Jak se ochránit před inflací aneb způsoby jak zhodnotit kapitál
Inflace je nežádoucím jevem, který může ohrozit hodnotu našich peněz a finanční stabilitu. Pro ty, kteří chtějí ochránit své peníze, je klíčové mít k dispozici vhodné strategie a nástroje.
V tomto článku se zaměříme na různé způsoby, jak chránit své finanční prostředky před inflací a zajistit si finanční bezpečí.
TIP: INVESTIČNÍ PODCAST – Do čeho investovat
Jak se ochránit před inflací v bance
Nejoblíbenější a nejrozšířenější způsob, komu svěřit své peníze a zároveň se alespoň částečně ochránit před inflací, jsou právě komerční banky (pokud ovšem neleží pod vaším polštářem), konkrétně jejich běžné účty.
Ovšem byla velká škoda je tam jen tak nechat ležet, to jste si je radši mohli nechat opravdu pod tím polštářem. Pakliže jste opravdu nedůvěřivý, je namístě si domluvit schůzku s bankéřem vaší banky o možnostech „JAK NECHAT PRACOVAT SVÉ PENÍZE“.
Častý způsob, co vám bankéř nabídne k ochraně před inflací, je rozdělení vašich financí z časového hlediska a z hlediska dostupnosti na 3 hromádky.
První hromádka ochrany před inflací
Je hromádka, která má sloužit pro odklad peněz do 1 roku a má „záchrannou a likvidní“ formu. Touto formou myslím vklad části peněz na takové produkty, ze kterých nemáme problém kdykoli dostat své peníze zpět v případě neočekávaných výdajů (koupě nového spotřebiče, autonehoda, …). Takovými produkty jsou nejčastěji běžné a spořicí účty.
Přidej se mezi komunitu 500+ investorů
Běžný účet
Ve většině případů je běžný účet neúročený, tzn. nemáte žádný zisk z toho, že tam své peníze necháte. Samozřejmě se najdou výjimky, které úročí váš běžný účet, ale takhle opravdu své úspory neochráníte před aktuální inflací.
Spořicí účet
Velmi oblíbený produkt, a to i v České republice, je právě spořicí účet. Spořicí účty až donedávna nabízely velmi malé úroky, nyní v době vysokých úrokových sazeb si polepšily k číslům okolo 6 % p.a., což může být pro mnohé střadatele velmi zajímavé. Ovšem nelze počítat s tím, že takové úroky budou trvat věčně.
Pávě tyto 2 produkty se hodí na krátkodobé uložení vašich peněz.
Druhou skupinu bankovních produktů proletíme velmi rychle, ať stále nevěnujeme pozornost jenom bankám.
Ochrana peněz před inflací – druhá hromádka
Ve druhé skupině bankovních produktů, které mají za úkol ochránit naše peníze před inflací, bych rád zmínil „Termínovaný vklad“, který může mít podobu krátkodobou i střednědobou.
U termínovaného vkladu vám banka garantuje předem stanovený úrok, který vám bude vyplácet po dobu předem danou (záleží na bance, může se jednat o měsíc i o 3 roky).
Oproti spořicímu účtu zde úroky nekolísají až do doby splatnosti.
Ochrana kapitálu před inflací – třetí hromádka
Do třetí skupiny patří tzv. produkty dlouhodobé, do kterých spadají produkty jako stavební spoření (o těch se bavit nebudeme).
Budeme se bavit o tzv. investičních fondech, které banky nabízejí.
Banky nabízejí nejrůznější investiční fondy, které se liší podle strategie, jakou preferujeme. Většinou nabízí konzervativní strategii, u které převažují dluhopisy a depozita + peněžní trh, naopak akcie jsou zde zastoupeny ve velmi malé míře.
Dále by zde měla být strategie vyvážená, ve které jsou akcie zastoupeny ve větším měříku, jež zároveň přidávají fondu na volatilitě.
Poslední strategií je strategie agresivní, do které spadají z velké části akcie a dluhopisy a depozita zde mají jen nepatrné zastoupení. Tahle strategie je velmi volatilní.
Nabízené strategie a jejich obsah se mění banka od banky, některé nabízejí 3 strategie, jiné 4 a podobně. Ve své podstatě by se strategie měla zvolit dle věku investora.
Čím mladší, tím agresivnější. INVESTIČNÍ FONDY NABÍZEJÍ TAKÉ MIMOBANKOVNÍ INSTITUCE, např. Conseq.
Jak se ochránit před inflací pomocí dluhopisů
Další z velmi oblíbených instrumentů v ČR, které nám mohou pomoct k ochraně před inflací, jsou státní dluhopisy, a to díky jejich bezpečnosti. Státní dluhopisy lze koupit u oficiálních distributorů – buď osobně, nebo online. Ovšem po jakém dluhopisu se opravdu zaprášilo v nedávné době?
Jedná se o tzv. protiinflační dluhopis, který vzhledem k aktuální inflaci nabídl svým investorům (dovolím si říct) opravdu sexy výnos.
Korporátní dluhopisy lze nakoupit na mnoha místech, ať už se jedná o Burzu cenných papírů v Praze, přímo od emitenta či z různých webů – viz. Dluhopisomat.
TIP: Teorie ke dluhopisům
Pokud nechcete čekat, než budou k dispozici nově vydané dluhopisy či riskovat riziko nesplacení, tak stojí za zmínku tzv. dluhopisová ETF, která vše řídí za vás.
Příkladem takového ETFka může být velmi oblíbené iShares 20+ Year Treasury Bond (TLT).
Ochrana před inflací pomocí nemovitostí
Nemáte peníze na vlastní investiční nemovitost, ale rádi byste byli součástí? Nezoufejte! K dispozici jsou různé možnosti.
Jednou z možností je tzv. Crowdfunding. Tímto způsobem odkládáte spolu s dalšími investory své peníze společnosti, která pomocí nich financuje výstavbu či nákup nemovitostí.
Investoři v crowdfundingových platformách mají poté nárok na předem stanovený úrok z financovaného projektu. Příkladem takové platformy je Fingood či Investown. Velkou výhodou je to, že právě VY si vyberete, do čeho budete investovat.
Nebo můžete využít diverzifikovaný přístup a investovat do každého projektu jen malý obnos peněz.
Jako na celém webu TradeCZ, tak ani zde, v tomto článku, nenajdete investiční doporučení! Pouze názory autorů článku 🙂
Uniknout inflaci díky nemovitostem lze i dalším způsobem, a to tzv. Realitními fondy, které fungují také na principu kolektivního investování. Nákupem podílu v takovém fondu dáváte své peníze k dispozici na nákup, opravu a správu nemovitostí.
Odměnou je vám opět podíl na zisku, který má ve své většině formu REINVESTIČNÍ. Nevýhodou takových fondů jsou vstupní, výstupní či manažerské poplatky.
Ochrana před inflací pomocí alternativních investic
Velký rozmach v posledních letech nabralo tzv. alternativní investování. Sbíráte staré mince, podpisy, dresy, necháte ležet drahá vína ve sklípku či vlastníte tajně schovanou sbírku poštovních známek či motýlů?
Zapadáte přesně do téhle kategorie, o které se dozvíte více přímo od pana Radka Nováka na odkaze: https://www.tradecz.cz/alternativni-investice-s-radkem-novakem-portu-gallery-filatelie-znamky-umeni-alkohol-nft/
TIP: Nejsnazší způsob investování do alternativ skrz Portu Gallery.
Ochrana před inflací pomocí komodit
Nebaví vás neustálé povídání o nemovitostech, akciích, dluhopisech a podobných klasických investičních instrumentech? Lákají vás investice do věcí jako ropa, zemní plyn, elektřina či kukuřice?
Věříte, že nejbezpečnější možnost, kam vložit své peníze a ochránit je před inflací, je do lesklých cihliček?
V tom případě je pro vás velmi vhodné navštívit tenhle odkaz, který je věnován právě investování do zlata, stříbra či platiny.
Jestli vám to nestačí, určitě se mezi nás připojte na Discord do vlákna komodity, kde na vás čekají podobně zapálení lidé jako vy!
Jste připraveni na potenciální komoditní supercyklus?
Akcie vs. inflace
Co je to ta všudypřítomná akcie? Pojem akcie se nejčastěji spojuje s definicí spolupodíl držený ve společnosti.
S rostoucí celosvětovou digitalizací, zrychlováním a zjednodušováním všech procesů se i nákup a prodej akcií stal každodenním koníčkem mnoha lidí kolem nás. Investování od akcií už není jen o tom stát přímo na WallStreet a křičet „BUY„.
TIP: teorie ohledně akcií a opcí
Kryptoměny a ochrana před inflací
Nejkontroverznější investice posledních let, ano správně, KRYPTOMĚNY!
Kryptoměny si za tu dobu, co tu jsou s námi, získaly nespočetné množství různých názorů, od velmi pozitivních, kdy změnily mnoha lidem životy, po velmi negativní, kdy naopak zničily mnoha lidem životy. V čem to tedy celé vězí? Opět jde pouze o přístup, který si sami zvolíme a riziko, které jsme ochotni podstoupit.
S pojmem kryptoměna si mnoho lidí spojí snadné a rychlé zbohatnutí, ovšem dokáže každý z nás ukázat na člověka, kterému se to povedlo a nezlomila ho chamtivost či dezinformace?
Když hovoříme o kryptoměnách, mají mnozí z nás na mysli především Bitcoin. Právě Bitcoin je totiž vzpomínán pokud jde o ochranu našich peněz před inflací. A když se podíváme na zhodnocení Bitcoinu během posledních 5 či 10 letech, opravdu toto aktivum kandiduje na označení „bezpečný přístav“. Vždyť je také mnohdy přezdíváno „digitální zlato“.
Kryptoměny – kde se vzaly a kdo je vymyslel?
Píše se rok 2008 a neznámá osoba (či osoby), přezdívaná Satoshi Nakamoto, zveřejnila na internetovém fóru článek, kde popisuje technologii, na které je založena úplně první kryptoměna, která spatřila světlo světa, BITCOIN.
Od té doby však vzniklo dalších asi 26 000 digitálních aktiv, které měly Bitcoin nahradit, nebo stát po jeho boku. Je zřejmé, že všechny tyto krypto-projekty nevydrží až do našeho důchodu, a proto je potřeba být při investování do kryptoměn dvakrát víc obezřetný!
Ochrana peněz před inflací – závěr
K dispozici dnes máme daleko více možností, jak rozmnožit naše peníze, například opce, forex, P2P investice aj. Každý z nás si musí nastavit svůj vlastní rizikový profil a vybrat takový způsob zhodnocení kapitálu, při kterém bude moct v klidu spát.
Zlatá pravidla investování:
- Investujte do věcí, kterým rozumíte.
- Čas je váš nejlepší přítel.
- Čím větší výnos, tím větší riziko.
Zdroje:
https://www.mesec.cz/clanky/ruzne-formy-investic-a-jejich-nevyhody/
https://www.moneta.cz/slovnik-pojmu/detail/co-je-investice