX je největší kryptoměnová burza na světě BINANCE. Ta je mezi obchodníky a investory oblíbená díky asi nejširší nabídce coinů a tokenů. I díky svému postavení pak pro Čechy a Slováky zajišťuje lokální support a servis v rodném jazyce.
Pokračujte na recenzi burzy BINANCE.
Kromě burzy BINANCE se seznamte také se směnárnami a burzami Coinbase a Bitpanda.
Vřele doporučuji využívat více možností nákupu kryptoměn, a to z důvodu občasných výpadků nebo delší doby trvání připsání depositu. Výhody diverzifikace kryptoměnových služeb jsem popsal v tomto článku.
Kde kryptoměnu Avalanche uložit?
Po nakoupení tokenů AVAX je důležité tyto bezpečně uložit.
K tomuto účelu slouží kryptoměnové peněženky, jako např. velmi oblíbená Trust Wallet nebo Avalanche Wallet přímo pro tokeny AVAX.
Nejbezpečnějším způsobem pro uložení nakoupených kryptoměn je hardwarová peněženka Trezor od české společnosti SatoshiLabs s. r. o., která úschovu tokenů AVAX podporuje.
Názor na Avalanche
Po přečtení názoru na Avalanche od Jirky by nejednomu natěšenému spekulantovi trochu pohasnul úsměv na tváři 🙂
Ale tak to má být! Všechny krypto-projekty nejsou skvělé a bezchybné, všechny nemají prošlapanou cestičku a zaručený budoucí úspěch. A to bychom si měli všichni před případnou investicí do jakékoliv kryptoměny uvědomit.
To, zda se nakonec kryptoměna Avalanche (AVAX) stane plnohodnotnou součástí krypto-světa, ukáže až čas.
A co myslíte vy?
Tržní kapitalizace Avalanche
Avalanche se v době psaní tohoto článku pohybuje na 12. místě s tržní kapitalizací 21,3 miliardy USD.
Pokračujte na seznam kryptoměn.