Nejhorší kryptoměny: Tři projekty, které nemusí přežít rok 2023! Jakým kryptoměnám se vyvarovat?
Nejhorší kryptoměny pro rok 2023!
Před dvěma týdny jsem napsal článek o trojici kryptoměn, kterým předpovídám v roce 2023 úspěch. Na text navážu tím, že zkusím s pomocí mých pozorování z šesti let fungování trhu předpovědět, jaké nejhorší kryptoměny nemusí rok 2023 přežít. To ovšem neznamená, že nutně za všech okolností zahynou. Jen mají závažné problémy, které tým musí řešit.
V textu se nachází můj osobní pohled na věc. Co čtenář považuje za minoritní, já mohu považovat za zásadní. Pokud vás můj názor nenechá chladnými, můžete napsat do komentářů. Budu jen rád.
Jsou dvě možnosti, jak text napsat. Buď napíšu populární kritiku pro nesmyslné kryptoměny typu ApeCoin, Bitcoin SV či Terra, nebo si dám za cíl posvítit na větší projekty s velkou základnou, kde ale může na investora číhat podle mě nemalé nebezpečí.
Věřím, že případná kritika by byla konstruktivní, proto volím druhou možnost.
Mohlo by Vás zajímat: Investování do kryptoměn – Airdropy, Staking, DeFi
EOS – z pozice „zabijáka Ethereum“ na ukázkovou mrtvolu
EOS dosáhl svého vrcholu popularity při býčím běhu roku 2017 a krátce po něm. V jeden moment se kryptoměna nacházela mezi 5 největšími projekty dle tržní kapitalizace. Dnes – o pět let později – zaujímá smutné 45. místo. Je pravda, že smrt EOS se již předpovídá dlouho. Přesto může být tento rok obzvlášť bolestivý.
EOS šel na trh s injekcí 4,1 miliardy dolarů ze svého ICO na začátku roku 2017. Už tehdy byly jasné problémy Ethereum dané příliš velkým zájmem o chytré kontrakty. EOS byla jedna z prvních sítí, která cílila na to ETH nahradit. Tato myšlenka ale nebyla ojedinělá, takže novější konkurence projekt brzy překonala – například Cardano, Polkadot či Solana.
Raketový růst EOS během léta 2017 byl pravděpodobně taktéž příčinou zhoršení vztahu v týmu a managementu hlavní větve projektu. Tito lidé drželi velké množství mincí, což celý projekt centralizovalo a vytvářelo spory. Ty vyústily až v žalobu na vydavatele kryptoměny – společnost Block.one. Mimo jiné kvůli tomu od roku 2018 do konce 2019 spadl zájem vývojářů o 90 %.
EOS nedokázal dostatečně kapitalizovat na novinkách, které přišly v roce 2021 – jmenovitě vytvoření burzy Block.one Bullish Global. Jeho růst nestačil ani na překonání rekordu z prvních dnů 2018. Cesta EOS do zapomnění je tak zpečetěná, neboť většina lidí doufala v návrat při dalším růstu celého trhu. To se nestalo.
Pochmurně vypadající graf ceny kryptoměny EOS. Zdroj: TradingView
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
TradeCZ krypto-nadšenci jsou na Discordu. Tak se přidej!
Stellar lumens – Je k ničemu, a ještě nemá ani ve znaku psa!
Ve svém článku o (takzvaných) meme-tokenech jsem vysvětloval, že kryptoměny založené na vtipu zpravidla nemají žádné využití, či se narychlo snaží jej vymýšlet po nečekaném růstu (případ SHIB). Stellar lumens (XLM) taktéž nenabízí žádnou utilitu, a navíc nemá ani humorný název či logo.
XLM patří mezi největší kryptoměny na trhu. Pohybuje se kolem 30. pozice dle tržní kapitalizace. Projekt je legitimní a má velké ambice – cílí na to, aby porazil Ripple a stal se de facto globálním peněžním systémem. Za tímto účelem dokonce získal významné partnery: Stripe, Deloitte a IBM.
Mohlo by Vás zajímat: Komu ve skutečnosti patří Bitcoin?
Avšak ani tisíc partnerů nezachrání holý fakt, že mince absolutně k ničemu neslouží, pakliže nepočítáme nesmyslnou povinnost držet 1 XLM na peněžence, aby fungovala. Stellar není založený na konsensu Proof-of-Work ani Proof-of-Stake – má vlastní systém Federated Byzantine Agreement. „Stakování“ – uzamčení kryptoměny za účelem úročení – je proto také ze hry. XLM je pouze hazardní nástroj pro ty, kteří věří ve vizi projektu.
Jestli jsem se něco za těch 6 let naučil, je to fakt, že utilita vždy přebije časem marketing. Mince nebo token musí mít důvod existence. XLM ho nemá. Proto předpovídám, že rok 2023 pro něj bude neskutečně těžký.
Lepší než EOS, ale pořád bídný: Graf vývoje ceny XLM z období 2017 až 2023. Zdroj: TradingView
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Solana (SOL) – Projekt plný skandálů a nekompetence
Tento můj výběr může být kontroverzní. Solana je dle tržní kapitalizace 12. největší kryptoměna, v roce 2021 vyrostla cena mince o 9 500 %. Drží se vysoko navzdory kontinuálním selháním týmu a blockchainu. Mám teorii, proč tomu tak je.
Mohlo by Vás zajímat: Co by se muselo stát, aby Bitcoin spadl na 0 USD?
Začněme problémy, kterým Solana čelí. Tím největším je dnes zřejmě fakt, že zakladatel (údajně) podvodné burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF) byl projektu velmi blízko – šlo o jednoho z nejštědřejších finančních i PR podporovatelů. Proč je to nebezpečné? Kvůli centralizaci SOL.
SBF a tým vývojářů jsou mezi největšími držiteli kryptoměny Solana. Zhruba 500 největších validátorů sítě ovládá 35 % všech tokenů. To je naprosto neakceptovatelná centralizace miliardového projektu v rukou pár stovek lidí. Navíc zpravidla pochází z okruhu členů hlavního týmu.
Další černou kapitolou Solany jsou výpadky sítě. Od svého spuštění v roce 2020 měl blockchain minimálně 7 výpadků. Z toho 3 léta Páně 2022. Šlo o důsledek chybné konfigurace validátorů. Takové problémy nejsou znakem zdravého projektu. Ethereum nikdy za dobu své existence nevypadlo, byť jej často trápila „zácpa“. Bitcoin se zastavil jednou, asi před 10 lety, kvůli špatně nahrané aktualizaci.
Posledním z nebezpečí je velká koncentrace podvodníků. Transakce jsou bleskové a levné, tudíž vytvářet falešné tokeny či jiné nekalosti se ukazují býti vskutku výdělečnými. V srpnu 2022, když se kvůli chybě software peněženek prolomily některé privátní klíče, byli podvodníci nabízející „řešení pro hack“ stejnou bolestí jako ona krádež asi 8 000 peněženek.
Solana ještě neskončila kvůli tomu, že lidé doufají v návrat na cenové hodnoty z konce roku 2021. Obávám se, že stejně jako u EOS a XLM, budou zklamáni.
Cena SOL je jako na horské dráze. Zdroj: TradingView
Nejhorší kryptoměny – slovo závěrem
Teprve uvidíme, jaké nejhorší kryptoměny nynější stav trhu nerozdýchají. Historie ukazuje, že zbytečné projekty jsou trochu jako švábi – nezničitelné. Pokračují dál, i když jde o pouhou schránku původní vize. Tak tomu je například u LUNA. Pokud by vás zajímala druhá stránka diskuse, ty nejlepší kryptoměny, podívejte se na můj předešlý článek!
Zůstaňte i nadále v obraze a nestrkejte hlavu do písku, sledujte TradeCZ na Twitteru.
Jirka Makovský je součástí týmu na Discordu, tak se přidej a podebatuj 🙂
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.