Hlavní rozdíly mezi investováním a obchodováním na finančních trzích
Investování vs. trading
Na finanční trhy vstupují lidé mnohdy s velkým očekáváním, ovšem bez informací, jakými metodami mohou svých cílů dosáhnout. Absence těchto informací v mnoha případech vede k dlouhému hledání, zkoušení a mnoha pádům, jež vyústí buď k opuštění snu o investování, nebo v tom lepším případě k nalezení vyhovujícího obchodního modelu.
V tomto článku se zaměříme na definování dvou hlavních cest, které lze na finančních trzích praktikovat, což je investování a obchodování (trading). Popíšeme si jejich možnosti a stanovíme situace, v kterých by mohly lidem posloužit k splnění svých cílů a očekávání.
Video
Krátké video na TikTok TradeCZ
Investování na finančních trzích
Díky marketingu v masmédiích se jedná o velmi oblíbenou metodu zhodnocování finančních prostředků. Tuto metodu je vhodné aplikovat pokud:
- Chcete ochránit svůj kapitál proti inflaci
- Chcete si udržet současnou životní úroveň
- Snížit negativní dopady recese nebo krize na svůj život
- Podílet se na zajímavých projektech nebo růstu své oblíbené značky
Pokud hovoříme o investování, sledujeme minimálně několikaměsíční, až několikaletý časový horizont, během kterého je náš kapitál vázán ve finančním aktivu. S tímto souvisí první problém investování, což je snížení cash flow (toku peněz) v investičním portfoliu a snížení operativní platební schopnosti. Aby se investor nedostal do těchto problémů, je potřeba předem stanovit výši kapitálu, bez které se může dlouhodobě obejít, aniž by to mělo vliv na jeho běžný život.
V současné době existuje mnoho společností (například bankovních), které se specializují na investiční poradenství. Nutno podotknout, že tato služba má především za cíl vydělat peníze poskytovateli služby (tedy například bance), a až poté případně zhodnotit peníze klienta. Poplatky za správu financí a dlouhodobé uzamčení kapitálu na investičním účtu nemá s investováním na finančních trzích nic společného.
Investování na finančních trzích je pouze pro ty, kteří dokážou vzít odpovědnost za své rozhodnutí do svých vlastních rukou a jsou ochotni se vzdělávat a pracovat na sobě. Až poté se z nich mohou stát opravdoví investoři. Pokud se investor k tomuto rozhodne, bude nejspíše řešit otázku metod řízení svého kapitálu. Na výběr bude mít buď aktivní, nebo pasivní řízení svého portfolia.
Pasivní řízení kapitálu
Investiční portfolio může obsahovat různé druhy finančních aktiv, jako jsou například akcie, dluhopisy, ETF, měny (fiat), digitální měny (kryptoměny) atd. Tyto investice mají ovšem jedno společné. Mohou být buď aktivně spravovány, nebo pasivně pozorovány. Pasivní řízení portfolia obvykle počítá s dlouhodobým horizontem investice (v řádu několika let), kdy se předpokládají výrazné změny na trhu.
Obvykle se jedná o metodu „kup a drž“, kdy investor spoléhá na nepřetržitý růst hodnoty jeho investic. Hlavním problémem tzv. ATH strategií je neschopnost investorů definovat situaci nebo období, kdy chtějí vybírat svůj zisk. Kvůli této neschopnosti velmi často dochází k promeškání vhodné příležitosti k výběru zisků a následnému snižování hodnoty investice.
Příkladem této situace jsou investiční projekty v letech 2020-2021, kdy akcioví i krypto-investoři nakupovali za historicky nejvyšší ceny, což vedlo k současným ztrátám a nejistotě, kdy a jestli hodnota aktiv překročí jejich pořizovací cenu. Naopak výhodou investování je jeho nízká časová náročnost.
Aktivní řízení kapitálu
Tento investiční přístup vyžaduje více času, znalostí a zkušeností, což je ovšem vyváženo schopností investora reagovat na nepříznivé trendy. Jedná se o aktivní správu investičního kapitálu, při které jsou buď měněny objemy jednotlivých investic v rámci portfolia, případně jsou nevhodné investice vyřazovány a nahrazovány investicemi s pozitivnějším výhledem.
Tato metoda je rovněž přívětivější k celkovému cash flow a umožňuje maximalizovat zisk z investice. V rámci aktivně řízeného portfolia je kladen velký důraz na takovou diverzifikaci, která minimalizuje riziko korelačního vývoje cen finančních aktiv a zároveň umožňuje efektivní správu kapitálu.
V rámci aktivně řízeného investiční portfolia je také vhodné využít metody, které jsou primárně určeny pro obchodní činnost. Pasivní řízení portfolia obvykle počítá s nákupem a předpokladem růstu ceny. Kdežto aktivní přístup může využívat i metody „shortování“ finančních aktiv, kdy investor dokáže vydělávat peníze i na poklesu hodnoty investičních instrumentů. Tento přístup je ovšem vlastní především tradingu, na který se podíváme právě nyní.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Investuj se mnou 🙂
Obchodování na finančních trzích
Trading představuje náročnější metodu zhodnocování kapitálu, než je investování. Ona náročnost spočívá především ve schopnostech sebeovládání a aplikování metod statistiky a pravděpodobnosti do prostředí finančních trhů. Naopak výhodou je možnost maximalizace zisku a tvorba bohatství.
K tradingu mohou sáhnout obchodníci, kteří očekávají:
- Maximalizaci zisků
- Tvorbu bohatství a investičního kapitálu
- Aplikování znalostí statistiky, pravděpodobnosti a osobního rozvoje
Na rozdíl od investování se obchodování odehrává v nižších časových intervalech, a podle metody se obchodování dělí na scalping, intradenní nebo swingové (poziční) obchodování. V rámci těchto obchodních horizontů jsou aplikovány metody především technické analýzy, které se snaží v trhu odhalit takové cenové úrovně, na kterých by v budoucnu mohla nastat tržní reakce, při které se zhodnocují peníze. Nedílnou součástí obchodování je tzv. money management (řízení peněz), jež mnohdy rozhoduje o dlouhodobé ziskovosti. Obchodování je metoda aktivní správy kapitálu.
Scalping
Jedná se o nejnáročnější obchodní metodu, která je aplikována na velmi nízké časové rámce, obvykle M1-M15. Cílem této metody je zhodnocování peněz na krátkodobých cenových pohybech v rámci několika sekund až minut. Během scalpingu obchodník provede velké množství obchodů (i desítky během obchodního dne), což klade vysoké nároky na psychologii a především money management. V rámci scalpingu jsou obvykle využívány i AOS systémy, jejichž ziskovost určuje míra RRR a míra úspěšnosti. V rámci scalpingu jsou realizovány dlouhé série ziskových, ale i ztrátových obchodů, proto je tato metoda vhodná pro pokročilejší obchodníky.
Intradenní obchodování
Jedná se o velmi oblíbenou obchodní metodu, která umožňuje spekulovat na růst i na pokles ceny instrumentu. Ovšem i zde je potřeba klást vysoký důraz na kvalitní money management, psychologii a dostatečně back-testovanou obchodní strategii. V rámci intradenního tradingu jsou velmi oblíbené metody analýzy trhu pomocí Price Action, technických (svíčkových) formací nebo technických indikátorů (trendové čáry, RSI indikátor, klouzavé průměry). Intradenní obchodování je prováděno obvykle na M30-D1 grafech a otevřené obchodní pozice jsou drženy v rámci minut nebo hodin (nejsou drženy přes noc).
Swingové/poziční obchodování
Jedná se o kompromis mezi obchodováním a investováním. Swingové obchody totiž mohou být drženy od několika hodin po několik měsíců (obvykle v délce do jednoho roku). Obchodní příležitosti jsou vyhledávány na H4 a D1 grafech, například pomocí metody Market Profile. Výhodou swingového obchodování je jeho časová nenáročnost (obchodní přípravu je možné provádět například jednou týdně), a především nabízí dostatek času pro zhodnocení aktuální a budoucí tržní situace tak, aby obchod měl vysokou pravděpodobnost úspěchu. Naopak nevýhodou je nutnost vyššího kapitálu, protože při swingovém obchodování jsou zadávány vzdálené stop lossy, jejichž hodnotu je potřeba finančně pokrýt.
Shrnutí investování a tradingu
Investování a obchodování na finančních trzích jsou metody zhodnocování kapitálu.
Investování je obvykle dlouhodobější záležitost, která je využívaná především jako ochrana kapitálu před inflaci, měnovým rizikem, případně i k zhodnocování peněz. Naopak obchodování je zaměřeno především na tvorbu bohatství a tvorbu dlouhodobého investičního kapitálu. Investování může být označováno za méně rizikové než obchodování, ale i tak je potřeba provádět alespoň elementární zkoumání fundamentálního a technického stavu finančního aktiva.
Investiční aktivity jsou prováděny v řádu několika let, což snižuje cash flow investičního kapitálu, takže by měl být investován takový objem peněz, který není nezbytný pro zachování životní úrovně. Obchodování je charakteristické vyšší časovou náročností a důrazem na money management a psychologii.
Obchodování je vždy aktivně řízenou obchodní metodou, kdežto investice může být prováděna stylem „kup a drž“. Investor i obchodník by měl vždy zvážit výši riskovaného kapitálu.
Ani jedna z těchto technik totiž není zcela bez rizika a snaha zhodnocovat peníze by neměla nikdy vést k ohrožení životní úrovně nebo snížení životního standardu.