Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Opce po zednicku V. – obchodování s opcemi prakticky – příklady opčních obchodů


příklady obchodování s opcemi | TradeCZ

Opční trading v praxi

Vítejte u pátého dílu série obchodování s opcemi s názvem Opce po zednicku od Libriho.

Začněte prvním dílemZáklady opčního tradingu, pokračujte na Seriál Opce po zednicku.

Některé příklady jsem publikoval i na Discordu TradeCZ ve vláknu o opcích. Aby bylo možno představit si, jak vypadaly grafy v době, kdy jsem se rozhodoval, uvádím i klíčová data a také datum, kdy jsem příspěvek publikoval.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu! Libri je aktivní člen, tak toho využij.

příklady obchodování s opcemi | TradeCZ

Opce prakticky – první obchod

25. 1. 2022 akcie SLB – ne zcela vydařený obchod, ale přesto ziskový

Na úvod si ukážeme jeden obchod, který mě k této taktice taky přivedl. Ačkoli obchod nebyl zcela vydařený, podařilo se mi z něj vygenerovat zisk.

10. 10. 2019 v době, kdy se cena SLB pohybovala kolem 40,-, jsme byli na indexech v dlouhodobém uptrendu a akcie SLB vypadala, že se odrazila od svého lokálního dna. Rozhodl jsem se vypsat put opci na ceně 37,50.

příklady obchodování s opcemi | TradeCZ

Prudký propad akcií SLB – první chyba

Následoval prudký propad a přiřazení za vypsanou cenu. Otevřená ztráta při nejnižším minimu byla skoro 3 000 USD a jednu dobu přestali i vyplácet dividendu. Začal jsem vypisovat put opce na striku 10 a udělal první chybu. Nejprve jsem vypsal jen jednu a dostal nějaké drobné. Poté jsem si uvědomil, že na této ceně bych měl operovat s trojnásobným množstvím opčních pozic.


TIP: První díl opcí po zednicku


Další pád – druhá chyba

Pak jsem udělal druhou chybu, protože cena začala opět padat a já se ztrátou raději ty opce vykoupil, abych nebyl přiřazený. Měl jsem obavu alokovat další 3 000 USD do stejné pozice. Pro strach z červených čísel jsem si neuvědomil, že jestli mají nějaké firmy v ropě zkrachovat, tak tato to s velikou jistotou nebude.

Postupné zotavování a uzavření příběhu

Pak se cena začala postupně zotavovat, začaly chodit i nějaké dividendy (menší než před propadem, ale alespoň něco).

18. 10. 2021 se cena natolik přiblížila vstupní ceně 37,50, že jsem byl schopen začít vypisovat covered call. Držet další pozice z cen okolo 10-15 USD, tak jsem již byl z této pozice se ziskem dávno venku.

TIP: Co je covered call?

Na konci ledna 2022 jsem měl celkově na různých prémiích a dividendách nasbíráno 524 USD. Což činí nějakých 14 % alokovaného kapitálu, necelých 7 % za rok.

Další vývoj bude záviset na pohybu podkladu, zda mi umožní další covered call, či zda budu na vypsaném striku akcií zbaven. Držet dále je nehodlám. Nepovažuji tohle držení kvůli nízké dividendě za žádoucí a v sektoru ropy jsem dostatečně alokován jinými tituly s lepším dividend yieldem.

Takže 18. 2. 2022 mi byly akcie přes call opci odebrány a tímto se příběh uzavřel. V lednu jsem ještě obdržel dividendu 12,50 USD.

příklady obchodování s opcemi | TradeCZ

Přidej se mezi komunitu 500+ investorů a traderů


Opce prakticky – druhý obchod

Akcie SHEL a covidový zub

Ještě před covidovou panikou na konci ledna 2020 jsem považoval pokles ceny akcie za zajímavou úroveň. Rozdělil jsem si plánovanou částku 3 000 USD, kterou jsem chtěl do tohoto titulu umístit, na 3 části po 1 000 USD a zainvestoval první část. V té době jsem intenzivně komunikoval s jedním začínajícím traderem.

Snažil jsem se ho navést na investorské řemeslo a ušetřit mu čas se slepými uličkami. Jak poznáte později v textu, asi nejsem dobrý učitel, anebo si každý musí to své vzdělání zaplatit vlastním potem a krví.

příklady obchodování s opcemi | TradeCZ

Jak začít s opcemi? Má rada nováčkovi

Má rada byla snadná – rozděl si plánovaný kapitál tak, abys mohl ještě dvakrát přikoupit, pokud půjde cena níž. Pozor, aby celková částka nebyla víc než 10 % kapitálu určeného na investice.

On měl docela málo peněz. Pro větší účty je lepší držet 3-5 %, aby to zároveň splňovalo i bezpečností požadavek jako StopLoss v případě krachu společnosti a ztráty investice – což zrovna u Shellu není úplně pravděpodobné.

A hlavně investované peníze musíš mít navíc, abys nebyl nucen akcie prodávat, pokud bude zrovna cena akcie pod průměrnou nákupní cenou. (Kostolany to nazývá roztřesenýma rukama, které v tyto okamžiky své akcie předávají do pevných rukou). A počítej, může to být klidně i 10  let, pokud trefíme opakování roku 1929.

Čekání na regeneraci ceny nám bude zpříjemňovat inkasovaná dividenda. Jsou samozřejmě situace, kdy i dividendoví aristokraté v těžkém období dividendu krátí, či její výplatu úplně pozastaví, ale tato období nejsou na pořád na rozdíl od držení akcií dobrých firem.

TIP: Online kurz akcie a OPCE.


XTB

Covid udeřil

Rozjel se covid a cena slítla mnohem níže.

V půli března jsem investoval druhou část, a kolega také. Upozorňoval jsem ho, ať počítá, že cena může jít ještě mnohem níže. Jo jo, v pohodě, odpověděl 🙂

Cena ještě trochu klesla a pak začala jít výše. Pro mě nudné období, kdy není s pozicí třeba nic dělat, leda mít více kapitálu a začít pracovat i s opcemi (je potřeba mít kapitál na udržení násobků 100 ks akcií, jestliže se chci vyhnout potencionálnímu riziku obchodování s pomocí marginu, kdy může hrozit margin call, pokud by trh opravdu silně zkolaboval a brokeři by požadovali doplnit kapitál formou zvýšení marginových požadavků na držené pozice).


TIP: Slovník tradera a co je to margin call


obchodní plán a opce | TradeCZ

Co tady ten Bitcoin chce?

V tomto období jsem očekával ještě další nohu poklesu mnohem níže, neboť ekonomika byla zavřená, necestovalo se a nedovedl jsem si představit, že FED vyžene akcie okamžitě nahoru. Šetřil jsem hotovost, co to šlo, a tak jsem o hře s opcemi vůbec neuvažoval. Těšil jsem se na třetí vlnu nákupu, do kterého jsem chtěl přidat výrazně více, než jsem původně plánoval.

Někdy v době, kdy cena testovala low, jsem se od mého žáka dozvěděl, že akcie prodal a raději investoval do Bitcoinu 🙂, který v zápětí začal klesat.


Přečti si, kdo je Libri (autor textu) a jak vypadá jeho obchodní plán


Drobnohled do historie Libriho

Když jsem jako vyštudovaný zedník běhal ve svém prvním zaměstnání po stavbě jako mistr (nyní se jim říká stavbyvedoucí), stavbyvedoucí (nyní se mu říká manažer projektu) se mě vždy, když zedníci něco zprasili, s údivem ptal, zda jsem mu taky nerozumněl, co po nich chtěl, a zda mluví česky (to ještě Ukrajinci na našich stavbách nepracovali).

Přesně na to jsem si vzpomněl… (jo a parťákům či polírům, jak je libo, se nyní říká mistři, abych okno vzpomínek uzavřel kompletním výčtem newspeaku).

Zpět k opcím

Když cena nevytvořila nižší low a vše začalo letět nahoru, pochopil jsem, že ušetřený kapitál už za lacino neinvestuji, a tak jsem někdy koncem roku 2020 dorovnal počet akcií na 100 ks, abych začal přidávat do pozice prémia pomocí covered call.

Zkusil jsem tam i jednu nepovedenou vypsanou put, kterou jsem s malým profitem předčasně ukončil, jelikož cena byla blízko mému průměrnému vstupu. Akcie zrovna korigovala a nechtěl jsem alokaci takhle hloupě zdvojnásobit riskováním přiřazení dalších 100 ks akcií.

Mezitím chodily i pravidelně dividendy a začaly se pomalu zase zvyšovat.

Jakmile cena ropy vylezla nad 100 USD a s ní i cena ropáků (tedy i Shell), dostala se cena call opce 52,50 do peněz. Asi dvakrát jsem ji za další kredit přeroloval, abych ještě shrábl poslední dividendu a pak si při expiraci opce nechal akcie odebrat za cenu 52,50.

Měl jsem v té době v ropácích souhrnně již přes 12 % kapitálu a tak jsem svou pozici v tomto sektoru snížil pomocí prodeje Shellu. Z ropných firem, co držím, platil Shell i nejnižší dividendu, proto jsem call opce vypisoval dost agresivně blízko aktuální ceny a byl brzy ITM.


Přidej se na FREE Discord TradeCZ

Netřeba čekat na plnou recovery

Od prvního nákupu, který na grafu se znalostí následného vývoje vypadá naprosto tragicky, se mi podařilo obstojnou prací s pozicí vydělat slušnou částku 1 945,22 USD (vždy to jde dělat lépe, ale já chytat dna a vrcholy neumím). Za put opci jsem inkasoval 18,62 USD za call opce a rolování 451,54 USD, dividendy mi přinesly 241,91 USD a zisk z prodeje oproti průměrné nákupní ceně činil 1 233,15 USD.

Počítání trochu zjednoduším tím, že ačkoli jsem polovinu kapitálu přidal až skoro po roce držení prvních pozic, budu počítat plnou zainvestovanost po dobu celých dvou let ve výši 4 000 USD (orientační průměrná nákupka).

Zisk tedy činí cca 25 % p.a.

Kdybych zpočátku počítal s vyšší alokací zdrojů a pracoval s opcemi, byl by výsledný procentuální zisk vyšší.

Kdybych si nepomohl call opcemi, tak střelbou od pasu vyjde zisk cca 15-20 % p.a. a eventuálním postupným exitem na vyšších cenách by to šlo vylepšovat (ale že to půjde pořád výš, nikdo nezaručí :).

Max DrawDown z první pozice byl kolem 50 %, což zní hrůzostrašně, ale jen pro ty, kdo narvou do pozice většinu svého kapitálu. Nakonec jsem vystupoval se super ziskem cca 3,50 pod úrovní prvního vstupu. Takže netřeba čekat na plnou recovery.


TIP: Získejte větší sebedůvěru v tradingu


Opce prakticky – třetí obchod

13. 1. 2023 akcie LEG – různé úhly pohledu

Nebudu zabíhat do detailů, ale kostra tohoto obchodu je jasná každému, kdo kdy o opcích něco zaslechl, anebo si přelouskal předcházející kapitoly. Já spíše chci ukázat na různé úhly pohledu, jak k tomu přistupovat. Nejprve tedy ten obchod:

obchodní plán a opce | TradeCZ

Prodal jsem jednu opci na akcii LEG s expirací za 35 dnů.

Inkasoval jsem prémium 105 USD a zaplatil komisi 0,29 USD (běžný poplatek u IB je dolar, někdy se i podaří, že mi komisi zaplatí broker viz třeba před pár dny, kdy jsem 29 centů dostal):

Akcie splňuje mé požadavky na pořízení za tuto cenu, splňuje i kritérium MM.

Jen ve stručnosti – na případné přiřazení mám volných 3 500 USD, které v nejbližších desítkách let nehodlám utrácet za nic důležitějšího (jídlo, bydlení, dovolená atp.), zároveň počítám s variantou, že nastane na trzích výplach, který vezme tuto akcii s sebou.

Jak bych v takovém případě dál postupoval, nyní nebudu pitvat, nejhorší možná varianta je ta nejjednodušší – nedělat nic, sbírat dividendy (které jsou z nynější ceny 5 % p.a.), a obrnit se trpělivostí a čekat na zotavení.

Alokovaná částka je zároveň v tak příznivém poměru k velikosti portfolia, že se jedná o velmi rozumný SL, pokud by akcie zkrachovala.

Tolik tedy What If katastrofa, vše ostatní jsou sociální jistoty a samá pozitiva.

  • Ta nejlepší varianta je, že cena klesne mírně pod strike a já akcie získám, budu moci brát dividendy a v příhodný okamžik mohu vypisovat covered call a přidávat do pozice (či na účet pro jiné účely) další kredit.

  • Poslední varianta je, že cena expiruje nad strike a mně zůstane kredit z výpisu pro další volné nakládání.

  • Pokud cena neulítne příliš nahoru, mohu tuto hru opět zopakovat. Pokud ustřelí, najdu si k hraní jiný ticker.

Opční premium a různé úhly pohledu

  1. Pokud budu přiřazen, snižuje vstupní cenu aktiva, v našem případě o 104,71 USD, tedy nakoupím akcii místo 35,- cca za 33,95 USD. Přičemž pokud bych nakupoval dnes za market, platil bych 35,50.

  2. Přidává s eventuálními dalšími výpisy (ať již další put či covered call) do pozice prémium, čímž při klesající ceně podkladu umožňuje vypisovat covered call na nižších cenách a recovery je mnohem rychlejší než při prostém čekání na opětovný růst podkladu.
    Jen POZOR na MM při dalším vypisování putek!! Vždy mějte na paměti, že akcie může zkrachovat, i když vybíráme takové, u kterých to je téměř vyloučené z mnoha různých důvodů.

  3. Pozici necháme žít svým životem (ideál je, že nejsme přiřazeni), a prémium použijeme na jiné obchody, třeba nakoupíme rizikovější dividendovku s vyšším yieldem. Jsou to prachy „zadarmo“, takže případný neúspěch tohoto nákupu nás nemusí vůbec bolet, mrzet to bude vždycky.
Zajímavost na závěr

A na závěr trochu počtů z obecné. Zdálo by se, že nechat ležet ladem na účtu 3 500 USD po dobu 35 dnů je plýtvání cennými zdroji kvůli stovce zisku. Ale kalkulačkou zjistíte, že toto prémium činí 31,2 % p.a. z alokované částky a to už nevypadá tak zle, že?


Série Opce po zednicku:


obchodní plán a opce | TradeCZ
Přidej se mezi komunitu 500+ investorů
Nakupuj akcie u ověřených brokerů!
TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook