Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Střípky poznání tradingu – prozkoumejte cestu objevování a studia pro úspěšné obchodování


obchodní plán | TradeCZ

Vítejte u speciálního dílu Obchodního plánu podle Libriho, který nese důvtipný podtitul: Specifika tradingu s nádechem filozofie – 5xO podle Ludvíka Součka (Obrazový Opravník Obecně Oblíbených Omylů).

Libri je aktivním členem naší Discord komunity a přispívá zejména v oblasti budování akciového portfolia, dividend a opcí.

Mimo to se rozhodl sdílet své zkušenosti prostřednictvím článků na webové stránce TradeCZ.

Užijte si tenhle díl a přeji příjemné čtení.


XTB

Sledujte naši trading komunitu PMTrading na Twitteru a Facebook skupině, kde průběžně informujeme o zajímavých trading příležitostech.


Specifika tradingu s nádechem filozofie – 5xO podle Ludvíka Součka

Následující článek je sestaven právě z pár střípků, co Libriho během let, kdy tuto oblast studuje a poznává, napadly a které budou využity jako jádra jednotlivých kapitol.

 1. Je to jen takové přehazování peněz z jedné hromady na druhou a nevytváří se žádné hodnoty.
 2. Spekulanti s akciemi jsou podvodníci.
 3. Akcie to je jen takový papír ke spekulacím.
 4. Jsou trhy manipulovány?
 5. Jsou shortaři spodinou traderů?
 6. Ceny na trhu odráží tisíce vlivů a jejich vzájemným působením vzniká to, co vidíme v grafu.
 7. Pohyb cenového grafu je chaotický a snažíme se jej popsat tak, aby nám začal dávat smysl.
 8. Trading vyžaduje jiné chování, než které přináší úspěch v běžném životě.
 9. Co si představit pod pojmem konzistentní obchodování a proč to není snadné.
 10. Pod vlivem emocí se nerozhodujeme objektivně správně.
 11. Dá se tradingem uživit?
 12. Aby mohl jeden vydělat, musí někdo jiný prodělat?
 13. Nenechte se vyhecovat a omámit úspěchy z traderských fór a diskusí na netu.
 14. Je možné inkasovat roční dividendu vyšší než 10 %?
 15. Trend is your friend.
 16. Na závěr mírně bulvární nadpis – koupil jsem akcie ČEZ za minus 300 Kč.

Obchoduj s námi 🙂

manipulace na finančních trzích | TradeCZ

1. Skutečná tvorba hodnoty nebo jen přehazování peněz?

manipulace na finančních trzích | TradeCZ

Určitě jste něco podobného zaslechli již několikrát. Jedná se o hodně laický názor pěstovaný v naší společnosti finančně negramotnými novináři a učiteli.

A částečně o splácání klíčové neznalosti s povrchními názory z druhého bodu mých úvah.

Rozvinutý a svobodný finanční trh je něco jako dálnice pro peníze

Umožňuje jednodušeji a efektivněji přesouvat peníze od méně produktivních k výkonnějším činnostem. Pokud těm samým autorům podobných výroků položíte otázku, zda se rychleji a pohodlněji dostanou do cíle po dálnici anebo po prašné uježděné silnici mezi poli.

Budou si nejspíš ťukat na čelo, proč se ptáte. Jedním dechem se ale budou snažit podle této logiky vlastně ukázat, že v afrických slumech se žije lépe než u nás, protože tam nemají burzu. Je to trochu nepoctivé zjednodušení, ale ne tak nepřiměřené, jak by se mohlo zdát.

Zkuste se zamyslet, zda je lepší životní úroveň v zemích, kde tyto finanční nástroje fungují nebo v zemích, kde o nich nemají ani páru. Určitě na to má vliv i mnoho jiných faktorů, zejména stav společenských pravidel, úroveň školství apod. Osobně si myslím, že efektivní kapitálový trh přispívá i ke zlepšování těch ostatních faktorů.

K ziskovému obchodování jsou však podobné úvahy zbytečné a navíc když trading miluješ, není co řešit.

2. Spekulanti s akciemi jsou podvodníci

Ano, podvodníci jsou i mezi lékaři, spisovateli, prodavači, zedníky… Dá se říct, že místa s vyšší hustotou peněz podobné typy lákají jako můry světlo, stačí se podívat na politiky. S tímto se pojí i podobné hlášky překrývající se s prvním bodem, spekulanti jsou jen příživníci, které společnost nepotřebuje.

Často je tento obraz spojen i se závistí, neboť mediální ohlas menšiny úspěšných traderů zastiňuje tisíce těch méně úspěšných či neúspěšných. Přesto se jedná o nezastupitelný článek v hladkém toku kapitálu a důležitý činitel sloužící k rychlejšímu hledání férových cen, zmírňování extrémních cen a stabilizující hospodářství. Zvyšují konkurenci velkým hráčům na trhu.

Futures a farmaření – producenti a spekulanti ruku v ruce

Představme si modelový příklad, že máme na trhu pšenice jediného zpracovatele. Všichni pěstitelé soutěží, aby si koupil právě jejich úrodu. Kdo nedokáže prodat nad výrobními náklady, zkrachuje. A zkrachuje tolik farem, že až bude neúroda, jen to nepřiměřeně nafoukne ceny obilí.

Díky futures kontraktům však o tu budoucí úrodu soutěží i spekulanti, kteří sází své peníze třeba na to, že bude malá úroda a cena v době sklizně půjde nahoru. Producentům to umožňuje zajistit si rozumnou cenu, aby nebyli vystaveni libovůli zpracovatele.

Spekulant o úrodu jako takovou samozřejmě jiný zájem nemá, co by s obilím na dvorku dělal, ale zase ji včas prodá, čímž zase tvoří konkurenci producentům. To zase umožňuje efektivnější nákup zpracovatelům, aby si zajistili dobré ceny pro produkty, které pro svou činnost potřebují.

Podobný mechanismus platí i pro nehmotné kontrakty, jako jsou např. různé indexy (ty jsou navíc díky arbitrážím provázány s cenami podkladu např. jednotlivých akcií) a akcie, které mají ještě další specifikum.


TIPOpce po zednicku I.

3. Akcie je jen takový papír ke spekulacím

Úplně jsem nadskočil na židli, když jsem si pod jedním mainstreamovým článkem v diskusi přečetl názor, že akcie jsou jen prázdný papír ničím nekrytý určený pouze ke spekulacím. Tolik neznalosti v jediné větě! Akcie je především majetkový podíl na firmě.


TIP: Nebuď jedním z nich a mrkni na náš online kurz akcie a opce!


Firma často vlastní nemovitosti (kanceláře, výrobní závody, prodejny, pozemky, lesy,  doly apod.), takže spoluvlastnickým podílem vlastníte i příslušný podíl nemovitostí. Jejím majetkem bývá především know-how, ale i lidé s jejich kreativitou a pracovitostí. To vše spoluvlastníte.

Dokonce vlastnit část skvělé firmy znamená, že celý tým této firmy pracuje pro vás jako spoluvlastníka i v době, kdy třeba spíte, či jste na dovolené. Já sám jsem nesmírně pyšný, že i pro mě pracují takové kapacity jako W. Buffet, Tim Cook, John Chambers, Darren Woods, DR. Martin Kimmich a spousta jiných.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu! Libri je aktivní člen, tak toho využij.

Investuj se mnou 🙂

manipulace na finančních trzích | TradeCZ

Já sám se jim nebudu svými dovednostmi asi nikdy rovnat, ale rád budu užívat výsledků jejich talentu, schopností a pracovitosti. Připomíná mi to jednu kapitolu z knihy od Kiyosakiho, která se jmenovala „Proč jedničkáři často pracují pro trojkaře“.

A také jednu moudrost, kterou vyslovil Paul Getty – „Raději budu vlastnit 1 % práce 100 lidí, než 100 % své vlastní práce.“


Přečti si, kdo je Libri (autor textu) a jak vypadá jeho obchodní plán.


4. Jsou trhy manipulovány?

manipulace na finančních trzích | TradeCZ

To si pište, že ano – ne vždy se jedná o nečestné úmysly.

Například mnohá prohlášení představitelů centrálních bank mají usměrnit chování účastníků trhů, aby nemuseli masivně intervenovat pomocí finančních pák, což je taky manipulace.

Stanovování úrokových sazeb, místo toho aby se to nechalo trhu – nejčistší případ manipulace, který ovlivňuje každého a ve všech oblastech života. Dále tu máme různé ekonomické zpravodajce a influencery.

Z nedávné doby si určitě pamatujete vysqueezování velkých fondů držících short pozice u problémových firem skupinou aktivistů pomocí sociálních sítí. Jestli si myslíte, že něco podobného nedělaly a nedělají tyto velké fondy drobným spekulantům, pak nezapomeňte, že oni k domluvě nepotřebují širokou publicitu.

Dokonce díky obrovskému kapitálu dokážou menší spekulanty zmáčknout i bez spolupráce s jinými subjekty. Další případ ukázkové manipulace byl k vidění v druhé polovině roku 2011, kdy zlato trhalo rekordy. Bylo nařízeno zvýšení marginů na držení zlatých futures kontraktů. Věděl jsem v té době, že to logicky povede k odprodeji těchto kontraktů a ke snížení ceny zlata.

Bohužel mé znalosti a dovednosti, jak tuto příležitost uchopit, ještě v té době nestačily na to ,abych na této jasné situaci profitoval.

Je zakázaný insider trading?

Jistě, stejně jako vraždy a jiné lumpárny. Přesto se dějí. Většinu z těchto nečestných praktik moc nepotkáte, anebo nebudou mít na vaše výsledky zásadní vliv. Tolik jistý si tím ovšem nejsem ve vztahu k CFD brokerům, kdy v převážné většině obchodujete proti nim. Zkuste si přečíst i knihu Jako blesk Michaela Lewise. Ano, tohle vše se děje. Viz bod 2 – Spekulanti s akciemi jsou podvodníci.


TIP: V případě neznalosti nějakého pojmu využij náš slovník


5. Jsou shortaři spodinou traderů?

kontroverze kolem shortování | TradeCZ

Za tento titulek děkuji našemu nejznámějšímu managerovi short only fondu Aleši Vávrovi. Poslouchal jsem podcast na investičním webu, kde se tomuto tématu trochu věnoval. Většina laické veřejnosti bude mít se shortováním spojený obličej Michaela Douglase z filmu Wall Street coby bezskurpulózního mizeru, nemajícího problém zničit rodinnou firmu, jen aby ji se ziskem rozprodal na součástky.

Šíření negativních informací o vyhlédnuté oběti, aby srazili její cenu a vydělali na shortu, se jistě v mnoha podobách odehrává a odehrávat dál bude. Jde jednoznačně o nečestnou činnost, a ne vždy se podaří viníky potrestat, což stejně zničené podnikání nikdy nenahradí. Manipuluje se ovšem i na long stranu.

Ale copak šíříme a pěstujeme negativní povědomí o mužích a preventivně jim zakazujeme chodit na společenské akce, protože někteří prokazatelně znásilňují a i jinak ubližují ženám?


kontroverze kolem shortování | TradeCZ
Přidej se mezi komunitu 500+ investorů

Důležitá funkce shortařů – pryč s podvodníky

Tradeři, kteří hledají slabé firmy a sází na pokles jejích cen, jsou něco jako dravá zvěř v přírodě, jejich úkolem je odstranit slabé kusy, což humanistům jistě způsobuje vrásky a neklidné spaní, ale příroda i tak dravou zvěř nenechává vyhynout.

Aleš ještě upozornil na jednu důležitou funkci shortařů, pomáhají regulatorním orgánům odhalovat a likvidovat podvodné firmy, klamající a okrádající své akcionáře a zákazníky (Enron, Wirecard).

Každopádně, kdyby neexistoval nikdo, kdo by prodával, neznali bychom nejdůležitější a poměrně nejobjektivnější indikátor – cenu. Vytváření likvidity a tlumení cenových výstřelků je určitě pozitivním vlivem shortařů, pokud se dokážeme oprostit od emocí a dopřejeme si pohled z většího nadhledu na princip fungování trhů.

6. Jak tisíce vlivů vzájemně ovlivňují a formují ceny zobrazené v grafech

Když jsem si tvořil osnovu této kapitoly, tak mi přišlo důležité tohle zdůraznit, ale když nyní dumám, čím tento odstavec naplnit, aby to nebylo plýtvání prázdnými frázemi, nenapadá mě nic chytrého, neboť se mi zdá, že ten název obsahuje i vysvětlení.

Grafy zobrazují emoce všech účastníků

Snad jen, že grafy cen můžeme hlavně chápat jako zachycení emocí všech účastníků trhu. A proto nejsem příznivcem teorie efektivních trhů. Ony jsou efektivní, ale až z dlouhodobého pohledu, kdy se do nich promítnou veškeré informace a reakce účastníků trhu.

technická analýza | TradeCZ

7. Jak se snažíme porozumět chaosu na grafu

On tedy zcela chaotický není, neboť se do něj promítají všechny možné vlivy. Jelikož ale žádný okamžik není stoprocentně stejný, dá se to s mírnou nadsázkou označit jako organizovaný chaos.

Náš mozek není úplně zdatný zpracovávat tolik nesourodých informací a jejich vizualizace formou grafů tomu také nepomůže. Evolučně jsme se naučili hledat ve věcech řád a zákonitosti a zjednodušováním si ulehčovat i rozhodování, jak s naloženou informací dál pracovat.

Vlajky, trojúhelníky, supporty, rezistence, hlava-ramena, candelstic formace apod. jsou přesně metodou, jak si tyto informace přehledněji formulovat. Jelikož to jsou často věci, které vidí úplně všichni, dochází často k jevu samonaplňujícího se proroctví, což vede k poznatku, že tyto formace fungují a hodně traderů je proto obchoduje.


TIP: Získejte větší sebedůvěru v tradingu


Patterny nefungují dokonale

Nefungují na 100 %, neboť jednak se často mění kontext, dále část traderů rádo obchoduje proti všeobecnému konsensu a zejména pokud jsou kapitálově silní, jsou schopní obecné povědomí přetlačit (a často to dělají cílevědomě), někdy do toho hodí vidle náhodný fundament – třeba tweety Donalda Trumpa dělaly mnoha účastníkům trhů vrásky.

Ale dá se říct, že s nadpoloviční pravděpodobností se dá těchto zjednodušení využívat ve svůj prospěch, vyžaduje to jen trochu změnit chování oproti běžnému životu.

technická analýza | TradeCZ

8. Jak odlišné chování v tradingu přináší výsledky

Jak jsem napsal výše, chování, které v běžném životě přináší úspěch, je v tradingu největší hrozbou a stojí za většinou neúspěchů.

Jsme zvyklí po obdržení facky od života své další chování korigovat a v podobné situaci se chovat jinak – lépe, abychom již další facku nemuseli inkasovat. To nás neustále postrkuje ke zlepšování. V tradingu jsou podobnou fackou stop lossy či jinak ztracené peníze. Intuitivně máme tendenci podobnou situaci příště obchodovat jinak – lépe.


TIP: Mentální stop loss


Jenže jelikož v tradingu není nic 100%, pracujeme jen s určitou pravděpodobností úspěchu, což logicky znamená, že pokud budeme vše dělat stále stejně, sem tam nějakou facku dostaneme. Princip hry je, abychom součet ztrát a součet zisků měli kladný.

Zlozvyky, které nás v tradingu brzdí

Nejtypičtější příklady změny chování je zmenšování SL, nebo naopak jejich zvětšování či vynechání – ono se to otočí, protože minule, kdybych tam ten SL nedal, nakonec bych při troše trpělivosti inkasoval zisk. Nebo po sérii ztrát zahodíme obchodní systém a jedeme ten už zaručeně ziskový, protože tak obchoduje ten frajer, co se fotil s Porsche.

psychologie obchodování | TradeCZ

9. Konzistentní obchodování není až tak snadné

Poučka konzistentního obchodování zní jednoduše, ale je velmi složité to dokázat i v praxi. O tom svědčí nejlépe statistiky brokerů, kolik traderů zničilo své účty. Je to složité zejména dle lidské podstaty dané evolucí viz 7.

psychologie obchodování | TradeCZ
Monkey Business

Četl jsem i o experimentu se šimpanzy, kde je naučili dovednosti pracovat s „penězi“, kdy šimpanzi chápali princip směny, princip ztráty při hazardu, princip získat za nějakou činnost více anebo při nějaké činnosti něco ztratit.

Nepamatuji si již přesně podstatu experimentu, ale ve vztahu k riziku se chovali stejně, jako se chová většina neúspěšných lidí v tradingu. Z čehož usuzuji, že jde o něco jako přírodní zákon a je těžké z tohoto stereotypu vystoupit. Možná jste i někdy zaslechli pojem mentální účetnictví. Jde o to, že si často namlouváme, jak je vše skvělé, ale když dáme čísla na papír, mluví úplně jinou řečí. Proto je důležité vést si poctivě peněžní deník. Je to vhodné i pokud zápasíte s rodinným rozpočtem. Co není měřitelné, nedá se efektivně řídit.

Vtipný dodatek: nedlouho poté se objevila první opice prostitutka


TIP: Buďte lepší než opičky


Mám k tomu i veselou historku. S jedním kamarádem jsme podobně obchodovali kopírováním jednoho tradera. Vše běželo skvěle asi půl roku, ale pak se náš „guru“ dostal do potíží a my s ním samozřejmě.

Drželi jsme pozice ve ztrátě a neustálým rolováním jsme postupně ztrátu zvětšovali. Já si vše poctivě zapisoval, abych měl přehled a svírání žaludku se neustále zvyšovalo s každým zapnutím platformy. Pak mě kamarád odzbrojil hláškou: “Já si nic nepíšu a jsem v klidu!

10. Jak emocionální vliv ovlivňuje naše správné rozhodnutí

O emocích a tradingu je napsáno několik velmi dobrých knih, a stejně mám pocit, že až osobní reálná zkušenost vybrousí z nás neotesaných kamenů skutečné diamanty. Hodně se mi líbila kniha „Proč chytří lidé dělají hloupé chyby, když jde o peníze“.

Je tam spoustu příkladů, jak emoce poráží racionální myšlení. Vypíchl bych zejména to, že emoční bolest způsobená ztrátou je mnohem vyšší než emoce radosti z výhry.

Z knih věnujících se přímo tradingové psychologii pak vyzdvihnu dva autory Marka Douglase a Bretta Steenbargera, ten má i web se spoustou článků.


TIP: Srovnání Fintokei a For Traders.

Fintokei | TradeCZ
Využij slevu 10 % s kódem: TRADE10CZ
Co je prop trading | TradeCZ
Využij slevu 10 % s kódem: TCZ


11. Dá se tradingem uživit?

životní styl tradera | TradeCZ

Jak si spočítat, kolik kapitálu potřebujeme, aby nás trading živil, jsem naznačil v kapitole věnované kořenům mého obchodního plánu.


TIP: První a druhý díl již nyní na webu.


Počáteční nedostatek kapitálu lze obejít buď českým projektem FTMO, o kterém se můžete leccos dozvědět i na discordu. Můžete se nechat zaměstnat v nějakém fondu, spravujícím větší kapitál, či si založit fond vlastní. I W.Buffet začínal v malých skupinkách přátel, se kterými sdílel kapitál pro své obchody.

Užitečné nástroje pro Trading

Peněz je na světě přebytek, a ti, co to s nimi opravdu umí, si mohou vybírat. Nebo velmi úspěšné projekty vznikly i službami pro trading. Svého času na finančníku jeden programátor vytvořil software pro tehdy populární ninjatrader, kdy jste klikali v grafu a zadané hodnoty se automaticky přepisovaly do excelovské tabulky backtestu, který vám ihned udělal různé automatické statistiky.

Za finvizem stojí slovenský tým programátorů a fanoušků investování. Čeští nadšenci do komoditních spreadů vytvořili Seasonalgo, který strčí do kapsy do té doby nejpoužívanější statistiky MRCI. Anebo platforma Spreadcharts pro analýzu komodit, komoditních spreadů a postupně přidávaných i dalších instrumentů od Pavla Hály.

Software slovenského programátora StrategyQuant umožňuje generovat algoritmy AOS a provádět rozsáhlé backtesty, zároveň tyto kódy umí přeložit pro MT4 i do easylanguage pro Tradestation, plus si můžete testovat i vlastní myšlenky, a pokud vládnete javou, můžete si tento software upravovat k obrazu svému přídavnými moduly, jak je libo.

Anebo můžete trading vyučovat. Či objevíte něco úplně převratného.

12. Aby mohl jeden vydělat, musí někdo jiný prodělat?

životní styl tradera | TradeCZ

Tohle je oblíbený meme, že zisky jednoho jsou vlastně ztrátou jiného a jde o hru s nulovým součtem. Není to tak jednoznačné. Jednak nejde o hru s nulovým součtem, neboť pokud by se jednalo o uzavřený systém, do kterého nepřitékají nové peníze, nové nápady, nové produkty, šlo by o záporný součet, neboť infrastruktura burzy má své náklady (broker, servery, budovy, zaměstnanci, software apod.).

Ale produkuje se neustále nové zboží, vznikají nové produkty, roste počet obyvatel, tedy se obchoduje více komodit, také tisk peněz dělá svá kouzla, zkrátka ještě jsme zdaleka nedosáhli nasycenosti trhu. Za druhé zmíním jeden příklad ilustrující, že i když třeba tu samou komoditu jeden aktér trhu nakoupí od toho druhého, mohou vydělat oba dva. Nesmysl? Ani ne.

Trading komodit

Typicky obchod s komoditami – producent na prodeji vydělá a má peníze na další produkci, zpracovatel nakoupí a po zpracování komodity ji prodá s vyšší přidanou hodnotou, aby mohl nakoupit novou komoditu. OK, asi jste spíše mysleli spekulanty mezi těmito krajními hráči. Ani zde to nemusí být vždy takto jednoznačné. Denní trader ráno prodá, neboť čeká pokles ceny a  večer je odměněn realizací zisku, neboť jeho předpoklad vyšel. Ten, co ráno od něj nakoupil, ovšem investoval s perspektivou delšího horizontu a denní výkyvy ceny mu nebrání držet se svého přesvědčení, že za pár týdnů či měsíců mu trh dá za pravdu a odmění ho růstem ceny. Mohou dokonce prodělat i oba dva.

ETF Hong Kong | TradeCZ

13. Nepodléhejte vlivu a nadšení z úspěchů jiných

Nevím, jak je kdo odolný podobným svodům, ale já jsem se zejména v začátcích nechal okouzlit „úspěšnými“ tradery z traderských fór tak moc, že jsem napodoboval jejich vstupy i v naprosto nevhodném kontextu, přeobchodovával účet a týral se srovnáváním, že jsem totálně neschopný, když mám tolik ztrát a na fóru jsou všichni ziskoví.

Jednoduché vysvětlení

Každý se rád pochlubí obchodem, který mu zrovna vyšel a o těch neúspěšných se moc na světlo nedere. Ale chvíli mi trvalo, než jsem si to uvědomil a zklidnil se.

Každopádně pro osobní růst a zdokonalování nemá žádný význam poměřovat své tradingové výkony s kýmkoli jiným. Jediné co je relevantní, jestli jsem po sérii obchodů lepší trader, než když jsem tuto sérii začínal.


TIP: Trpělivost a disciplína v Tradingu


A pak samozřejmě v další fázi vývoje, zda jsem po takové sérii stále v plusu.

14. Je možné inkasovat roční dividendu vyšší než 10 %?

Když jsem lákal kamarády v naší uzavřené skupině podobně postižených nadšenců do forexu, scalpování, daytradingu a vůbec tradingu k dlouhodobějším investicím a dividendovým titulům, padl dotaz, zda se dá dividendou vydělat i 10 % p.a. a že nic takového neexistuje.

Koledujete si o průšvih

No, jsou firmy, které platí i 15-20 %, někdy i mnohem víc, ale to jsou tituly, kde si koledujete akorát o průšvih. Často jde o tituly ve velkých problémech, kterým zásadně klesla cena a původně rozumně vypadající dividenda najednou vyjádřena v procentech vypadá jako osmý div světa.


TIP: Albert Einstein označil tohle jako osmý div světa


Není, protože brzy po pádu ceny následuje i omezení či zrušení dividendy, plus často pád ceny pokračuje. Ale já jsem se naučil na zdánlivě nereálné problémy dívat z trochu jiných úhlů a i zde mám funkční řešení.

Je to vyváženo časem, ale výsledky stojí za to.

Buffett a dividendy

Jako typický příklad se uvádí nákup Coca Coly W.Buffetem někdy v osmdesátých letech. Tehdy i dnes vyplácí de facto stále stejné payout ratio, ovšem jak roste cena akcie, zvyšuje se i nominál vyplácené dividendy. Nechce se mi hledat přesná čísla, ale princip je téměř takový, že nyní každý rok dostane na dividendách celou tehdejší kupní cenu akcií. Ale provedu vás i novější historií.

vysoká dividenda | TradeCZ

V době covidového propadu se mi podařilo několik skvělých nákupů.

Skvělé nákupy akcií

Za nejlepší považuji BMW a XOM. Nejprve BMW. Nákupní cena 42 EUR, aktuální cena se motá kolem 100 EUR. Už to samo o sobě je navýsost uspokojující. A nyní k dividendě. Letos vyplácí 8,50 (loni 5,80). Letos to mám tedy 20 % z nákupní ceny. To jde, ne?

A XOM? Nákup taky kolem 42, ale USD, letošní cena se pohybuje také kolem 100 USD. Letos vyplácí 3,64 USD tedy 3,5 % p.a. – takový lepší standard na aristokrata. Z mého nákupu to však dělá 8,6 %. Tedy ne těch žádaných 10 %, ale co není, může být, kdo ví?

15. Trend is your friend

Základní poučka, proti které nemám ani půl slova. Jen mě napadlo to rozšířit tradičně o jiný úhel pohledu. Dá se vydělat i na titulu, který se téměř nehýbe?

Celý rok v chopu. Koho by bavilo čekat na zázrak. Pokud jste se prokousali texty o opcích, asi již tušíte, že to je ideální kandidát na nesměrové opční strategie. Jako každý obchodní přístup má tohle svá úskalí a rizika.

Ovšem ukáži vám, jak jsem si poradil s jednou takovou akcií způsobem popsaným v kapitolách mého obchodního plánu.

Máte rádi kečupy?
vysoká dividenda | TradeCZ

Poslední dva roky příšerná nuda. Já si pořídil těsně před závěrečným propadem začátkem roku 2019 100 ks za 42,50. Je to typická akcie na furt. Zprvu jsem s tím nedělal vůbec nic. Pak v době covidu se to dalo pěkně dokoupit, ale já měl tolik mnohem lepších příležitostí, že jsem neměl volné prostředky vylepšovat tuto pozici. Jak stále opakuji, nepotřebuji dělat dobré výsledky na konkrétním titulu.

Je mi jedno, co zrovna boduje. Zajímá mě celek.

Dividendy z kečupu

Do dnešního dne jsem inkasoval cca 550 USD dividend. Po ukotvení ceny v kanále jsem někdy v půli roku 2022 začal vypisovat opce na obou stranách kanálu. Dole klasicky put (mám již volný kapitál na další pozici) a nahoře call, když bych o akcie přišel, uvolním kapitál na jiný titul, anebo pokud cena příliš neustřelí nahoru, mohu znova vypisovat 42,50 Putku.

Do dnešního dne jsem inkasoval za opční výpisy 330 USD. Tedy za necelý rok. To je ještě lepší jak dividendový příjem. Z nákupní ceny konkrétně 7,7 % p.a. Dividendový výnos činí 4,1 % p.a. z aktuální ceny kolem 39,-.

Je akcie v otevřené ztrátě? Ano, je. Vadí mi to? Určitě již víte, že ne.

XTB

16. Kuriozní situace – Koupil jsem akcii ČEZ za minus 300 Kč

Teda za každou akcii, kterou vlastním, jsem dostal 300 Kč. Tak jako v bulváru je v tomto obsažena pravdivá informace, jenže se to událo trochu jinak než bulvarizující titulek naznačuje. Od r. 2011 jsem si postupně budoval pozici v akciích ČEZu.

Ztráta 50 %

Nenakupoval jsem úplně pravidelně a ani v optimálních dobách korekcí, spíš jak jsem měl volné peníze a napadlo mě zrovna přikoupit. Z prvního nákupu jsem byl jednu dobu dokonce v otevřené ztrátě přes 50 %, přesto akcií přibývalo a i díky tomu se zvedal dividendový příjem.

Akcie zdarma

Rozhodl jsem se odprodat polovinu akcií tak, že zbytek mám zadarmo, a když spočítám doposud obdrženou dividendu, vychází mi opravdu cena jedné akcie na -300 Kč. A na letošek je ohlášena dividenda přes 100 Kč, což tuto situaci ještě vylepší. Tyhle si nechám a s klidným spaním budu čekat na finální rozuzlení lex ČEZ.


Inflace a úrokové sazby | TradeCZ
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Nakupuj akcie u ověřených brokerů!
TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook