13 milionů dolarů v ETH jen za jeden den: Jak funguje spalování ETH na síti Ethereum?
Jak funguje spalování ETH na síti Ethereum?
Hlavní část události Ethereum Merge proběhla v roce 2022.
Od té doby se stal ze sítě Ethereum deflační ekosystém. To znamená, že blockchain odstraňuje z oběhu mince, a tím zvyšuje cenu kryptoměn zbývajících.
Jak přesně spalování ethereum funguje? Na to se podíváme v tomto textu.
Nevíte, co znamená, když je kryptoměna „deflační“? V minulosti jsem psal článek, ve kterém jsem věc detailně probral. Najdete jej zde. Taktéž by se vám mohlo hodit vysvětlení inflačních ekosystémů. Pokud si nejste v problematice tak jistí, doplňte si nutný kontext.
Ve čtvrtek 13. července 2023 bylo z oběhu na blockchainu Ethereum staženo 6 854 kusů kryptoměny ETH v celkové hodnotě přes 13 milionů dolarů. Jde o jeden z prvních příkladů spalování na největší blockchain síti světa – důsledek aktualizace ze srpna 2021 (EIP-1559). Jedná se o důležitý dílek do skládačky Ethereum 2.0.
V minulosti, jak asi víte, pracovala síť s protokolem Proof-of-Work (PoW). Ten můžeme najít i u ostatních starších blockchainů, jako je Bitcoin. V posledních letech však prochází kontinuálním přerodem v Proof-of-Stake (PoS).
Mohlo by vás zajímat: Všichni o tom mluví, málokdo tomu rozumí. Co si myslet o regulaci kryptoměn?
Jak funguje spalování ETH?
Každá transakce na blockchainu musí být potvrzena distribuovanou sítí. Za tímto účelem se platí poplatky.
Dříve se snažili uživatelé přehodit jeden druhého a „koupit“ si pozici v bloku, který následně těžař zapracoval do blockchainu. Spolu s 2.0 se systém změnil, neboť PoS pracuje s algoritmickým potvrzováním bloků. Přesto nutnost poplatků úplně neodpadla, jen se přetransformovala.
Místo aukcí dnes uživatelé zaplatí tzv. „základní poplatek“. Jde o pevně určenou malou částku v kryptoměně ETH. Z té se vyplatí odměny pro validátory a malý podíl se taktéž spálí. To znamená, že každá transakce na Ethereum snižuje celkovou nabídku mincí.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
K čemu spalování ethereum slouží?
V minulosti blockchain Ethereum trpěl tím, že neměl žádný maximální počet ETH. Tím se liší oproti třeba Bitcoinu, kde nemůže nikdy vzniknout více než 21 milionů mincí. Díky tomu, že hodnota kryptoměn závisí výhradně na nabídce a poptávce, byla cena ETH dlouhodobě pod velkým tlakem. To se negativně propisovalo i do toho, jak hladce ekosystém fungoval.
Nicméně spalování nemusí mít nutně za cíl pouze donutit růst cenu. Taktéž slouží jako regulátor, kdy se zamezí tomu, aby nabídka mnohonásobně a dlouhodobě poptávku převyšovala. To dá stopku přebytečné inflaci kryptoměny.
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší česká směnárna Anycoin?
Jelikož se výše spáleného ETH odvíjí od každé transakce, vzniká přímé propojení mezi zájmem o technologii a ponižováním nabídky.
Podle analytické společnosti Glassnode se k 12. červenci 2023 spálilo bezmála 11 miliard dolarů – 3 973 421 ETH. To je 3,2 % ze všech mincí, které do té doby vznikly.
Slovo závěrem
Ethereum není zdaleka jediný blockchain, který mechanismus spalování používá. Mezi ty další patří například Polkadot (DOT), Tron (TRX), Solana (SOL) a mnoho dalších.
V tuto chvíli to vypadá, že Ethereum 2.0 ekosystém pořádně nakoplo. Má své důležité opodstatnění, ať už jej vidíte v růstu ceny, nebo v ochraně před nekontrolovatelnou inflací. Co si myslíte vy?
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.