Profitabilita těžby jde ke dnu. Znamená to zkázu pro celou síť?
Raketově rostoucí cena energií ve spojení s propadem ceny největší kryptoměny je extrémně nepříjemná kombinace. Tradiční média prezentují „smrt kryptoměn“. My se podíváme na to, jaká jsou fakta. Projdeme vše – od geopolitické situace po Satoshiho programování prvního blockchainu.
Proč jsou těžaři v potížích?
Těžit Bitcoin je byznys. Síť byla původně koncipována pro malé těžaře, kteří připojí svůj počítač k blockchainu, a za odměnu dostanou (alespoň) nějaké BTC na pokrytí elektřiny. Avšak tento model se výrazně proměnil. Kvůli astronomickému růstu ceny Bitcoinu výkon sítě takřka od začátku jen roste.
Když děláte byznys, vaším cílem je dlouhodobě se udržovat v zisku. Bezpečnost jakéhosi internetového ekosystému je až na druhém místě. Níže můžeme vidět graf, na kterém vidíme odměnu za každý den v dolarech – když klesá cena BTC, klesá i profitabilita vašeho podniku.
Jistě uznáte, že taková situace je pro vás problémem. Nicméně vysvětlím detailněji, proč tomu tak je.
HODLuj se mnou 🙂
Proč je těžba Bitcoinu stále méně lákavá?
Jde o souhru mnoha faktorů. Ty nejdůležitější pro váženého čtenáře rozvedu.
- Klesající cena BTC: Odměny za těžbu se vyplácí v BTC, proto pokles ceny je zpravidla spojený i s nebezpečím pro těžaře. Při medvědím trhu jsou více ostražití ohledně investování do svých operací.
- Široká ekonomická nejistota: Kvůli ruské invazi a (snad) doznívání pandemie COVID-19 jsou trhy nejisté. Bitcoin je riziková investice, tudíž dopady jsou pocítitelné. Přidejme k tomu ještě inflaci, která ohrožuje ekonomiky celého světa, a máme problém. Inflace 10 % už není ta „dobrá inflace“, o které se učí na školách.
- Vznikající regulace: Za zmínění stojí i evropská regulace MiCA, kde hrozí reálná možnost zákazu těžby Bitcoinu na území EU kvůli dopadům na životní prostředí. Avšak oproti ostatním bodům jde o maličkost.
- Vysoká cena elektřiny: Náklady na těžbu se primárně odvíjí od vynaložené elektrické energie. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu se cena elektřiny zvyšuje. Zařízení pro těžbu kryptoměn jsou distribuované všude po světě (viz graf níže), ale i tak se energií dotýká nejistota.
Takže Bitcoin skončil? Poslední, nechť zhasne?
Je složité předvídat v momentální situaci. Ale já věřím, že se žádná apokalypsa dít nebude. Mám k tomu několik argumentů, které bych rád prezentoval. Vycházím přitom z veřejných dat síťových agregátorů a z mých osobních zkušeností, co jsem za 6 let v kryptoměnách nabral.
1) Zbytečná dramatizace situace z úst novinářů i běžných investorů
Do jednoho textu nenapíšete veškerý kontext. Proto novináři a pisálci často přehání, nejen v titulcích. Ostatně podívejte se na ten můj. Konkrétní příklad je cena elektřiny – do kontextu patří, že mnozí těžaři mají dlouhodobější kontrakty na odebírání energie.
Nicméně taková informace se k běžným lidem už nedostane. Ti následně, i díky velké volatilitě aktiva, spustí vlnu dramatických prohlášení a tweetů. Jak vidíte na grafu níže, prozatím se ve velkém těžaři neodpojují.
2) Díky dvojici mechanismů se umí Bitcoin přizpůsobit
Dalším faktem je, že mnoho investorů nechápe přesné mechanismy, které za sítí stojí.
Tím prvním je pravidelné snižování odměny za vytěžení jednoho bloku. Probíhá zhruba jednou za 4 roky a odměnu vždy utne o polovinu. Dnes je odměna 6,25 BTC za každý blok. Pokud existuje poptávka, samo tohle je mechanismem pro nastavení rovnováhy a ovlivnění ceny.
K tomu navíc každé 2 týdny Bitcoin přehodnotí, jak moc se jeho těžba vyplatí. Těží až příliš lidí? Bitcoin zvedne obtížnost potvrzení jednoho bloku. Nikomu se těžit nechce? Síť se sama podpoří snížením oné obtížnosti. Ta mimochodem dlouhodobě roste.
3) V této situaci jsme už byli. A přežili jsme.
V letech 2018 až 2019 klesla cena BTC – vyjádřeno v procentech – ještě víc než letos. I tehdy se celá řada firem dostala do minusu. I tehdy přicházely zlé zprávy. I tehdy se těžaři odpojovali. Nicméně Bitcoin tu s námi pořád je. Viděno s odstupem, roky 2018 a 2019 nebyly nikterak významné.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Konec Bitcoinu? Dokud je o něj zájem, nenastane
BTC je volatilní aktivum. Proto mě udivuje, že tolik lidí je překvapeno z volatility. Nedoporučuji poslouchat rozumbrady, kteří nenakoupili a kteří dnes tak rádi sdílí svá moudra. Bitcoin může zažít horší léta. Nicméně Bitcoin tu už s námi zůstane.
Jiří Makovský a další investoři jsou na Discordu. Tak se přidej!
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.