Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Jak investovat do zlata – investice do zlata a drahých kovů pomocí ETF, akcií, tokenů aj.


Petr Plecháč 1. 7. 2021
Jak investovat do zlata | TradeCZ

Jak investovat do zlata? Nabízí se mnoho možností

Pokud rádi investujete do drahých kovů, a především do zlata, měli byste vědět, že v současnosti existuje spousta možností, jak do nich investovat. Nejkonzervativnějším, a dá se říct, že nejjednodušším způsobem, jak investovat do zlata, je koupě fyzického kovu v podobě mince nebo slitku. Nezřídka investoři sahají také po akciích zlatých těžařů a jiných společností, jejichž byznys je závislý právě na ceně drahých kovů. Dále existuje způsob skrze tzv. ETF (burzovně obchodovatelné fondy) a pak různé deriváty, jako jsou futures nebo CFD.

Ty se ovšem hodí spíše pro krátkodobější spekulace. Leč s novými technologiemi přišly i nové možnosti, jak do zlata investovat. Velmi rychle se rozšiřují blockchain tokeny PAXG (PAX Gold) a XAUT (Tether Gold), které jsou kryté fyzickým zlatem. V rámci dnešního článku si rozebereme výše vypsané možnosti, včetně jejich výhod a nevýhod.

Video – Jak investovat do zlata a drahých kovů

Jak investovat do zlata v podobě fyzického kovu?

Jak začít investovat do zlata? Přirozeně začneme s možností, kterou každý zná, a tím je koupě fyzického kovu v podobě slitku nebo mince. Z historického hlediska je neoddiskutovatelné, že koupit si zlaté mince je vskutku osvědčená metoda, jak uchovávat část svého majetku.

Velmi často lze narazit na jedno staré židovské moudro, které tvrdí, že člověk by měl vždy část svého bohatství držet ve zlatě jako zajištění pro časy válek a bídy.

Jak investovat do zlata | TradeCZ
Historický graf zlata
Historický vývoj ceny zlata na spotovém trhu

Zlato a určitě i stříbro je totiž velmi likvidní nástroj a mince je rozhodně možné použít i jako platidlo, když je nouze. Proto je třeba mnohem rozumnější pořízení mincí, nikoliv slitků. Mince jsou nepochybně mnohem lépe použitelnější pro směnu. Navíc v dnešní době nemusíte při koupi investičních zlatých mincí platit DPH, u stříbrných je to krapet komplikovanější, ale existuje metoda, jak získat stříbrnou minci nezatíženou DPH.

Mimoto je jednoduchá přenositelnost. S nadsázkou můžeme říct, že měšec zlatých mincí může představovat podstatnou část vašeho bohatství, které je lehké přenést během pár hodin stovky kilometrů daleko. Fyzické zlato oplývá i další výhodou a tím je logicky jeho reálná existence.

Hodnotu fyzického kovu totiž tvoří lidská práce, což je zásadní předností oproti „papírovému“ zlatu a stříbru. V každém případě je důležité si uvědomit jednu důležitou věc a tou je, že investice do fyzického zlata není spekulace s cílem vydělat. Jedná se spíše o nástroj, díky kterému zachováte hodnotu svého majetku do budoucna.

Online graf cenového vývoje zlata

(GC – Gold Futures)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Jak investovat do zlata skrze ETF? (burzovně obchodovatelné fondy)

Druhá metoda jak investovat do zlata nebo stříbra spočívá v tzv. ETF, což jsou burzovně obchodovatelné fondy.

Uvedená metoda je též dosti snadná a relativně přístupná pro každého. Stačí si založit účet u brokera a nabít účet prostředky.

V dnešní době jsou ETF nesmírně oblíbené, vlastně se jedná o trend dnešní doby.

Jak investovat do zlata | TradeCZ

Když se rozhodnete pro investici do zlata za pomocí burzovně obchodovatelných fondů, můžete kalkulovat s dobrou likviditou, nízkými transakčními náklady, samozřejmě neplatíte DPH a nejsou zde většinou ani žádné vstupní a výstupní poplatky. Pro investory bez zkušeností a hlubšího vzdělání může uvedená metoda znít opravdu dobře.

Kamenem úrazu je zde fakt, že investice do drahých kovů skrze burzovně obchodovatelné fondy je vlastně nákup privátního cenného papíru. Úplní laici si musí uvědomit, že koupí ETF investují do zlata nepřímo. Respektive si koupí akcii fondu, který za prostředky nakupuje zlato. Cena akcie by měla právě kopírovat tržní vývoj podkladového aktiva, což je spot zlata.

Každý investor proto riskuje, že emitent cenného papíru (ETF) může zkrachovat. Pak můžete logicky o své prostředky přijít. Když dojde k likvidaci fondu, máte sice automaticky nárok na příslušný podíl, ale to vám nezaručí, že dostanete všechny prostředky zpátky. Další úskalí spočívá v tom, zda fond skutečně fyzické zlato drží.

Měl by, ale i odborná literatura uvádí, že tomu tak často nebývá. Proto není v žádném případě dobré investovat do drahých kovů pouze touto formou na delší časové období, a volit s pomocí ETF raději střednědobý horizont. Dlouhodobě se totiž jedná o vcelku rizikovou formu, potom je mnohem lepší fyzická koupě zlata.

Mezi známá zlatá ETF patří např.: iShares Physical Gold ETC, iShares Gold Producers UCITS či VanEck Vectors Junior Gold Miners UCITS

ETF zlato XTB

Investice do tokenů

Třetí metoda, jak investovat do zlata, je pomocí tzv. zlatých tokenů, což je naprostá novinka. Už pár let máme tzv. stablecoiny, které imitují hodnotu skutečného dolaru, ale pouze v digitální formě. S těmito stablecoiny se doslova roztrhl pytel a v těchto chvílích je jich hned několik. Bylo proto jen otázkou času, než někdo přijde s tokenem, který kopíruje cenový vývoj zlata. Plánuje se i zavedení „stříbrných“ tokenů.

Blockchain zlato tokeny

Momentálně jsou dostupné dva tokenyPAX Gold (PAXG) a Tether gold (XAUT). Dovolil bych si tvrdit, že se jedná o jeden z nejsnadnějších způsobů, jak investovat do zlata. Stačí se zaregistrovat na krypto burzu, kde se dají tokeny obchodovat.

Obrovskou výhodou oproti ETF je, že si zakoupené tokeny můžete odeslat do elektronické peněženky v rámci Ethereum sítě. Jedná se o možnost likvidní, velmi levnou a rychlou. Leč především pro starší generace nemusí být tokeny vůbec kredibilní, neboť se jim může koupě tokenů jevit jako investice do vzduchu. Navíc je to nová technologie, s čímž starší generace nemusí umět zacházet (jsou samozřejmě výjimky), a zároveň tato technologie ještě neprošla testem času (desítky let).

Kromě toho zlaté tokeny trpí jedním stejným neduhem jako ETF, protože nemáte jistotu, zda „emitent“ tokenu kryje jejich oběh fyzickým zlatem. Jednoduše nemáte žádnou jistotu, že kdesi ve skladišti drží fyzický kov. Další nevýhodou je, že na obchodovaných burzách panuje horší likvidita. Což ovšem nemusí vadit investorovi, který chce tokeny držet delší dobu.

Srovnání Tether Gold a zlata
Srovnání cenového vývoje Tether Gold a spotového trhu zlata

Na grafu výše je srovnání cenového vývoje mezi tokenem Tether Gold a spotovým trhem zlata. V obecné rovině můžeme konstatovat, že zlatý token skutečně kopíruje spot, ale dochází vcelku často k nemalým fluktuacím, které na omezenou dobu způsobí, že oproti spotu musíte platit premium. Což je holt daň za onu horší likviditu.

Investuj do zlatých tokenů na burze BINANCE.
Zaregistruj se přes tento odkaz a získej 10% slevu na poplatky.

Jak investovat do zlata a jiných drahých kovů nepřímo?

Zlato, stříbro, platina a palladium v digitalizované podobě

Kromě výše zmíněného stojí za zmínku ještě možnost jak investovat do zlata a jiných fyzických drahých kovů, které jsou uloženy ve švýcarské bance.

Bitpanda investice do zlata

Tento způsob investování nabízí např. Bitpanda, která má navázané spolupráce se společnostmi, které vlastní fyzické drahé kovy a jejichž podíl si skrze ně můžeme nakoupit. Výhodou je, že tímto způsobem lze nakoupit zlato již od 1 eura, nevýhodou je zde opět fakt, že i když se jedná o regulovanou společnost, nikdy nemáme 100% jistotu, že naše nakoupené podíly jsou skutečně kryté fyzickým zlatem, stříbrem či jiným vzácným kovem, který je pojištěný a uložený v trezoru ve Švýcarsku.

Recenzi brokera a další informace si přečtěte v článku o Bitpanda.

banner

Investice do zlata skrze akcie

Velmi oblíbeným způsobem, jak investovat do zlata, je skrze akcie společnosti.

Takové se častokrát nazývají „zlaté akcie“ nebo „akcie zlatých těžařů“, ale zahrnout zde můžeme v zásadě jakoukoliv akciovou společnost (společnost obchodovatelnou na burze), jejíž akcie reagují na cenový vývoj spotové ceny zlata na burze.

Jak investovat do zlata | TradeCZ

Většinou, pokud cena zlata na burze roste, rostou také akcie vybrané společnosti a obráceně. Při tomto způsobu investice se také hovoří o skryté finanční páce. To je dáno tím, že pokud cena zlata na burze vzroste např. o 50 %, mohou akcie zlatých společností přidat 100 % i více, což je dáno schopností vydělat na každém dolaru růstu ceny zlata víc než jen 1 USD.

Rozhodujícími faktory při výběru společnosti jsou: náklady na vytěžení 1 unce zlata (cca 900 USD), zadluženost společnosti a její zlaté rezervy.

Vzpomenout zde můžeme jedny z největších a nejlépe hodnocených společností: Newmont Corporation, Barrick Gold a Franco-Nevada.

Výhodou investic do akcií může být vyplácená dividenda nebo již zmíněná finanční páka. Za nevýhodu se považuje silné provázání cenového vývoje akcií s cenovým vývojem zlata, které je cyklické, a proto je zapotřebí takovou investici dobře načasovat.

Nyní už víte, jak investovat do zlata díky akciovému trhu.

XTB

Obchodování se zlatem

Trading drahých kovů

Poslední možností, jak profitovat na cenovém vývoji drahých kovů, kterou chci v rámci tohoto článku zmínit, je trading. Obchodování se zlatem, stříbrem a jinými drahými kovy je velmi populární, a to díky poměrně vysoké volatilitě, likviditě, úzkým spreadům (nižším poplatkům) a mnohdy i bez negativních swapových bodů, tedy bez poplatků za držení pozice přes noc.

Při tradingu na zlatě se uplatňují základy technické analýzy, Price Action a dodržuje se řízení pozice a Money Management. Před obchodováním (ale i investováním) se zlatem vám doporučuji si o zlatu přečíst vše potřebné v článku Jak investovat do zlata. S obchodováním (CFD) se pojí také margin, finanční páka, stop loss, rollover a další důležité trading pojmy.

Komplexní analýzu komodit dnes nelze provádět bez nalosti Techniky COT, v rámci které sledujeme pozice velkých komoditních hráčů (commercials, hedgers, large traders), sezonalitu, strukturu trhu, poptávku a WASDE report.


Online kurz Technika COT

Jak správně analyzovat zlato i další komodity, rozebírám ve svém komplexním kurzu.

ONLINE KURZ

kurz zlato investice

FaQ – Jak investovat do zlata

  • Jak investovat do zlata bez rizika?
    • Nejdůležitějším faktorem pro drtivou většinu investorů je bezpečnost. Pokud vás také zajímá, jak investovat do zlata a nepřijít o své peníze, dejte si záležet na výběru prověřeného brokera. K tomu vám skvěle poslouží například eToro nebo XTB.
  • Vyplatí se investovat do zlata?
    • Cena zlata již několik desítek let v kuse roste a tento cenný kov je svou cenovou stabilitou proslulý. Nespornou výhodou je poté osvobození od daně z přidané hodnoty při nákupu, stejně jako od daně z příjmu při prodeji. Z toho důvodu se jedná o zajímavou dlouhodobou investici.
  • Kdy nakupovat zlato?
    • Ideální je počkat si na prosperitu trhu. V tu dobu jsou totiž investoři ochotni riskovat a raději se rozhodují pro akcie nebo kryptoměny. Zlato jako dlouhodobá a stabilní investice tedy bude klesat na poptávce i ceně. V době krize pak můžete svoji investici skvěle zhodnotit.

Závěrem – Jak investovat do zlata

Z textu můžeme implikovat, že burzovně obchodovatelné fondy (ETF) a zlaté tokeny se příliš nehodí pro dlouhodobou investici. Existují zde totiž určitá rizika, které se mohou během let naplnit. Pro dlouhodobé investory se proto nepochybně vyplatí koupě fyzického kovu, zatímco pro střednědobé investory ETF nebo tokeny. Ovšem tokeny jsou naprostá novota, s čímž musí zase všichni kalkulovat.

Akcie společností jsou poměrně cyklické, a proto jejich nákup podléhá dobré analýze nejen dané akciové společnosti, ale i komodity samotné.

Inflace

S investováním do zlata se odjakživa pojí pojem inflace.

Zlato je v tomto vztahu vykreslováno jako bezpečný přístav, prostředek, díky kterému můžeme dlouhodobě uchránit své úspory před ztrátou své hodnoty kvůli inflaci. Zároveň lze zlato ve svém portfoliu vnímat i jako hedge proti oslabujícímu americkému dolaru.

Stáhněte si report, který zpracovala společnost XTB, a který doporučuji všem, kteří se zajímají o investování.

report o inflaci
Report o inflaci

Obchodování a investování se zlatem (CFD, ETF, akcie) u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook