Napište nám zprávu
Jak investovat dětem 💪
Vychovejte finančně gramotné milionáře 💸
Jak investovat dětem 💪
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Pšenice – komodita pro obchodování na burze, online graf a kurz pšenice


Petr Plecháč 23. 10. 2020

Bez výrobků z obilí si v našich končinách nelze život vůbec představit. Ty jsou neodmyslitelnou součástí našeho každodenního jídelníčku, jsou nenahraditelné.

Základní informace o pšenici

KomoditaPšenice
KontraktWheat (Wheat futures)
Symbol (ticker)ZW
BurzaCBOT
MěnaUSD
Jednotkabušl (27,2 kg)
Velikost jednoho kontraktu5 000 bušlů
Velikost jednoho bodu$50
Minimální cenový pohyb (1 tick)1/4 centu za bušl ($12.50 na kontrakt)
Marže (1 kontrakt)$1,375

Online graf pšenice (ZW)

Cena PŠENICE (Wheat Futures) se na burze udává v centech za bušl.

Pšenice na burze

Online graf pro analýzu komodit od portálu TradingView – recenze

XTB

Sezonalita na pšenici

Vývoj 5 a 15letého sezónního průměru ceny pšenice.

Sezonalita na pšenici

Pěti a patnáctiletý sezónní průměr ceny pšenice naznačuje spíše klesající tendenci trhu a větší pravděpodobnost ziskovosti obchodů při spekulaci na pokles ceny pšenice. Spreadoví obchodníci se při obchodování pšenice zaměří spíše na tzv. bear spready (interdelivery spread), kterým pomáhá pokles ceny komodity. Spreadoví, ale obecně komoditní obchodíci by měli mít přehled o stavu Contanga, kdy se obvykle vzdálenější futures kontrakty na burze prodávají dráž.

Pšenice patří mezi tzv. grains, česky bychom řekli zrniny, pro které jsou typické sezónní cykly, ve kterých lze nalézt zvýšenou volatilitu a prostor pro růst ceny komodity.

Jaká sezónní okna se na pšenici vyplatí sledovat?

  • Prvních pět měsíců od začátku kalendářního roku má pšenice tendenci konsolidovat a mírně klesat (ideální pro bear spread).
  • Na přelomu května a června by měli všichni shortaři zbystřit, neboť pšenice mívá tendenci posilovat.
  • Od června do poloviny září je pšenice nejvíce náchylná na sezónní pokles ceny, který bývá obvykle doprovázen měsíčním růstem a následnou konsolidací. Na konci roku pak zpravidla vidíme cenu za bušl pšenice vyšší z toho důvodu, že pro zimní pšenici nastává období vegetačního klidu.

Nižší ceny pšenice v srpnu si lze vysvětlit tak, že se jedná o období mezi jarní a zimní pšenicí. V tomto období může nejčastěji dojít k převisu nabídky nad poptávkou.

V rámci kalendářního roku lze u pšenice stanovit období nízké a zvýšené volatility. Mezi červnem až zářím, kdy má pšenice tendenci oslabovat, je cenová rozkolísanost nejvyšší. Naopak na začátku a konci roku je pětileté cenové rozpětí nejnižší.

Sezonalita a volatilita na pšenici
Volatilita na pšenici vyjádřena 5letým sezónním průměrem.

Historický graf pšenice

pšenice historický graf

Cena pšenice za 1 bušl se již od roku 1972 pohybuje nejčastěji v cenovém rozpětí mezi 230 až 600 centy za bušl. Minimální cenu na grafu stanovuje hodnota 128 (rok 1970) a nejvyšší cenu 1350 centů za bušl (rok 2008).

Právě oblast kolem 230 centů za bušl vytváří na historickém grafu silnou oblast podpory. Další silnou supportní oblastí, na kterou trh v minulosti několikrát reagoval, je cena kolem 430 centů za bušl.

Silné oblasti odporu lze hledat na cenách kolem 650 a 930 centy za bušl.


Zajímavosti o pšenici

Pšenice není pouze bílá mouka = bílá smrt!

Vyrábí se z ní např. bulgur, špalda nebo kuskus.

Lidé s nesnášenlivostí lepku (celiakií) by se měli výrobkům z pšenice vyhnout.

Pšenice obsahuje niacin, vitamíny řady B a E a z minerálů železo, fosfor, draslík a hořčík.

Pšenice dokáže pomoct při některých typech rakoviny, pomáhá lidem s cukrovkou nebo hyperlipidemií (cholesterol).

Denní objemy u pšenice se na burze CME pohybují kolem 250 000 kontraktů.

Pšenice zajímavosti na burze

Světové statistiky k pšenici

Světová produkce pšenice – nabídka

Světová produkce pšenice
Produkce pšenice ve světě dle států, údaje jsou uváděny v tisících metrických tun.
Růst produkce pšenice
Trend pěstování pšenice ve světě, údaje jsou uváděny v milionech metrických tun.

Celosvětová produkce pšenice se v roce 2020 pohybovala kolem 770 milionů tun s tím, že celosvětový trend v pěstování pšenice je jasně růstový.

Největšími světovými producenty pšenice jsou: Evropská unie, Čína, Indie, Rusko a Spojené státy.

Pěstování pšenice v USA

Ve Spojených státech jsou důležitými pěstitelskými oblastmi:

  • Kansas
  • Severní Dakota
  • Montana
  • Washington
Produkce pšenice v USA
Světová produkce pšenice
Světová produkce zrnin v milionech metrických tun

Pšenice je druhou nejprodukovanější zrninou na světě, hned za kukuřicí. V pořadí třetí je rýže, čtvrtý ječmen, pátý čirok, šestý oves a sedmé je žito.

Světová spotřeba pšenice – poptávka

Pšenice poptávka ve světě
Poptávka po pšenici dle států, údaje jsou uváděny v tisících metrických tun.
Globální spotřeba pšenice
Graficky znázorněná poptávka po pšenici dle států. Údaje jsou uváděny v tisících metrických tun.

Celosvětová roční spotřeba pšenice se pohybuje těsně pod celosvětovou produkcí a v roce 2020 dosahuje objemu kolem 750 milionů tun.

Největšími světovými konzumenty pšenice jsou: Čína, Evropská unie, Indie, Rusko a Spojené státy. V Číně, na rozdíl od EU a USA, poptávka po pšenici rok od roku roste.

Export, import a zásoby pšenice

Nejvýznamnější konzumenti pšenice jsou také jejími největšími producenty, proto není divu, že světový objem obchodu s pšenicí nedosahuje ani 200 milionů tun.

  • Za státy, které pšenici nejvíce dováží, lze označit: Egypt, Indonesii, Brazílii a Alžírsko.
  • Naopak státy, které pšenici nejvíc vyvážejí, jsou: Rusko, Spojené státy, Evropská unie a Kanada.

Celosvětové zásoby pšenice činí asi 320 milionů tun, tedy necelou polovinu celosvětové roční spotřeby. Největšími zásobami pšenice disponuje Čína (polovina), dále Indie a Spojené státy.

Pšenice na burze

Pšenice

Pšenici u nás zná už každé malé dítko. A valná většina z nás ji pozná na poli jistě i dlouhá léta po skončení základní školní docházky, kde se o této dokonce i učí.

A je natolik významná, že se dostala třeba i do lidové moudrosti, do rčení o tom, že někomu zkrátka pšenka nekvete. Což znamená, že je mu ouvej.

Pšenice základní informace

Z historie pšenice

O významu této plodiny pak leccos napovídá třeba i to, že jak archeologové praví, pěstovala se tato na území dnešního Íránu již šest tisíciletí před naším letopočtem a na našem území se objevila o tisíc let později, tedy v neolitu, a dosud nepozbyla a určitě nepozbyde svého významu.

Tato obilnina je zkrátka hodně důležitá.

Charakteristika pšenice a její využití

Pšenice charakteristika

Poznáme ji třeba podle toho, že má duté kolénkaté stéblo a jejím květenstvím je kláskový lichoklas s obilkami s výraznou podélnou rýhou a širokými, mnohožilnatými a hladkými pluchami, blanitou pluškou a osinou přisedlou k vrcholu pluchy. A když tato rostlina vzchází, je zelená, s krátkým a po okraji vroubkovaným jazýčkem a malými ochmýřenými oušky.

Poté, co rostlina dozraje, je jejím plodem obilka, která u takzvaných nahých pšenic zůstává až do zralosti volná a nesrůstá s pluchou a pluškou, zatímco u pšenic pluchatých obilka k pluše a plušce přirůstá.

A právě o tyto obilky jde lidstvu především. Protože zrno pšenice nalézá uplatnění jako potravina, krmivo a jako surovina k výrobě škrobu, lihu (vodky) nebo piva. Tato oplývá vysokou výživnou hodnotou a k jejím přednostem patří mimo jiné i snadné skladování a vcelku dlouhá trvanlivost. A z čeho bychom u nás vyráběli pečivo, těstoviny a nejeden pokrm, kdyby jí nebylo, že?

Pšenice využití

A nazmar nepřijdou ani sláma a otruby, jež lze též zpracovat a jež mohou sloužit i jako obnovitelný zdroj energie.

Tyto krytosemenné jednoděložné rostliny z čeledi lipnicovitých, jichž existuje asi dvacet druhů, jsou zkrátka hodně důležitými kulturními rostlinami. Tak důležitými, že se s nimi dokonce obchoduje na komoditních burzách. Což jen tak nějakým rostlinám dopřáno není.

Na burze je obchodováno hned několik odrůd s tím, že mezi nejoblíbenější patří Hard red winter (ticker KE) a Soft red winter (ZW – nejčastěji graficky zobrazen).

Obchodování pšenice na burze

Při obchodování pšenice je v dnešní době zapotřebí sledovat nejen klouzavé průměry, svíčkové formace a indikátory v MT4, ale mnohem více nám řekne sentiment na trhu, který analyzujeme pomocí Techniky COT. Tzv. COT report vychází každý týden (zpravidla v sobotu) a nechává nahlédnout na pozice velkých komoditních hráčů všem těm, kteří v nich umí číst.

Přečtěte si více o Technice COT, na kterou jsem vytvořil online kurz, vhodný pro komoditní obchodníky (CFD, futures). Pro komplexní náhled a plánování vstupů a výstupů z obchodů využívá většina traderů technickou analýzu spolu s patterny Price Action. Díky konfluenci a správnému čtení trhu se obchodníci snaží odhadnout budoucí vývoj dané komodity na burze.


Investiční plány | TradeCZ
Přidej se mezi stovky investorů a traderů

Co ovlivňuje cenu pšenice na burze

Pšenice je bezesporu jednou z nejvýznamnějších zrnin, která má pro lidstvo až strategický význam. Jedná se přece jen o druhou nejvíce pěstovanou zrninu vůbec. Na průběžnou burzovní cenu má hlavní dopad stav nabídky a poptávky po dané komoditě.

  • V případě zvýšené poptávky po pšenici či snížené produkci má cena pšenice tendenci růst.
  • V případě poklesu poptávky nebo zvýšené produkce má cena pšenice tendenci klesat.

Na cenu pšenice má vliv také americký dolar, který na burze udává její cenu.

Cena pšenice na burze není stálá, v obchodních hodinách se mění prakticky nepřetržitě. Na vývoj ceny má vliv mimo jiné i roční období, ve kterém se právě nacházíme. Než se pšenice dostane do obchodů v podobě produktu, musí se připravit půda, která se oseje, pšenice se urodí, sklidí, zpracuje a uskladní. V každé této fázi může dojít v případě negativních zpráv k velkým cenovým výkyvům její ceny na burze.

Sezónní trendy na pšenici můžeme dnes sledovat např. s pomocí indikátorů Sezonality, ve kterých jsou jednotlivé kapitoly (osev, sklizeň ad.) zaznamenány. Komoditní obchodníci by měli pamatovat, že se v září sklízí jarní pšenice a zasévá ta zimní.

Mezi hlavní cenotvorné činitele lze jistě zařadit vliv počasí, především pak extrémní srážky, krupobití, sucho či mráz, jež mohou úrodu pšenice zdevastovat. Cenu mohou ovlivnit ale i škůdci nebo farmáři samotní. Pokud je cena za bušl pšenice příliš nízká, může se farmář rozhodnout zasít další rok jinou plodinu, která se v té době obchoduje na burze dráž. Tím ovšem klesne nabídka a dojít může i na převis poptávky nad nabídkou a cena pšenice na burze výrazně vzroste.

V neposlední řadě jsou komoditní obchodníci nuceni sledovat i geopolitickou situaci ve světě, o to více pak vztahy mezi exportéry a importéry pšenice. Komodity se v dnešní době mohou lehce stát strategickou vyjednávací zbraní.

pšenice komodita

Fundamenty na pšenici

Tím nejvýznamnějším fundamentem pro pšenici je tzv. WASDE report. Report, který vychází každý měsíc, a pojednává o stavu nabídky, poptávky, zásob, plánování osevu a dalších důležitých datech. Sledovat se vyplatí také tzv. Weekly export sales, tedy přehled o týdenních exportech.

WASDE report na pšenici

WASDE report na pšenici za říjen 2020

Komoditní obchodníci by vždy měli mít přehled o tom, kdy bude daný měsíc report zveřejněn. Bezprostředně poté lze totiž očekávat zvýšenou volatilitu na trzích a výrazné cenové pohyby. Každý komoditní obchodník by měl vědět, jak zveřejnění WASDE reportu zahrne do svého tradingu.

USDA zpracovává také podrobný report pro Spojené státy.

Na obrázku můžete vidět, jak takový report WASDE vypadá a jaké informace o pšenici obchodníkům poskytuje.

Detailním rozborem a praktickým využitím WASDE reportu se zabývám v online kurzu.

Kromě WASDE reportu lze za fundamenty ovlivňující cenu pšenice označit všechny body zmíněné výše (Co ovlivňuje cenu pšenice na burze).

Jak obchodovat pšenici

Asi tím nejvíce známým přístupem, jak úspěšně obchodovat pšenici na burze, je porozumění čistému cenovému grafu Price Action a čtení profilace trhu pomocí Market Profile

Komplexní přehled o sentimentu a o tom, co dělají velcí komoditní hráči, získáme díky Technice COT.

Naučte se obchodovat pšenici

Pšenice burza komodita kurz

Futures a CFD obchodování pšenice

Pšenici lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i na pokles dané komodity či podkladového aktiva. Nejvyužívanější finanční nástroje pro obchodování pšenice jsou tzv. Futures a CFD kontrakty. 
Díky tradingu pomocí CFD máme možnost využít finanční páku pro násobné zhodnocení naší investice. Zároveň trader nemusí obchodovat pouze s celými kontrakty, ale jen s jejich částí – mini (0,1 = 10 %) či mikro (0,01 = 1 %) kontraktů, díky kterým není zapotřebí vysoký počáteční kapitál, tak jako při obchodování futures.

Další možností, jak spekulovat na pohyb pšenice, je přes tzv. ETF nebo využít nákupů a výpisů OPCÍ (opční trading). Opce na komodity i futures obchodování patří do rukou zkušených komoditních obchodníků! Při obchodování pšenice skrze opce je zapotřebí sledovat open interest a likviditu daného futures kontraktu. Ne všechny kontrakty splňují podmínky pro řádné vyplnění obchodního příkazu a zároveň pozor na naceňování opcí před či po sklizni.

Akcioví investoři namísto spekulování na růst či pokles ceny pšenice budou nakupovat podíly v různých akciových společnostech, které mají svůj byznys postaven na produkci (pěstování), zpracování či distribuci pšenice. Investoři se zaměřují také na ETN a jiné fondy, které mají ve svém portfoliu právě pšenici. Pakliže hledáte společnosti a fondy, jejichž cena je úplně nebo zčásti závislá na vývoji ceny pšenice, zaměřte se např. na Bunge Limited nebo iShares MSCI Agriculture Producers Fund.

Futures kontrakty využívají k obchodování tzv. commercials, především pak hedgers (producenti a zpracovatelé), k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej pšenice. Hedgers (zajišťovatelé) se „zajišťují“ před výrazným propadem ceny nebo nečekaně vysokým růstem. Pšenice je pro ně totiž zdrojem jejich příjmů, které by přebytek nebo nedostatek pšenice významně ovlivnily, a měl by dopad na celý pšeničný byznys.
S Futures pracují také large traders (hedge fondy), kteří kontrolují velké množství peněz, a o kterých díky COT reportu máme přehled.
CFD kontrakty jsou využívány ke spekulaci spíše retailem, kterému jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje a nemá dostatečný kapitál pro futures trading. Retail zároveň nemá zpravidla zájem o fyzické dodání pytlů (bušlů) pšenice.

Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63,2 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 72.44 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Investování do ETF i sběratelských předmětů

















Ebook