Jak získat pasivní příjem – nechte své peníze vydělávat další peníze
Jak získat pasivní příjem
Pasivní příjem je velmi skloňovaným pojmem a snem mnoha lidí, avšak veřejnost ho chápe velmi často špatně. Aby člověk dosáhl na pasivní příjem, musí na začátku dbát na důkladnou pozornost a pravidelné investice z vlastní kapsy. Právě dodržováním správné strategie a trpělivosti nám umožní v budoucnu sklidit ovoce, které bude pěkně nahromaděné, a ještě navíc nám bude zajišťovat pravidelný příjem, ovšem již bez naší tvrdé práce, jako tomu bylo na začátku.
Myšlenka, že bychom vydělávali peníze, a ještě k tomu nemuseli každý den pracovat, je velmi vábivá. V tomto článku se proto podíváme na různé možnosti a tipy, které můžete na vaší cestě k pasivnímu příjmu využít nebo se nimi inspirovat.
Náhled R. Kiyosakiho na pasivní příjem
Robert Kiyosaki je zřejmě nejznámější uživatel slov „pasivní příjem“. Jeho knihy, kterými jsou například: Bohatý táta, chudý táta či Cashflow kvadrant, znají po světě miliony lidí.
Pro lepší pochopení cesty k vysněnému pasivnímu příjmu vytvořil hru Cashflow, která má za cíl pomáhat lidem pochopit správnou funkci peněz v jejich životě. Dbá na to, aby si lidé dělali vlastní účetnictví a pochopili rozdíl mezi aktivy a pasivy a tokem peněz (cashflow). Tohle pochopení a dostatečnou finanční gramotnost pokládá za základní kámen pro získání pasivního příjmu.
Hra je nastavena tak, aby v lidech vyvolávala jejich přirozené emoce, které denně zažívají na vlastní kůži.
Při sestavování hry vyšel z poznatků, které se každému z nás budou jistě hodit:
- Když člověk čte, zapamatuje si zhruba 15 % obsahu.
- Když člověk chodí na přednášky, je schopen pochytit až 25 % obsahu.
- Když člověk něco aktivně dělá a žije tím, zůstane v něm až 70 % sdělení.
„Chudé a střední vrstvy pracují pro peníze. Bohatí umí přimět peníze, aby pracovaly za ně. Nepracujte pro peníze, nechte je pracovat za vás.“
TIP: Více o Kiyosakiho a pasivním příjmu
Seznam tipů na dosažení pasivního příjmu
Na úvod je potřeba zdůraznit, že následující situace počítají pouze s hrubými modelovými hodnotami, tudíž nezapočítávají poplatky, daně, inflaci apod.
Pravidlo 4 %
První tip na dosažení pasivního příjmu není až tak pasivní, jak se na první pohled může zdát. Pravidlo 4 % je teorie založena na historických výkonnostech kapitálových trhů s tím, že při každoročním výběru 4 % z hodnoty portfolia by vám finance neměly nikdy skončit na nule, zkrátka vás přežijí.
Při zvážení použití pravidla 4 %, jakožto nástroje pasivního příjmu, je třeba velmi důkladné analýzy našich ročních výdajů: léky, potraviny, daně, poplatky, nájem, cestování, volný čas …
Právě tato analýza má za cíl určit, jaký budete mít life style, v případě že pravidlo 4 % bude váš jediný zdroj příjmu. Je třeba mít dostatečně velké portfolio, aby tento pasivní příjem dokázal zajistit minimálně váš nastavený životní standard.
Ukažme si to tedy na modelovém příkladu investování do S&P 500, na které následně použijeme pravidlo 4 %. S&P 500 disponuje průměrným ročním výnosem 9,8 % (od roku 1926), tudíž by se nám naše úspory měly i nadále zhodnocovat o 5,8 % po použití pravidla 4 %, jakožto nástroje pro pasivní příjem.
Pro takový druh pasivního příjmu je velmi důležité dbát na dlouhodobé pravidelné vkládání našich peněz do indexu S&P 500, aby nám v delším horizontu pomohlo složené úročení a výrazně tak navýšilo naše zhodnocené úspory.
Modelový příklad pravidla 4 %
Uvážíme-li, že nám stačí pasivní příjem 25 000 Kč měsíčně, tak vynásobíme danou částku 12x, abychom získali roční výběr z portfolia, který činí 300 000 Kč. Pokud použijeme pravidlo 4 %, tak výslednou roční částku vydělíme číslem 0,04. Výsledek nám udává, kolik je třeba mít naspořeno (právě například na indexu S&P 500), abychom měli k dispozici každý měsíc právě našich předem stanovených 25 000 Kč. Výsledek modelového příkladu udává 7 500 000 Kč.
Kolik je třeba měsíčně odkládat, můžete zjistit na nějaké z kalkulaček složeného úročení veřejně dostupných na internetu.
TIP: Co je složené úročení a jak nechat pracovat peníze za nás?
Pasivní příjem z dividend
Dividendové investování se stalo oblíbenou možností pro generování pasivního příjmu a dlouhodobé finanční stability. Jádrem tohoto typu investice je nákup akcií společností, které akcionářům vyplácejí pravidelné dividendy. Dividendy představují část zisku, kterou společnost rozděluje svým akcionářům – obvykle čtvrtletně nebo ročně – a poskytuje stálý pravidelný příjem.
Důležitými faktory úspěchu této formy jsou: nákup akcií kvalitních společností, delší investiční horizonty, reinvestice dividend (v případě, že chcete zvýšit také příští dividendy) a diverzifikace portfolia – tzv. nevkládejte všechna vejce do jednoho koše, tímto může začínajícímu investorovi pomoci nákup dividendového ETF, které rozdělí vaše peníze do mnoha společností vyplácejících dividendy a významně tak sníží riziko. Jedno z takových ETF je například od Vanguardu s tickerem VYMI.
Nicméně…, pojďme se podívat na 2 zajímavé dividendové tituly:
Dividendová akcie Altria Group
Tahle společnost je světovým gigantem a málokdo by neznal její produkty. Za zmínku stojí cigarety Marlboro či L&M. Má významné podíly ve společnostech, které vyrábějí mléčné produkty, jako je Milka, Toblerone či 3bit. Také vlastní velký podíl ve společnosti SABMiller, která má v portfoliu velmi známé značky piv, například Plzeňský prazdroj, Gambrinus či Radegast. Altria je také 100% vlastníkem Philip Morris, kterou lze nalézt na české Burze cenných papírů Praha. Aktuálně velmi známým a oblíbeným produktem společnosti je IQOS.
Altria Goup, Inc. vyplácí neuvěřitelnou dividendu ve výši 8,48 %. V případě, že byste chtěli získat zajímavý pasivní příjem 25 000 Kč formou dividend, budete potřebovat přibližnou investici ve společnosti v hodnotě 3 537 735 Kč, což vychází průměrně na 3 580 kusů akcií.
TIP: Analýza Altria Group
Dividendová akcie Verizon
Verizon je telekomunikační gigant, který nabízí formou svých dceřiných společností informační, zábavné, technologické a komunikační produkty a služby drobným spotřebitelům, vládním subjektům či podnikům po celém světě.
Verizon Communications, Inc. ke dni psaní článku vyplácí dividendu ve výši 7,48 %. K získání průměrného měsíčního pasivního příjmu 25 000 Kč je potřeba investovat do společnosti 4 010 695 Kč, tedy vlastnit přibližně 5 208 kusů akcií.
Tip: Analýza Verizon
Obě společnosti vyplácí dividendu na pravidelné čtvrtletní bázi, ale co takhle mít pasivní příjem každý měsíc? Pojďme se podívat na REITy!
REITy a pasivní příjem
Investování do REITů neboli realitních investičních fondů nabízí další ze zajímavých cest k dosažení pasivního příjmu. Dokonce se jedná o velmi oblíbený způsob hned vedle klasických dividendových akcií.
Co je vlastně takový REIT? Jedná se o společnost, která financuje, provozuje nebo vlastní nemovitost za účelem zisku. Jedná se o podobný styl investování, jaký známe v podílových fondech. Nákupem REITu získáváme podíl na zisku z nemovitostí, aniž bychom museli nějakou skutečně vlastnit. Za vysokou dividendou u REITů stojí zákon, který jim ukládá, že musejí nejméně 90 % zisku vyplatit přímo akcionářům, což může pro investora představovat solidní pasivní příjem.
Podobně jako je tomu u klasických dividendových společností, tak i u REITů existují speciální ETFka, díky kterým lze snížit investiční riziko. Mezi známé REIT ETF patří např. od Vanguardu s tickerem VNQ, které lze koupit například u brokera XTB.
Mimo ETF existují ale i kvalitní zavedené akciové REITy:
Akcie Realty Income Corporation
Realty Income je velmi oblíbený REIT mezi retailovými investory. K dosažení pasivního příjmu společnost vyplácí dividendy, které plynou z více než 12 200 nemovitostí. Společnost ve své výroční zprávě zdůrazňuje, že vyplatila přes 632 po sobě jdoucích měsíčních dividend a za celou dobu své existence svým akcionářům zvýšila dividendu již 119x.
Realty Income Corp. aktuálně vyplácí dividendový výnos ve výši 5,19 %. Pro pasivní měsíční příjem ve výši 25 000 Kč je potřeba stát se akcionářem společnosti, který vlastní 4 453 kusů akcií v přepočtu za 5 780 346 Kč.
TIP: Analýza REITu Realty Income Corp.
Akcie Public Storage
Další velmi oblíbený REIT je akcie Public Storage. Public Storage je největším vlastníkem a provozovatelem samoobslužných skladů na světě. Jedná se o REIT, který vede v odvětví self-storage.
Public Storage disponuje dividendovým výnosem 4,24 %. Tedy v případě zvážení této možnosti pro pasivní příjem 25 000 Kč měsíčně budete muset vynaložit 7 075 471 Kč, díky kterým budete vlastnit 1 136 kusů akcií společnosti.
Kombinací vysokého příjmu a mírného kapitálového růstu mohou být právě REITy jednou z nejlepších možností.
TIP: Investování do REITů
Pasivní příjem z dluhopisů
Investování do dluhopisů by mělo být nedílnou součástí každého portfolia. Obecně vzato se říká, čím starší je člověk, tím více by poměr dluhopisů v portfoliu měl převažovat (nad akciemi, kryptem aj.). Naopak čím mladší jsme, tím více by měly převažovat agresivnější instrumenty.
Dle literatury se jedná o relativně bezpečnější způsob, jak zajistit pasivní příjem, než je tomu u akcií. Riziko u dluhopisů je totiž spojeno s jejich výnosností, ratingem a délkou splácení. Pro lepší pochopení problematiky investování do dluhopisů a zajištění bezpečného pasivního příjmu je vytvořen článek na velmi oblíbený portál Dluhopisomat.cz, který disponuje nejen vzděláváním ohledně dluhopisů.
V případě, že zvažujete zařadit právě dluhopisy mezi svá aktiva pro pasivní příjem, tak portál Dluhopisomat.cz je jedním z těch vhodnějších k navštívení. Dokonce disponuje srovnávačem dluhopisů, díky kterému vám neunikne ani nejdrobnější detail.
Mimo portál Dluhopisomat existují také jiné způsoby, jak investovat do dluhopisů a zajistit si tak pasivní příjem. Jak tomu bylo u akcií či REITů, tak i dluhopisy mají své ETF zástupce pro pohodlný pasivní příjem bez řešení dalších starostí.
Pojďme si ukázat 2 vybrané příklady, jak lze investovat pohodlně do dluhopisů:
Pasivní příjem přes Dluhopisomat
Na webu Dluhopisomat je pestrá nabídka dluhopisů. Na příkladu si uveďme NONAME firmu XYZ, která nabízí úrok 11 % s jmenovitou hodnotou 1 kusu 50 000 Kč (splatnost je nepotřebná pro modelový příklad). Pro získání pasivního příjmu 25 000 Kč měsíčně (respektive 25 208 Kč) by bylo potřeba nakoupit 55 kusů dluhopisů v celkové hodnotě 2 750 000 Kč.
Pasivní příjem ze státních dluhopisů US Treasuries
Komu jinému byste chtěli více svěřit své peníze než právě státu, u kterého je neschopnost splácet na velmi malé úrovni, na rozdíl od korporací. Na příkladu si uvedeme ETF, které v sobě zahrnuje dluhopisy se splatností 20 a více let a průměrný kuponový výnos se pohybuje na hodnotě 3 %.
Pro získání pasivního příjmu v hodnotě 25 000 Kč měsíčně je potřeba zainvestovat do tohoto ETF (ticker IDTL) 10 000 000 Kč. Také je třeba brát v úvahu kolísavost kuponového výnosu a kapitálového zisku/ztráty.
Investování do dluhopisů je častou volbou pro investory, kteří chtějí vyvážit své investiční portfolio a získat ochranu před kolísáním na akciovém trhu. Nicméně, je klíčové pečlivě promyslet všechny aspekty a provést důkladný DYOR (vlastní průzkum) před tím, než se rozhodnete zařadit konkrétní dluhopisy do zdroje vašeho pasivního příjmu.
TIP: Co je dluhopis a jeho rizika
Pasivní příjem cestou investice do nemovitostí
Investice do nemovitostí patří v tuzemsku mezi nejznámější způsoby, jak vybudovat pasivní příjem. Tento druh investic nabízí stabilní výnosy a dlouhodobé zhodnocení kapitálu, byť se jedná o nejkonzervativnější cestu, kdy je třeba zvolit správnou strategii, aby se investorům vyplatila.
Prvním a zásadním krokem je výběr správné nemovitosti. Lokalita zde hraje klíčovou roli – nemovitosti v oblastech s vysokou poptávkou po bydlení nebo komerčních prostorech mají větší potenciál pro růst hodnoty a vyšší nájemné, zároveň ale budou také nejdražší na pořízení, klíčem je mezi těmito faktory najít balanc. Pokud se zaměříte na oblasti přilehlé k velkým městům, pravděpodobně budete moci pořídit nemovitost za rozumnější částku než v centru Prahy. Následný pasivní příjem bude tedy přímo záviset na poměru mezi pořizovací cenou a nájmem v dané lokalitě.
Akcie, dluhopisy a mnohé další probíráme na Discordu, přidejte se!
Nyní k samotnému pronájmu, který je v tomto případě tvůrcem pasivního příjmu. Rozhodnout se můžete pro dlouhodobý pronájem, což poskytuje stabilní a předvídatelný příjem. Alternativně můžete využít krátkodobé pronájmy přes platformy jako Airbnb, které mohou přinést vyšší výnosy, ale vyžadují na druhé straně více času a energie investované do správy (komunikace s klienty, úklid, inzerce atd.). I zde se tedy nabízí konzervativní a náročnější ziskovější způsoby. Záleží tedy na preferencích.
Nelze opomenout také dlouhodobý růst hodnoty. Kromě pravidelného příjmu z nájmů mohou nemovitosti generovat zisk díky růstu jejich hodnoty. Od roku 2013, kdy průměrně stál m² bytu v Praze 48 530 Kč, se cena do dnešního dne více než zdvojnásobila. Nyní se pohybuje okolo 120 tisíc korun. Nemluvíme v tomto případě sice o pasivním příjmu jako takovém, kdy vám každý měsíc na účet přijdou peníze, které můžete ihned použít. Je ale třeba zmínit, že kromě pasivního příjmu z nájmů můžete těžit i z kapitálového zisku při případném prodeji nemovitosti.
Platformy pro alternativní investování – Crowdfunding
Právě Crowdfunding se stává na našem území čím dál více oblíbeným způsobem, jakým lze investovat i drobné částky a zajistit si tak pasivní příjem. Crowdfunding je nový a velmi inovativní trend, jakým lze spolu zainvestovat do konkrétního projektu.
Crowdfunding se využívá jako alternativní nebankovní způsob financování určitého projektu. Častým důvodem je nemožnost získání klasických bankovních půjček.
Na našem území lze nalézt mnoho platforem, my se podíváme na 2 velmi známé a námi pravidelně využívané, kterými jsou Investown a Fingood. Právě skrze tyto platformy se potenciální investor propojí s firmou, která žádá o peníze. Obě společnosti se specializují na Crowdfunding, ovšem každá trochu jiným směrem.
Detailní článek o Crowdfundingu
Pasivní příjem z Investown
Crowdfundingová platforma Investown využívá vybrané peníze na investování do nemovitostí, resp. developerských projektů. Jedná se o platformu financovanou Českou spořitelnou. Registrace na takovou platformu je velmi jednoduchá a do 2 minut si můžete vybrat první projekt pro váš pasivní příjem. Průměrný výnos z platformy se pohybuje kolem 10 %. Minimální investice je nastavena od 500 Kč, tudíž diverzifikace mezi projekty je velmi jednoduchá.
Pro pasivní příjem 25 000 Kč musíte zainvestovat celkem 3 000 000 Kč do jednoho nebo několika projektů s výnosem kolem 10 % ročně, které vám budou každý měsíc vyplácet fixní výnos.
TIP: Analýza Investownu
Pasivní příjem s Fingood
Fingood se od Investownu liší např. tím, že vybrané peníze poskytuje formou P2B, což znamená, že lidé investují do zajištěných firemních úvěrů.
Registrace na Fingood je stejně jako u Investownu velmi rychlá a pohodlná. Minimální investice je zde 1 000 Kč a frekvence přidávání nových projektů je velmi rychlá. Každý týden zde nalezneme nový projekt pro náš pasivní příjem. Průměrný výnos se na Fingoodu pohybuje kolem 12 %.
Na získání pasivního příjmu 25 000 Kč musíte poskytnout různým společnostem celkovou sumu 2 500 000 Kč. Výplata je měsíčně buď anuitní, nebo balonovou formou.
TIP: Analýza Fingood
Jak získat pasivní příjem – závěr
Dosáhnout pasivního příjmu vyžaduje čas, trpělivost a promyšlenou strategii. Je klíčové pečlivě zvážit rizika a provést důkladný průzkum, abychom dosáhli úspěchu v našich investicích. Navíc je velmi žádané pravidelně monitorovat tyto pasivní zdroje příjmů.
Pokud se nám však podaří vybudovat si solidní pasivní příjem, můžeme zažít výhody finanční nezávislosti, o které mluví Robert Kiyosaki ve svých knihách.
Pasivní příjem je cesta k dosažení našich finančních cílů a zajímavého životního stylu.
„Otázkou není, zda mít nebo nemít pasivní příjem. Otázkou je, kdy ho budete mít.“ – Robert T. Kiyosaki
Pasivní příjem z Investown – bych rozhodně nenazíval pasivním příjmem spíše je to v tomto pohledu klamné jednání na jednoduchého investora, jelikož pasivni prijem bude vyplácen jen než Inwestown nemovitos splatí, pak se vám vrátí investovaná částka + ty úroky ale přicházíte o tu investici. Férové by bylo , kdyby to bylo jako klasický RAIT,a formou dividendy bychom dostávali příjem např. z pronájmu i za 10 let…takhle jen poskytujeme kapitál někomu, kdo si nahrabe zkoupí nemovitosti a my z toho po spalceni úvěru již nebudeme mít nic.