Fibonacciho retracement pattern
Fibonacciho retracement
Intro
Fibonacciho nástroje či indikátory jsou mezi technickými obchodníky známy od nepaměti a téměř každý, co s tradingem začínal, se s nimi v základní či modifikované formě setkal. Pokud se řekne Fibonacci, máme na mysli většinou nástroj či indikátor. Proč tedy Fibonacciho retracement pattern?
V tomto článku se zaměříme na tu zcela nejpoužívanější formu využití Fibonacciho retracementu, s jakou se v analýzách, na webech či trading fórech setkáte. Ukážeme si aplikaci, kombinaci s dalšími nástroji i jeho netradiční využití.
Základní FIBO znalosti si doplníte v obchodní metodě Fibonacci a trading, kde se dozvíte jak něco z historie, tak i základní využití v tradingu.
Video na téma Fibonacciho indikátory a patterny
Fibonacciho hodnoty pro retracement a jak je nastavit v MT4
Ne vždy jsou Fibonacciho hodnoty v základním nastavení v MT4, MT5, NinjaTrader, TradingView a v dalších obchodních a analytických platformách správně nastaveny nebo disponující všemi důležitými hodnotami. Jaké tedy budeme sledovat hodnoty a jak je v platformě nastavit?
Základní Fibonacciho hodnoty jsou:
- 0,382 – 38,2 %
- 0,272 – 27,2 %
- 0,5 – 50 %
- 0,618 – 61,8 %
- 0,786 – 78,6 %
- 1,272 – 127,2 %
- 1,5 – 150 %
- 1,618 – 161,8 %
- 2 – 200 %
- 2,618 – 261,8 %
Obchodníci většinou nevyužívají všechny výše zmíněné hodnoty nebo si naopak některé hodnoty sami přidají. Vše záleží na obchodním stylu, zkušenostech, znalostech a preferencích. Hodnota 0,5 se většinou nepovažuje za Fibonacciho hodnotu, ale jelikož se jedná o 50 % počátečního pohybu trhu, trh na ni s oblibou reaguje a drtivá většina obchodníků ji sleduje také. To samé bychom mohli říci o hodnotách jako 150 % nebo 200 %.
Základní Fibonacciho hodnoty bychom měli! Nyní, jak je dostat do grafů a jak je nastavit v samotném nástroji.
V MetaTrader 4 nalezneme Fibonaciho retracement obvykle ihned v horní liště se symbolem čtyř tečkovaných čar s písmenem F. Případně jej nalezneme v horním menu Vložit -> Fibonacci -> Retracement.
V nastavení samotného nástroje máme dále možnost „Přidat“ si své vlastní hodnoty, např. mou oblíbenou hodnotu 127.2, kterou zapíšeme jako Úroveň 1.272 a Popis 127.2.
Fibonacci v TradingView
Fibonacciho nástroje v čele s retracementem nalezneme také v online analyticko-obchodní platformě TradingView, kterou můžete znát z indikátoru Volume Profile nebo z COT indexu.
V online prostředí můžeme bez větších problémů a ještě s hezčí grafikou analyzovat trhy pomocí Fibonacciho indikátorů. S placenou verzí TradingView pak dosáhneme i na nejlevnější Volume Profile na trhu.
Díky TradingView můžete mít COT index nebo Volume Profile a Fibonacci také ve svém tabletu a chytrém telefonu.
Praxe s Fibonacciho retracementem
Klasické využití na tržní swingy, či jinak významný pohyb trhu
Fibonacciho retracement je nejčastěji aplikován na významný tržní pohyb s tím, že obchodník očekává následné reakce trhu na předem stanovené Fibonacciho hladiny.
Na obrázku výše jsem aplikoval Fibonacciho nástroj na významný cenový pohyb směrem dolů. High jsem zvolil na nejvyšší tržní ceně a low na bodu obratu trhu. Následně trh reagoval při pohybu nazpět na hodnotu 61.8 a poté, co prorazil low formace (hodnota 100), zareagoval na Fibonacciho hladinu 127.2.
Logikou celého konceptu aplikace Fibonacciho retracementu je, že trh má rád symetrii. Lze tedy předpokládat, že bude při svém pohybu vytvářet pullbacky, stejně jako tlumit svůj trendový pohyb na předem detekovatelných cenách.
Říká se, že velcí hráči vybírají své profity, nebo že jdou pohybem nazpět vyhnat z trhu retail obchodníky. Jedno je však jisté, trhy na Fibonacciho úrovně reagují a je dobré mít o nich přehled.
Jak aplikovat Fibonacciho retracement na dlouhou svíci, Single (123Gap), Pivot, Swing nebo kumulaci (CHOP) si přečtěte v článku Fibonacci a trading.
Fibonacciho retracement jako trading metr
Kromě klasické trendové linie využívají techničtí obchodníci při analýze a měření trhů právě retracement.
Chtěli byste zjistit, kde přesně se nachází 50 % Vámi definované kumulace trhu, na kterou trh velmi rád reaguje?
Trhy rády symetrii a Vy ji budete mít rádi také! Znalost cenových oblastí, které představují 150, 200 nebo 300 % z počátečního významného pohybu trhu, se Vám vyplatí.
Retracement vs. ČAS
Může se zdát podivné chtít natáhnout indikátor na čas, ale i to je v tradingu možné! Bavíme se zde o tzv. počáteční rovnováze neboli Initial Balance.
Jako vždy natáhneme Fibonacciho indikátor na vybrané cenové high a low na trhu, tentokrát nás však nezajímá cenový pohyb trhu, ale přesný čas.
Na obrázku výše je zvýrazněno časové období od 0:00 do 8:00 a dosažené cenové high a low v daném časovém úseku. Tímto způsobem získáme tzv. denní počáteční rovnováhu. Obdobným způsobem lze zjistit také týdenní, měsíční nebo roční počáteční rovnováhu.
Pokračujte na kompletní popis obchodní metody Initial Balance.
Fibonacci v kombinaci s Price Action
Pokud jste pravidelným čtenářem, víte, že na trhu dávám nejvyšší váhu konfluenci. Souhra více patternů a signálů na podobné ceně, to je to, co chceme na trzích vidět, abychom mohli vstoupit do obchodu.
Zřejmě každý obchodní přístup, ať už se jedná o Market Profile, Techniku COT nebo Fibonacci, lze kombinovat a měl by být kombinován s čistým cenovým grafem „Price Action„.
Na obrázku výše jsem znázornil dvě situace, kde bylo možné s pomocí klasické Price Action techniky vstoupit s potvrzením do obchodu.
- První příležitost označuje zelená šipka, která ukazuje na pullback trhu k 50 % z Fibonacciho retracementu v kombinaci s nákupním výběžkem a svíčkovou formací Engulfing. Konfluence tří patternů nabídla příležitost k nákupu dlouhé pozice na EURUSD.
- Druhá příležitost je vyznačena červenou šipkou ukazující na 200 % z Fibonacciho retracementu. Na dvojnásobku počátečního rozpětí se postupně vytvořil shortový PinBar, který zakončil pod levelem, dále Inside bar long, který obyčejně indikuje možný budoucí pokles. I v tomto případě nakonec trh udělal to, co obchodník mohl předpokládat.
Fibonacci a indikátor MACD
Fibonacciho retracement je možné využít s mnoha různými indikátory, ať s trendovými, oscilátory, volume nebo s vizualizacemi z nástroje Marcus.
Mezi oblíbené techniky mnoha obchodníků patří ale také divergence, např. s indikátorem MACD.
Na obrázku výše jsem využil stejný příklad jako při aplikaci Price Action, jen s přidáním MACD pro detekci divergencí mezi cenou a indikátorem. I v tomto případě by nám s hezkou konfluencí pomohl dodatečný pattern indikující short na Fibonacciho hodnotě 200.
Kde pokračovat
Popis všech základních Fibonacciho indikátorů.
Pokud jste tak ještě neučinili, měli byste na úvod získat kompletní přehled o Fibonacciho obchodní metodě.
Fibonacciho indikátory uplatníte u řady patternů (skrytý gap, dlouhá svíce, CHOP, …).
Fibonacciho úrovně jsou hlavním komponentem v Initial Balance indikátoru (počáteční rovnováha).
TCZ závěr
Jeden z nejoblíbenějších patternů vůbec si určitě zaslouží Vaši pozornost. Čas strávený jeho aplikací v grafu nebudete s největší pravděpodobností považovat za ztracený, nýbrž za užitečný.
Vše ostatní již bylo řečeno 🙂
Přeji Vám mnoho úspěchů!