Initial Balance indikátor (počáteční rovnováha)
Intro
Byl by hřích nezařadit Initial Balance (IB) také mezi indikátory, i když k jeho aplikaci není potřeba specializovaných software, a spíše než o indikátoru lze hovořit o vizualizaci.
Initial Balance neboli počáteční rovnováha je prvním krokem trhu, který nám dokáže prozradit jeho další úmysly a vizualizovat silné supporty a resistence, na které trh s oblibou reaguje.
Praxe s počáteční rovnováhou
Pro správné užití obchodní metody s Initial Balance nepotřebujeme speciální indikátor, postačí nám nástroj Fibonacci retracement, který je většinou zabudován v platformě MetaTrader 4 zdarma.
„Fibonacci retracement se zpravidla aplikuje na významný tržní pohyb pro rozpoznání budoucích S/R zón.„
Při aplikaci Fibonacci retracement pro zjištění počáteční rovnováhy bereme v potaz tržní pohyb v rámci definované časové oblasti. Tento pohyb nám s pomocí fiba vizualizuje levely, na kterých se bude s vysokou pravděpodobností trh zastavovat a kde bude rozbíhat nové trendy.
Logikou tohoto přístupu je, že trhy mají rády symetrii, a velcí hráči pravidelně vybírají své profity.
Nastavení
Podle toho, zda chceme sledovat denní, týdenní, měsíční či roční počáteční rovnováhu, volíme nastavení nástroje.
Volba konkrétních FIBO úrovní je na každém traderovi, respektovat bychom však měli ty obecně uznávané a také ty, které jsem popsal v obchodní metodě (níže).
Kde pokračovat
Popis indikátoru Initial Balance jsem zkrátil z důvodu, že více než popis indikátoru, je důležitá jeho definice a aplikace, které jsem již sepsal. Samotný IB indikátor není indikátorem v pravém slova smyslu, lze totiž k jeho aplikaci využít Fibonacciho nástroj v MT4.
Existují ovšem nástroje, které v sobě mají IB zakomponováno pro snadnější a rychlejší vizualizaci. Jedním z nich je také náš Marcus.
- Pokračujte na kompletní popis obchodní metody Initial Balance
- Indikátor Initial Balance zakomponován v nástroji Marcus
- Strategie založena na principu počáteční rovnováhy (IB)
Video aplikace IB v nástroji Marcus i bez něj
TCZ závěr
Tak zvané IBéčko patří do portfolia základních technických indikátorů vycházejících z cenového pohybu samotného trhu. Mnohdy s podivem sleduji, jak trhy reagují na předem určené levely a jak jednoduše pak trading vypadá.
Nenechte se ovšem zmást a myslete především na čtení trhu a kontext trhu. Vycházejte z tržní podstaty (profilace trhu) a další technické ukazatele berte jako doplněk k potřebné konfluenci.
Fibonacciho nástroje slouží nejednomu profesionálnímu traderovi jako hlavní a jediný nástroj analýzy trhu. Jestli si zvolíte právě tuto cestu je jen na Vás, určitě není chybná. I tak Vám vřele doporučuji zaměřit se na kontext trhu 🙂