Napište nám zprávu
KOREKCE NA TRZÍCH POKRAČUJE 🔴
Napětí roste, investoři se zajišťují a akciím pomůže jen jedna věc.
KOREKCE NA TRZÍCH POKRAČUJE 🔴
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Ukazatele tržního sentimentu pro obchodníky a investory: analýza indikátorů SSI, Fear And Greed index, VIX a COT


Tento druh technických ukazatelů je velmi ceněnou pomůckou především pro intradenní obchodníky na finančních trzích. Nabízí jim totiž přehled o sentimentu a obchodních pozicích ostatních traderů, což je mnohdy rozdílový faktor a jasná konkurenční výhoda, která může odlišovat úspěšné jednotlivce od neúspěšného davu.

analýza sentimentu trhů

Ukazatele aktuálního tržního sentimentu má k dispozici každý broker, a je pouze na něm, zda svým klientům nabídne statistické zpracování směrové orientace jejich obchodních pozic.

Rovněž existují brokeři, kteří veřejně informují obchodní komunitu o tom, jak si u nich jejich klienti stojí, a tyto informace nabízí veřejnosti v podobě grafů nebo určitých statistických přehledů, pro mnohé makléře je toto však již povinností.

Video o ukazatelích sentimentu

Výhody a nevýhody ukazatelů sentimentu

Výhody ukazatelů tržního sentimentu jsou poměrně jasné. Vzhledem k dlouhodobé negativní bilanci obchodníků, kterou brokeři musí zveřejňovat, se 75-85 % traderů nachází v dlouhodobé ztrátě. Tyto informace se broker od brokera samozřejmě mírně liší, nicméně díky této statistické proměnné lze říct, že když bude trader sledovat obchodní pozice ostatních obchodníků, bude minimálně ze 75 % ziskovější než oni. Zároveň je ale potřeba si uvědomit, že o ziskovém obchodování nerozhoduje pouze úspěšnost obchodů, ale také RRR, robustnost celé obchodní strategie a Money Management.

Robustnost je schopnost obchodní strategie vykazovat zisky nebo omezovat rizika v různých tržních podmínkách, jako je volatilita, objemem obchodů, trendovost, sezonalita atd.“

Na první místo negativ, v případě ukazatelů tržního sentimentu, lze zařadit především aktuálnost. Je velmi důležité vědět, o jak starý statistický údaj směru obchodních pozic se jedná. Obchodníkům není příliš platný údaj o tom, jaké pozice drželi ostatní spekulanti před dvěma měsíci, především pak intradenní obchodník potřebuje mít tento údaj aktuální, ideálně on-line.

Dalším negativem je dostupnost těchto ukazatelů. Brokeři mají sice povinnost informovat klienty o celkové úspěšnosti obchodování, jak jsme si řekli výše, ale již nemají povinnost zveřejňovat doplňkové statistiky, kterými ukazatele sentimentu jsou.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Staňte se Patronem a získejte přístup k nezveřejněným analýzám 🙂

Patreon TradeCZ

Ukazatele sentimentu u brokera XTB

Také u brokera XTB je možné sledovat sentiment u vybraných finančních instrumentů přímo v obchodně-analytické platformě xStation 5.

Živě tak máme přehled o názorech ostatních obchodníků, kteří jsou u vybraných trhů buďto převážně nakupující, nebo prodávající.

indikátory sentimentu XTB

Analyzuj sentiment trhu u brokera XTB

XTB recenze


Ukazatel SSI

Nejsnáze dostupným ukazatelem tržního sentimentu je nástroj od společnosti FXCM. Tento ukazatel je pro obchodníky dostupný zdarma a je několikrát za den aktualizován. Součástí SSI indikátoru jsou informace o aktuálním rozložení nákupních a prodejních obchodních pozic a procentuální změna v rozložení od poslední aktualizace. Ve vizualizaci od společnosti FXCM je možné si zvolit časový horizont buď na denní, nebo týdenní bázi. Díky těmto informacím může trader řídit svůj intradenní nebo swingový obchod, a to jak ve fázi před exekuční, tak i v otevřené obchodní pozici.

SSI indikátor a měny
Zdroj: FXCM

SSI ukazatel od společnosti FXCM je vytvářen na základě sledování a statistického zpracování otevřených obchodních pozic klientů tohoto brokera. Součástí ukazatele nejsou pouze měnové páry, ale report obsahuje i rozložení obchodních příkazů jak na komoditách, tak na akciových indexech.

SSI indikátor sentimentu
Zdroj: FXCM

Při využití tohoto konkrétního nástroje je ovšem potřeba mít na mysli to, že se nejedná o on-line záznam obchodních pozic. Informace jsou během dne aktualizovány, takže použití na swingových nebo intradenních obchodních strategií není nijak omezeno.

SSI – vyšší level

O něco propracovanější nástroj sledující tržní sentiment je dostupný u brokera CMC. Na rozdíl od předchozího zpracování tržního sentimentu u společnosti FXCM je tento ukazatel zpracován ve formě výsečového diagramu. Jeho hlavní výhodou je to, že umožňuje sledování změn sentimentu on-line. Díky on-line informacím z tržního prostředí má trader možnost ihned reagovat na změny nabídky a poptávky a na krátkodobé tržní výkyvy, čímž si může zajistit to, že bude (alespoň většinou) na té ziskové straně trhu.

CMC sentiment
Zdroj: CMC

Nebudeme si nic nalhávat, za obchodní výhodu se platí. On-line ukazatel tržního sentimentu od společnosti CMC je sice součástí obchodní platformy, ale pro jeho využití je potřeba být klientem tohoto brokera a mít u něj otevřený obchodní účet.
Anebo 🙂 společnost CMC nabízí otevření bezplatného demo účtu, jehož součástí je i ukazatel SSI.

Index strachu a chamtivosti (Fear And Greed index)

Tento velmi zajímavý ukazatel zveřejňuje společnost CNN na svých webových stránkách. Jedná se o ukazatel, který pracuje s dvěma základními emocemi, a to strachem a chamtivostí investorů. Na přehledné vizualizaci se dle sedmi kritérií pohybuje ručička určující náladu na finančních trzích. Tento indikátor sleduje globální náladu investorů napříč mnoha finančními instrumenty. Nelze jej tedy použít jako ukazatel pro konkrétní akciový titul nebo měnový pár.

fear greed index
Zdroj: CNN

Kritéria, podle kterých CNN stanovuje svůj index strachu a chamtivosti, jsou:

  • Momentum ceny akcií: S&P 500 versus jeho 125denní klouzavý průměr.
  • Síla ceny akcií: počet akcií dosahujících 52týdenních maxim a minim na newyorské burze.
  • Šířka ceny akcií: objem akcií obchodovaných s akciemi na vzestupu oproti těm, které klesají.
  • Prodejní a call opce: poměr put/call, který porovnává objem obchodování s býčími call opcemi vzhledem k objemu obchodování s medvědími prodejními opcemi.
  • Poptávka po „junk bond“ dluhopisech: rozpětí mezi výnosy dluhopisů investičního stupně a podřadných dluhopisů.
  • Volatilita trhu: výstupy indikátoru VIX, který měří volatilitu.
  • Safe Haven Poptávka: rozdíl ve výnosech akcií oproti státním dluhopisům.

Fear and Greed Index na kryptoměnách

Protože dnes kryptoměny patří mezi nejvíce sledované instrumenty, a většina investorů a analytiků se shodne, že mají své zastoupení v investičním portfoliu, je znám také speciální Fear And Greed Index na kryptoměny.

Těchto online ukazatelů je známo hned několik, my si dnes představíme ten od Coingecko.live.

ukazatel tržního sentimentu

Ukazatel vypadá velmi podobně jako předešlý zmíněný, a jeho čtení se provádí taktéž podobně. Hodnoty kolem 0 znamenají extrémní strach, naopak kolem 100 extrémní chamtivost. Většinou pokud ceny Bitcoinu a dalších kryptoměn odepíše od ATH více než 10 %, začíná se ručička překlápět na stranu strachu (Fear), naopak pokud cena BTC roste, míří ručička indikátoru do zelených polí (chamtivost – Greed).

Jak už tomu tak bývá, když se většina bojí a prodává, jedná se mnohdy o nejlepší nákupní příležitosti, a obráceně.

Druhým podobným indexem Fear And Greed je ten od alternative.me, který vizualizuje sentiment pouze na Bitcoinu.

Fear And Greed index
Fear And Greed Index od Alternative.me

Index je vypočítáván z pěti proměnných, a sice volatility, momenta (objemu), sociálních médií, dominance a trendu.

VIX – index volatility

V obchodní praxi je hojně využíván index VIX, jakožto ukazatel míry volatility na finančních trzích.
Tento index je tradery interpretován tak, že vykazuje-li finanční aktivum zvýšenou míru volatility, je to způsobeno určitou nervozitou investorů vzhledem k budoucímu trendovému vývoji.

Příklad: Zvýšená volatilita indexu VIX na burze NYSE značí neochotu investorů vkládat své finanční prostředky do akciových titulů a dalších rizikových aktiv. Lze tedy očekávat, že porostou ceny jiných investičních nástrojů, jako jsou například státní dluhopisy (výnosy), dolar nebo zlato.

Informace o aktuálně zvýšené volatilitě na finančních trzích, pomocí indexu VIX, lze zdarma získat například v nástroji Trading View (www.tradingview.com), v kterém je možné si zvolit konkrétní trh, na kterém chcete míru strachu (volatilitu) sledovat.

COT report

Posledním indikátorem, který si v rámci článku o ukazatelích sentimentu představíme, je COT report. Nás ovšem nebude zajímat report jako takový, ale pro praxi využijeme vizualizovaný vývoj tržního sentimentu. Jako analytický nástroj nám poslouží Spread Charts (https://spreadcharts.com/), který je po zaregistrování dostupný zdarma. Tento nástroj obchodníkům umožňuje sledovat rozložení tržního sentimentu na Spekulanty a Hedgery.

COT report

V tomto nástroji lze analyzovat futures kontrakty na následující trhy:

  • zrniny
  • energie
  • kovy
  • maso
  • boby
  • mléčné výrobky
  • řezivo
  • indexy
  • úrokové sazby
  • měny

Interpretace tohoto ukazatele tržního sentimentu je v podstatě velmi jednoduchá. Vychází totiž z předpokladů určitého tržního chování Spekulantů a Hedgerů.

Spekulanti: Jedná se o malé firmy nebo soukromé investory, kteří na finančních trzích mnohdy podléhají emotivnímu chování. Když ve výsledcích COT reportu jsou spekulanti dominantnější složkou trhu, lze předpokládat například zvýšenou tržní volatilitu (vlivem střídání emocí) nebo určitý směrový nesoulad, vznikající pod vlivem osobitých analýz a individuální délky obchodní nebo investiční aktivity.

Hedgeři: Jedná se o velké finanční instituce, jejichž chování na finančních trzích se týká především zajišťovací nebo investiční činnosti. V okamžiku, kdy v COT dominuje tato tržní složka, lze předpokládat pokračování směrového trendu finančního aktiva za doprovodu přirozené volatility.

COT report, jakožto indikátor tržního sentimentu, je vhodným nástrojem především při swingových nebo pozičních obchodech, případně při plánování nebo řízení investice.

TIP: Přečtěte si vše potřebné o Technice COT

online kurz forex a komodity

Závěr 

Indikátory sentimentu jsou velmi dobrým doplňkem pro krátkodobé i dlouhodobé burzovní obchodníky. Jejich výhodou je to, že reflektují chování samotných investorů a popisují změny a nálady buď na konkrétních investičních titulech, nebo v rámci globální sítě finančních trhů. Naopak jejich nevýhoda spočívá v určité neaktuálnosti prezentovaných dat, jedná se tedy spíše o analytické pomůcky než prediktivní nástroje.

V kombinaci s technickou a fundamentální analýzou následně poskytují velmi ucelený pohled na aktuální dění na finančních trzích a jsou dalším článkem diverzifikujícím informace, na jejichž základě investor otevírá své obchodní pozice.

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč















Ebook