Napište nám zprávu
ONLINE TRADING KONFERENCE 2023
XTB a nejlepší CZ/SK tradeři
ONLINE TRADING KONFERENCE 2023
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Jak investovat a vyhnout se placení daní a podání daňového přiznání


Danění akcii | TradeCZ

Danění akcií

Máte v úmyslu začít investovat, ale odrazuje vás daňová povinnost, která by z této činnosti mohla (ale nemusela) vyplynout? Nebo jste prostě zaměstnanec, za kterého řeší daňové přiznání zaměstnavatel, a nechcete se kvůli pár desítkám tisíc investovaných korun obtěžovat s vyplňováním daňového přiznání? I když je pravdou, že většina kapitálových investic je spojena s pozdější daňovou povinností, nemusí to tak být. Máte hned několik možností, jak se této nepříjemnosti vyhnout. Stačí jen vědět, jakým způsobem investovat, do kterých aktiv investovat a kdy tato aktiva prodávat. Abychom vám pomohli, rozhodli jsme se pro vás sepsat tento článek, v kterém vám ve stručnosti vysvětlíme, jak na to.  

Po přečtení tohoto článku budete mít jasnou představu o tom, jaké investice nakupovat, kdy je prodávat, co znamená pojem časový test a za jakých podmínek není nutné příjmy z investic vůbec danit. Ano, i taková situace může nastat.

Chcete-li vědět více, pokračujte ve čtení dále a zjistěte, jak na danění akcií.

Investování a daně – Video


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

Za jakých podmínek není třeba danit příjmy z kapitálového majetku ani dividend?

Možná vás to překvapí, splníte-li však jisté limity, nebudete muset příjem k kapitálového majetku ani dividend danit. V případě, že je v kalendářním roce, za který podáváte daňové přiznání, váš příjem (nikoliv zisk!) nižší než 100 000 korun, nemusíte tyto příjmy v daňovém přiznání uvádět. Jakmile však tento limit překročíte, byť jen o korunu, povinnost podávat daňové přiznání vám vzniká.

A jak je to v případě dividend? U dividend se můžete rovněž povinnosti podávat daňové přiznání vyhnout. Výše inkasovaných dividend však nesmí přesáhnout částku 6 000 korun za daný rok. Možností je však mnohem více a po přečtení tohoto návodu můžete pokračovat na zdanění akcií.

Časový test akciových investic

Už jste slyšeli pojem časovým test akciových investic? Pokud ne, možná se zbytečně okrádáte. Časový test je rovněž jedním z důvodů, proč se vám může výrazně více vyplatit investovat dlouhodobě. O co se tedy jedná?

Je to poměrně jednoduché. Příjmy z prodeje cenných papírů nepodléhají zdanění, pokud doba mezi jejich nákupem a prodejem přesáhla alespoň tři roky – 36 měsíců. V minulosti byl stanovený časový test pouze na jediný rok, v rámci podpory dlouhodobého investování u drobných investorů však byl prodloužen. Tyto tři roky se počítají pro každý jednotlivý nákup cenných papírů, pokud dané akcie nakupujete postupně a při prodeji těchto cenných papírů se musíte řídit metodou FIFO (first in, first out). Do češtiny se dá volně tato metoda přeložit tak, že vždy jako první prodáváte cenný papír, který jste koupili jako první.

Pokud například prodáte velkou akciovou pozici, která je tvořena akciemi splňující časový test a akciemi, které test nesplňují, zdanění podléhá pouze příjem z akcií, jež časový test nesplnily. Samozřejmě za předpokladu, že hodnota prodaných akcií v daném roce nesplňující časový test přesáhla výše zmíněnou částku 100 000 korun.

Jaké jsou další možnosti, jak se vyhnout danění akcií a ostatních investic?

Výše jsme si stanovili limity, při jejichž splnění vám nevzniká povinnost vyplňovat daňové přiznání a zároveň jsme si vysvětlili, co je to časový test. Možnosti však tímto stručným výčtem stále nekončí.

Povinnost zdanění příjmů a dividend se netýká pouze akciových investic, ale také ETF. ETF neboli burzovně obchodované fondy jsou aktuálně velmi populárním investičním nástrojem a není divu. Tyto fondy jsou tvořeny celými kolekcemi akcií, dluhopisů nebo i dalších aktiv a prostřednictvím jediné investice můžete získat expozici vůči celému tomuto „balíku“ investic. Získáte tak okamžitě diverzifikované portfolio investic. Výhodou ETF je, že mohou rovněž splnit časový test – to znamená, že při prodeji po třech letech již nemusíte příjem z těchto investic danit. Některé ETF se však chovají podobně jako dividendové akcie a vyplácejí část zisku svým akcionářům.

Kterým ETF tak dát přednost, pokud se chcete vyhnout danění dividend? Obecně existují dva typy burzovně obchodovaných fondů – akumulační (v názvu označené jako „Acc“) a distribuční (v názvu označené jako „Dist“). Druhý jmenovaný typ burzovně obchodovaného fondu vyplácí dividendu po vzoru dividendových akcií průběžně akcionářům. Pokud tedy celková vyplacená dividenda z těchto ETF (+ akcií) překročí za rok částku 6 000 korun, opět vám vzniká povinnost tento dividendový příjem danit. Akumulační ETF však dividendy nevyplácí – naopak je reinvestuje do nákupu dalších cenných papírů, které tvoří daný burzovně obchodovaný fond a investorům žádná daňová povinnost nevzniká.

Vše o ETF – článek

seznam brokerů

Jak je to s českými dividendovými akciemi?

Na nákup a prodej českých dividendových akcií se vztahují stejná pravidla jako v případě zahraničních akcií – splníte-li časový test, prodej těchto akcií daňové povinnost nepodléhá, v opačném případě ano.

A jak je to s daněním dividend?

Daně akcie | TradeCZ

Koupíte-li české dividendové akcie prostřednictvím českého brokera (nejčastěji Fio eBroker či Patria Finance), jsou vám tyto dividendy připsány automaticky na obchodní účet již zdaněné srážkovou 15% daní. Investorovi tak nevzniká povinnost uvádět tento příjem v daňovém přiznání.

Poslední možnost, jak se vyhnout danění dividend je prostá: Nákup mezinárodních akcií, které dividendu zkrátka nevyplácejí. Tuto charakteristiku obvykle splňují poměrně rizikové růstové akcie, které veškerý volný kapitál investují do dalšího růstu. Může se však jednat i o podniky se značnou velikostí působící na trhu desítky let typu Amazon nebo Alphabet. U těchto akcií je však třeba si hlídat změny v dividendové politice.

Pokud se některá ze společností nevyplácející dividendu rozhodne část zisku akcionářům vyplácet, je opět namístě ostražitost a potřeba sledovat limit 6 000 korun pro celkově vyplacené dividendy. Pro prodej mezinárodních akcií opět platí, že po třech letech držení splní investice časový test a není třeba tento příjem danit.

TIP: Co je W8-BEN a jak ušetřit při investování do amerických akcií.

Akumulační vs. rentiérská fáze investování

Investujete-li opravdu dlouhodobě, řekněme desítky let, s cílem zajistit se na důchod, lze vaši investiční cestu rozdělit do dvou fází – akumulační a rentiérská. V první fázi můžete pravidelně investovat nebo realizujete větší jednorázové nákupy cenných papírů – například akcií a ETF, přičemž cílem této fáze je nashromáždění co největšího objemu majetku. V této fázi se lze vyhnout povinnosti vyplňovat daňové přiznání, pokud nebudete své akciové pozice či ETF prodávat (případně po splnění časového testu) a pokud se budete vyhýbat investování do dividendových akcií, dáte přednost akumulačním ETF, případně nepřesáhne-li objem vám vyplacených dividend 6 000 korun.

Totéž v podstatě platí v rentiérské fázi investování, která nastává v době, kdy hodláte odejít do důchodu. Svůj investiční majetek začnete postupně odprodávat, a pokud se budete řídit metodou FIFO, neměli byste mít problém se zdanění kapitálových příjmů. Pro dividendy platí stejná pravidla, která již byla zmíněna v tomto článku.

Povinnost danit investice však do značné míry závisí na vaší celkové investiční strategii. V mládí máte mnohem vyšší toleranci vůči riziku – není problém nakupovat rizikové růstové akcie, které žádnou dividendu nevyplácejí. S postupujícím věkem však řada investorů dává přednost dividendovým akciím, které jednak nejsou tak značně volatilní a také nabízejí pasivní příjem v podobě dividend (který je však třeba danit). Ve finále tak vždy záleží na vaší investiční strategii, nicméně ve 100 % případů se povinnosti vyplňovat daňové přiznání nevyhnete – zejména pokud bude vaše portfolio růst. To však není důvod, proč byste neměli začít investovat – naopak, čím dříve začnete, tím lépe pro vás a vaši budoucnost. A nezapomínejte, není problém vyhledat služby zkušeného daňového poradce, který za vás daňové přiznání po dodání podkladů za pár jednotek tisíc vyplní.

binance kryptoměny

Zdanění kryptoměn

Z hlediska kategorizace kryptoměny nesplňují podmínky definice peněz a nejsou považovány ani za cenný papír, nelze na ně tedy uplatnit osvobození po splnění tříletého časového testu nebo osvobození při příjmu do 100 tis. Kč.

Zvláštním případem a pro někoho tzv. šedou zónou je darování kryptoměn nebo dědictví. Kryptoměny jsou v tomto ohledu brány jako zboží určité hodnoty, tedy lze je darovat bezplatně.

Kryptoměny a daně

Tady se samozřejmě nabízí možnost obcházení zákona. V rodině se častokrát člověk dohodne, přičemž mu na účtu najednou přistanou peníze „odnikud“.

Tohle opravdu nikomu nedoporučuji! Existují totiž i další možnosti 🙂

Portu Crypto

Byla by škoda nezmínit ještě jednu alternativu, a tou je Portu – online investiční robo-advisory platforma, která nabízí možnosti pasivního investování do ETF pod dohledem profesionálů, jež je součástí nabídky Air Bank.

Recenze Portu Crypto

O portu mám zpracovanou kompletní recenziPortu.

Co se týká daní, dividendy a jiné příjmy plynoucí z držby cenných papírů jsou již zdaněny u zdroje. Výnos je ale samozřejmě zapotřebí zdanit sazbou 15 %.

Pokud se vrátíme k tématu kryptoměn, nabízí Portu ještě ne tak docela známé Portu Crypto, kde můžeme investovat do kryptoměn a využít daňové benefity – jak je psáno na oficiálních stránkách.

S Portu Crypto lze využít časový a hodnotový test. Při jejich splnění jsou vaše zisky osvobozeny od daně.

Přímé investice do kryptoměn takovou možnost nenabízejí a zisk je třeba danit vždy.

Recenze Portu

Portu kryptoměny

Takže ano, je zde možnost, jak investovat dlouhodobě do Bitcoinu, bazírovat na růstu ceny a neplatit daň ze zisku.

Samozřejmě, není to totéž jako si nakoupit Bitcoin na Binance a schovat si ho do krypto-peněženky (Trezor), ale pokud chcete diverzifikovat své portfolio o kryptoměny a nechce se starat o Trezor, peněženku, privátní klíče aj., tak je možná právě tohle pro vás to pravé.

Poznámka závěrem: Pozor na rozdílové kontrakty – CFD

Oba zmíněné limity (100 000 korun ročně u příjmu z kapitálového majetku i 6 000 korun u dividend), stejně jako časový test se vztahují pouze na nákup fyzických akcií a ETF. Někteří brokeři však nabízejí řadu aktiv k obchodování v podobě CFD. Tyto kontrakty sice sledují cenu podkladového aktiva – jejich cena se vyvíjí stejně jako v případě akcií nebo ETF, příjem z jejich prodeje je však třeba zahrnovat do daňového přiznání vždy, byť by se jednalo o pár tisíc korun. Stejně tak i případný dividendový příjem z těchto investic. Zároveň CFD nemohou splnit časový test.

CFD se využívají zejména při realizaci pákových obchodů, ale zcela běžně jsou jako CFD nabízené i americké ETF, které v jejich fyzické podobě nemůžete u většiny brokerů (s výjimkou Fio eBroker) v rámci Evropské unie nakupovat. Dejte si tak pozor, do čeho skutečně investujete, nováček na finančních trzích může v této oblasti udělat snadno chybu.

Patreon Plecháč

Zdanění příjmu z investic a tradingu

Tématu daní a daňových přiznání se věnuji již delší dobu, přičemž naprosté základy, ale i návod s kontaktem na daňaře získáte v následujících dvou článcích, které jsou doprovázeny video-komentářem.

Jak danit část 1.

Jak danit část 1.

Jak danit část 2.

jak danit investice

Nenechte se mýlit! Podat daňové přiznání musí téměř každý obchodník a investor. S placením daní už to tak jednoznačné není.

Získejte ukázku, jak vyplnit daňové přiznání

Daňové přiznání trading a investování

Potřebujete pomoct s podáním daňového přiznání? Napište mi na info@tradecz.cz

FaQ Zdanění investic

  • Jak vypočítat základ daně?
    • Pokud neprojdete tzv. časovým testem, čeká vás podání daňového přiznání. Danění akcií není nic složitého, to nejdůležitější je výpočet základu daně. Příjmy minus výdaje = základ daně. Pokud akcie, které jste nakoupili za 300 000 Kč, prodáte za 500 000 Kč, váš základ daně je 200 000 Kč.
  • Daní se dividendy?
    • Ano, daní, záleží ale na okolnostech. Pokud vlastníte akcie tuzemské společnosti, která vám vyplácí dividendy, jsou již zdaněné srážkovou daní. Ta činí 15 % a vám poté zaniká povinnost tento zisk dále danit.
  • Platí se daně z podílových fondů?
    • Pokud jste držiteli tzv. podílových listů, daně platit nemusíte. Jiná situace nastane, pokud je prodáte. Poté se tato inkasovaná částka počítá do celkového zisku, ze kterého budete muset vypočítat základ daně a tu poté zaplatit. Další informace ohledně danění akcií můžete najít v našem dalším článku – Jak danit příjmy z obchodování
TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 76,08 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 76,08 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinmate
Recenze
Získej 500 Kč při nákupu za 1 000 Kč
Coinbase
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Portu Gallery
Recenze
Investování do sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook