Napište nám zprávu
TRHY JSOU EXTRÉMNĚ VYSOKO – NAŠLAPUJTE OPATRNĚ
(ještě není konec!)
TRHY JSOU EXTRÉMNĚ VYSOKO – NAŠLAPUJTE OPATRNĚ
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Nikl – komodita pro obchodování na burze, cena, graf a vývoj kurzu niklu


Petr Plecháč 19. 11. 2020

V dnešním světě se potkáváme pomalu na každém kroku s nějakými kovy. Přičemž jsou tyto využívány tak, aby co nejlépe odpovídaly našim potřebám.

Základní informace o niklu

KomoditaNikl
KontraktNickel (Nickel futures)
Symbol (ticker)Q0
BurzaLME
MěnaUSD
Jednotkatuna
Velikost jednoho kontraktu6 tun
Velikost jednoho bodu$6
Minimální cenový pohyb (1 tick)$1.00 ($6.00 na kontrakt)

Historický graf niklu (Q0)

Cena NIKLU (Nickel Futures) se na burze udává v amerických dolarech za 1 tunu.

Nikl na burze
Nikl komodita na burze graf

Cena niklu za 1 tunu se na konci roku 2020 pohybuje kolem dlouhodobé férové hodnoty 15 500 USD za tunu.

Z historického cenového vývoje lze prohlásit, že významným supportem je zde psychologická hranice 10 000 USD a 5 000 USD a naopak resistence lze najít na 20 000 a 30 000 USD za tunu niklu.

Od poloviny roku 2016 lze na trhu s niklem pozorovat tvorbu rostoucího trendového kanálu, ve kterém nikl vytváří vyšší cenová low a vyšší cenová high.

Za historické milníky lze označit polovinu roku 2007, kdy se cena vyšplhala přes 50 000 USD za tunu a začátek roku 2016, kdy byla cena niklu kolem 7 750 USD za tunu, a od které se trh odrazil k současnému růstu. Minimum lze na trhu s niklem nalézt v roce 1998, kdy se cena pohybovala kolem 3 800 USD za tunu.

Online graf pro analýzu komodit najdete na portálu TradingView – recenze.


XTB

Sezonalita na niklu

Vývoj 15letého sezónního průměru ceny niklu.

Nikl sezonalita

Dle výše přiloženého grafu sezonality lze v průběhu roku nalézt poměrně silná sezónní okna, ve kterých cena niklu spíše posiluje, stagnuje nebo klesá.

  • Nikl má tendenci posilovat od začátku listopadu do polovina května následujícího roku.
  • Na přelomu května/června ceny niklu obvykle klesají.
  • Mezi červencem až říjnem je obvykle cena niklu stabilní.

Sezonalita u komodit je jedním z velmi oblíbených nástrojů pro určení budoucího pohybu ceny dané komodity. Je však nutné připomenout, že v rukách nezkušeného tradera může napáchat více škody než užitku. Sezónní průměry nám dokáží prozradit sílu a slabost, ale i podhodnocenou nebo překoupenou komoditu. Neméně podstatné je věnovat pozornost změnám trendů v daném odvětví, do kterého komodita spadá (nikl = průmysl). V takovém případě se mimo jiné vyplatí sledovat více sezónních průměrů (5, 10, 15letý průměr).

Reálné využití sezonality pro obchodování komodit vysvětluji v online kurzu komoditního obchodování.


Zajímavosti o niklu

Název nikl vznikl údajně od saských horníků, kteří označovali rudu, která vypadala jako ruda mědi, ale měď neobsahovala, slovem Kupfernickel.

Niklu je těžké se vyhnout, využívá se jako příměs do slitin pro jejich delší životnost. Přibývá ovšem také alergiků a vžil se i pojem niklový ekzém. Až 10 lidí ze 100 trpí nesnášenlivostí niklu! Zřejmě i proto je žhavým tématem diskuze kolem 1 a 2 eurových mincí, které nikl obsahují.

Raneyův nikl je jemně rozptýlený elementární nikl, který se využívá v potravinářství k výrobě ztužených tuků.

Nikl je pro lidský organismus velmi negativní, chemicky je však podobný kobaltu, který je pro organismus potřebný.

Nikl je teratogen, tedy látka, která dokáže ohrozit lidský plod.

1 a 2 euro nikl

Světové statistiky k niklu

Světová produkce a spotřeba niklu

Odhaduje se, že světová produkce niklu činila v roce 2019 kolem 2,7 milionů tun. V témže roce činila světová spotřeba niklu cca 2,31 milionu tun.

Největším světovým producentem niklu je s 26 % Indonésie, následována s 14,8 % Filipíny.

Indonésie vyprodukovala v roce 2019 rekordních 800 000 tun niklu, oproti tomu Filipíny 420 000 tun.

Největším světovým spotřebitelem niklu je Čína s 55 %.

Největšími zásobami niklu oplývají Indonésie, Austrálie a Brazílie

Největším světovým exportérem niklu je Kanada.

Produkce niklu ve světě
Celosvětová distribuce produkce niklu v roce 2018

Pro představu, v roce 2016 byl nikl ve Spojených státech použit téměř ze 70 % pro tvorbu nerezové a žáruvzdorné oceli.


Investiční plány | TradeCZ
Přidej se mezi stovky investorů a traderů

Nikl

Nikl je jedním z kovů, který už dnes lidstvo používá naprosto běžně. A to navzdory tomu, že je poměrně „mladíkem“ třeba ve srovnání se železem, protože se jeho objevení datuje až rokem 1751.

Ale kdo by dnes neznal slovo „niklák„? 🙂

Niklák Kanada

Výskyt niklu – naleziště a těžba niklu

Tento v přírodě poměrně hojně se vyskytující kov se získává z nikelinu, pentlanditu a garnieritu, a ryzí ho objevíme jen výjimečně, a to v železných meteoritech, které k nám doputovaly odkudsi z kosmu. Co se týká pozemských nalezišť, nejvíce je ho pak zřejmě v zemském jádře, kam k němu ale nemáme přístup, a proto se těží hlavně v Kanadě, Rusku, Austrálii, Indonésii, Brazílii, Kolumbii, Nové Kaledonii a na Filipínách a Kubě. V USA nalezneme niklový důl v Michiganu.

Produkce niklu ve světě
Produkce niklu ve světě

Nalézt ho lze ve sloučeninách jako oxid nikelnatý, hydroxid nikelnatý, oxid niklitý, sulfid nikelnatý, chlorid nikelnatý, bromid nikelnatý, jodid nikelnatý, fluorid nikelnatý, kyanid nikelnatý, rhodanid nikelnatý, dusičnan či dusitan nikelnatý a síran či uhličitan nikelnatý.

Využití niklu

Tento bílý, lesklý, feromagnetický, kujný a tažný kov nám slouží především coby součást různých slitin, případně se jím potahují jiné kovy, aby se tyto efektivně ochránily před korozí. Lze ho využít k legování oceli, výrobě chemického nádobí, lodních šroubů, kuchyňského vybavení, permanentních magnetů, šperků, silně namáhaných elektrických kontaktů, vinutí elektrických pecí, dobíjecích elektrických článků, katalyzátorů, tradičně se z něj také razily a dodnes razí mince.

Nikl tedy představuje materiál, který je lidstvu v mnoha ohledech prospěšný, v nejednom ohledu a oboru nám prokazuje své dobré služby, pro které si určitě zasluhuje naši pozornost.

Špatné vlastnosti niklu

Ovšem kromě toho, jaké služby nám prokazuje, může být tento i nebezpečný, a to třeba tím, že je jemně rozptýlený, samozápalný na vzduchu. Což je ale ten menší z jeho nedostatků.

V současné době totiž používání niklu klesá hlavně vzhledem k jeho jedovatosti. Může totiž negativně ovlivňovat lidský plod, při častém kontaktu nebo vyšších dávkách je rakovinotvorný, často způsobuje alergické reakce či astma.

Inu, není růže bez trní.

Nebezpečný nikl

Obchodování niklu na burze

Nikl patří mezi kovy, které jsou na burze méně obchodované a s tím se pojí i určitá úskalí. Mezi nejobchodovanější kovy patří bezesporu zlato, stříbro, měď, platina a palladium, na jejichž hloubkovou analýzu využíváme Techniku COT (sledování commercials, velkých spekulantů a hedgers).

Jelikož je nikl méně obchodovaná komodita, není ani běžnou součástí nabídky brokerských společností. Zároveň je třeba dávat si pozor na likviditu a správné plnění obchodních příkazů.

A jak tedy analyzovat a obchodovat komoditu nikl? Pokud pomineme analýzu sentimentu a fundamentů, musíme se zde zaměřit na klasickou technickou analýzu, Price Action a metodu Market Profile.

Nikl volume profile
Cenový vývoj niklu a analýza pomocí indikátoru Stochastic, patternu Trendová linie a Volume Profile.
  • Z technické analýzy jsou nejpoužívanějšími patterny trendová linie a formace trojúhelník. Obecně lze říct, že sledování a následování trendů je u komodit základním předpokladem úspěšné analýzy a obchodování.
  • Market Profile, případně Volume Profile, informuje obchodníky o cenových oblastech, které trh respektuje a kterým se raději vyhýbá. Pomocí profilace trhu lze graf niklu číst i v něm nalézt významné supporty a resistence.

Mnoho obchodníků má v oblibě také některý z indikátorů, např. MACD nebo Stochastic, které nás dokáží informovat o potenciálním dosažení překoupené nebo přeprodané oblasti. Při použití indikátorů však mějme na paměti, že se jedná pouze o pomocníky!

Nikl těžba

Co ovlivňuje cenu niklu

Nikl má pro lidstvo velký význam, a proto nikoho nepřekvapí, že právě celosvětová nabídka a poptávka určují cenový vývoj niklu na burze.

  • V případě zvýšené poptávky po niklu či snížené produkci má cena niklu tendenci růst.
  • V případě poklesu poptávky nebo zvýšené produkce má cena niklu tendenci klesat.

Pokud se řekne průmysl, nejednoho napadne právě nikl. Někdo by dokonce řekl, že bez niklu by průmysl nebyl průmyslem. Nikl je součástí asi 3 000 různých slitin, které nalézají svá uplatnění právě v průmyslu, a proto není divu, že právě průmysl zásadně ovlivňuje vývoj ceny niklu na burze.

Růst ceny niklu má v posledních letech na svědomí poptávka po bateriích do elektrických automobilů. Komoditní obchodíci jsou proto nuceni sledovat i globální vývoj a trendy v jednotlivých odvětvích.

Cenu niklu mohou ovlivnit problémy v hlavních těžařských oblastech, ať už z důvodu omezení jejich provozu (např. kvůli pandemii koronaviru), nebo kvůli geopolitickým problémům v tamní oblasti.

Na cenu niklu má vliv bezesporu také americký dolar, který na burze udává jeho cenu.

Fundamenty na niklu

Těmi zásadními cenotvornými fundamenty na niklu jsou zprávy, které se dotýkají nabídky a poptávky této komodity ve světě. Jedná se o týdenní, měsíční či roční reporty, které informují o globální poptávce a nabídce niklu.

Nikl má všestranné využití, ale největší pozornost si zaslouží fundamenty a zprávy z průmyslu a autoprůmyslu.

Nikl elektromobily

Futures a CFD obchodování niklu, investice do niklu

Nikl lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i na pokles dané komodity či podkladového aktiva. Jak už bylo ovšem řečeno, nikl není v nabídce každého forex a CFD brokera, nejedná se totiž o příliš oblíbenou komoditu (prozatím).

Nejvyužívanějšími finančními nástroji pro obchodování niklu jsou tzv. Futures a CFD kontrakty. 
V tradingu pomocí CFD máme možnost využít finanční páku, díky které je možné disponovat menším počátečním kapitálem než při obchodování futures. Trader totiž nemusí obchodovat pouze s celými kontrakty, ale jen s jejich částí – mini (0,1 = 10 %) či mikro (0,01 = 1 %). Aplikace finanční páky je oblíbená také z důvodu potenciálu násobného zhodnocení naší počáteční investice. Myslet je potřeba ale i na druhou, opačnou variantu, a tedy na rychlé ztráty části nebo i celého investičního kapitálu.

Akcioví investoři. namísto spekulování na růst či pokles ceny niklu, budou nakupovat podíly v různých akciových společnostech, které mají svůj byznys postaven na produkci (těžbě), zpracování či distribuci niklu. Investoři se zaměřují také na ETN a jiné fondy, které mají ve svém portfoliu nikl nebo niklové společnosti. 

Největšími společnostmi, které se zaměřují na nikl, jsou Tsingshan Group (Čína), Nornickel (Rusko), Vale (Brazílie), Sumitomo Corp. (Japonsko), BHP Group (Anglie).

Produkce niklu zajímá také automobilku Tesla, která jedná (2020) se společností Giga Metlas o dodávce uhlíkově neutrálního niklu. Automobilka Tesla potřebuje komoditu nikl především k výrobě lithiových baterií pro elektromobily. Kromě Tesly můžeme jmenovat i akciovou společnost General Motors.

Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook