Je tohle konec decentralizovaných financí (DeFi)? Dopad pádu Celsius Network zasáhne desítky projektů!
„Kryptoměnová banka“ Celsius Network, jak sama sebe společnost nazývala, je ve velkých potížích. Sic samotná platforma nic konkrétního neoznámila, v kuloárech se už dlouho diskutovalo o možné insolvenci projektu. Brzy na to firma ze dne na den zastavila veškeré výběry kryptoměn z platformy – a to 13. června.
Celsius Network je projekt s valuací 11 miliard dolarů, spravující token CEL. Jejich hlavním lákadlem je vysoký úrok při vkladu kryptoměn na platformu. Pohybuje se zpravidla kolem 8 % až 15 %. Například u Ethereum jde o dvojnásobný úrok, než nabízí staking – ten vám přinese 4 % ročně, Celsius 7,96 %. Kromě toho firma i půjčovala stablecoiny těm, kteří do aplikace zamkli své tokeny.
Zřejmě nemůžete po někom chtít tak vysoký úrok, aniž by v tom byl nějaký háček. Společnost buď prodělává či využívá jisté extrémně riskantní fígle. Právě na ty se dneska podíváme. A také na to, jak je Celsius provázaný s celým trhem.
TIP: Co jsou stablecoiny
Diskutujte a nechte se inspirovat.
Proč by bankrot Celsius přinesl peklo na trh DeFi?
Ve chvíli, kdy na platformu vložíte své kryptoměny, se nemusíte o víc zajímat. Prostě se vám magicky objeví na účtu vysoké úroky. Těchto úroků manažeři CEL dosahovali vysoce riskantní strategií, která do problému namočila desítky jiných DeFi projektů.
Ukážu vám to na příkladu stETH, což je derivát ETH umožňující likvidní staking na síti Ethereum provozovaný firmou Lido. stETH je velmi zjednodušeně jakási akcie fondu, který staking provozuje a akcionářům vyplácí dividendy. Celsius měl v tomto systému stovky milionů dolarů, z kterých vyplácel úroky svým uživatelům.
Aby Celsius maximalizoval svůj výnosový potenciál ze stETH, potřeboval si půjčit peníze – užít páku. Toho dosahoval skrze obrovskou síť DeFi partnerů. Jmenovitě například Terra a MakerDAO. Navzdory časté mýlce projekt NENÍ pyramida, ale velmi riskantně spravovaný fond.
Celý šílený byznys fungoval zhruba následovně:
- Klient vložil své kryptoměny na platformu Celsius za účelem nabývání odměny.
- Manažeři nově nabyté kryptoměny vzali a použili jako kolaterál pro získání půjčky. V tu chvíli měli aktiva klienta zamčená v kontraktu a k tomu navíc v ruce půjčku – obvykle ve výši 50 % vloženého objemu. Projekt si půjčoval na mnoha platformách. Závazky jenom s Terra byly ve výši 500 milionů dolarů.
- Půjčka byla obvykle vyplácená ve stablecoinu vázaném na dolar. Ten správci přeměnili, v našem případě na stETH. A začali sbírat úroky.
Nutno dodat, že celý sytém má desítky různých protokolů a větví. Jsou zprávy o tom, že někdy Celsius využíval standardní staking. Tak jako tak nejdůležitější je fakt, že veškeré vklady mají uzamčené či jako kolaterál – udržují si jen malou rezervu pro výběry klientů.
Co způsobilo pád Celsius Network?
Pokud máte portfolio takového složení, jako je vidět nahoře, máte hned několik potenciálních problémů. Navíc vaše aktiva a dluhy nejsou diverzifikované do různých investičních nástrojů – všechno jsou kryptoměny.
- stETH je derivát ETH. Jde o dvě aktiva. Pokud příliš hodně lidí prodává, cena prvního jmenovaného se začne oddělovat od druhého. Kromě toho se čerpá likvidita z burzy, což je problém, pokud máte velkou pozici.
- Pokud vám klesne cena kolaterálu, například při velké tržní volatilitě, musíte na platformy typu MakerDAO přidat další prostředky. Pokud se tak nestane, proběhne likvidace vašeho kolaterálu. V našem případě prostředků klientů.
- Výše zmíněné body se aplikují prakticky na všechny vaše služby a nástroje. Trh kryptoměn je silně závislý na ceně BTC. Kryptoměny stoupají a padají ve stejnou chvíli.
Podle dat z blockchainu se dostal Celsius velmi blízko výše popsané likvidaci. Jen velmi těsně nezmizelo 400 milionů z MakerDAO. Řešením pro manažery bylo vzít veškeré prostředky držené pro výběry a podepřít tím dluh.
Neregulovaný Celsius si to mohl dovolit, protože nic jako povinná míra rezerv v kryptoměnách neexistuje. Avšak kvůli prázdným peněženkám se musel okamžitě zastavit odliv kapitálu z platformy. Proto se uzavřely výběry pro klienty.
Co čeká klienty Celsius?
Nic dobrého. Pokud proběhnou likvidace a Celsius Network opravdu vstoupí o insolvence, tak své kryptoměny už nikdy neuvidí. Celsius je na základě svých smluvních podmínek nemusí v případě bankrotu vyplatit. Nedá se s tím nic dělat – nejde o banku.
Důsledky to bude mít i na samotné DeFi. Už teď se vytrácí důvěra v projekty, což může položit další platformy kvůli návalu výběrů. Konec DeFi to nebude, ale šrám to je opravdu ošklivý.
Jirka Makovský a další krypto-nadšenci jsou na Discordu. Tak se přidej! 🙂
Jak na pasivní příjem z kryptoměn
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.