Napište nám zprávu
🔴 PROHRÁL FED SOUBOJ A ČEKÁ TRHY PROPAD?
Rekordní zlato kvůli strachu 🔥 Bitcoin CZ rybníček
🔴 PROHRÁL FED SOUBOJ A ČEKÁ TRHY PROPAD?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Palladium – komodita pro obchodování na burze, online graf a vývoj kurzu palladia


Petr Plecháč 20. 4. 2021

O palladiu slyšel nejspíše každý z nás už ve škole při hodinách chemie. Ale že by se s ním člověk setkával dnes a denně a věděl o něm vše, to ne.

Pro obchodování palladia na burze a v případě zvažování investice do palladia bychom však měli mít alespoň pevné základy.

Palladium na burze
Creative Commons – Palladium

Základní informace o palladiu

KomoditaPalladium
KontraktPalladium (Palladium futures)
Symbol (ticker)PA
BurzaNYMEX
MěnaUSD
Jednotkaoz = troyská unce (31,1 g)
Velikost jednoho kontraktu100 oz
Velikost jednoho bodu$100
Minimální cenový pohyb (1 tick)50 centů za unci ($50 na kontrakt)
Marže (1 kontrakt)$29,700

Online graf palladia (PA)

Cena PALLADIA (Palladium Futures) se na burze udává v amerických dolarech za 1 unci.

Palladium komodita burza

Online graf pro analýzu komodit od portálu TradingView – recenze


XTB

Sezonalita na palladiu

Vývoj 5letého a 15letého sezónního průměru ceny palladia.

Sezonalita na palladiu

Při pohledu na sezonalitu na palladiu je patrný jeden dominantní směr, a tím je uptrend, čili dlouhodobý růst ceny palladia. Při obchodování palladia se bezesporu vyplatí zaměřit se na long strategie a nesnažit se jít proti trhu na krátkou stranu.

Pětiletý průměr cenového vývoje palladia nás informuje, že palladium nejprve v první polovině roku stagnuje a v druhé roste. Zároveň se první polovina roku jeví jako více volatilní, tedy pro obchodníky více riziková.

Historický graf palladia

Historický graf palladia

Z přiloženého obrázku historického cenového vývoje palladia je patrné, že se tento drahý kov chová podobně jako platina, stříbro nebo zlato. I přesto se vývoj ceny palladia od ostatních vzácných kovů liší, a to především tím, že kromě nálepky vzácný kov, přísluší palladiu také označení průmyslový kov.

Ještě v roce 1997 se 1 unce palladia pohybovala kolem 100 USD, aby se za tři roky zdesetinásobila až na 1 090 USD. Po této první „bublině“ přišlo velmi silné vystřízlivění a několik dalších let se trh pohyboval v rámci několika set dolarového rozpětí.

Od roku 2008, kdy prošly všechny drahé kovy korekcí, cena palladia ustavičně roste. V roce 2016 započal na palladiu zatím poslední velký nárůst ceny, který byl zbržděn příchodem koronaviru covid-19 na začátku roku 2020 a útlumem poptávky po automobilech. Autoprůmysl hraje při ceně palladia významnou roli, o které si povíme v dalších částech článku.


Zajímavosti o palladiu

Palladium bylo objeveno v roce 1803 a získalo svůj název podle planetky Pallas.

Ač se jedná o kov, je tento prvek schopný pohlcovat značné množství plynného vodíku.

Palladium má jako platidlo označení XPD, což je kód 1 trojské unce dle ISO 4217.

Palladium komodita

Světové statistiky k palladiu

Světová produkce palladia – nabídka

Největším světovým producentem (těžařem) palladia je Rusko, které v roce 2020 vyprodukovalo 91 tun tohoto ušlechtilého kovu.

Za zmínku stojí připomenout, že průměrná cena palladia v roce 2020 byla kolem 2 160 USD / unci.

Rusko je co do těžby palladia následováno

 • Jihoafrickou republikou,
 • Kanadou,
 • Spojenými státy a Zimbabwe.
Produkce palladia ve světě
Produkce palladia ve světě v letech 2010 – 2020 v metrických tunách.

Naleziště a těžba palladia ve světě

Naleziště a těžba palladia

Přední světové společnosti produkující palladium v roce 2018

Mezi společnosti, které na světě vyprodukují nejvíce palladia, patří:

 • Norilsk Nickel – 2,7 milionů uncí niklu
 • Anglo American Platinum Ltd.
 • Sibanye-Stillwater
 • Impala Platinum Holdings Ltd.
 • Lonmin plc.
 • North American Palladium Ltd.
 • Vale S.A.
 • Northam Palladium Ltd.
 • ARM Platinum
 • Glencore plc.
Společnosti produkující palladium
Přední světové společnosti produkující palladium v roce 2018, produkce v tisících uncí.

Světová spotřeba palladia – poptávka

Největšími světovými spotřebiteli palladia jsou Severní Amerika a Čína.

Spojené státy a Čína jsou také země s největším podílem automobilové výroby na světovém trhu, odkud pramení zvýšená poptávka po palladiu.

V roce 2020 pocházelo více než 85 procent celkové hrubé poptávky po palladiu na celém světě ze sektoru autokatalyzátorů, což převyšuje jak průmyslový sektor, tak klenotnický průmysl.

V roce 2020 činila poptávka po palladiu v segmentu autokatalyzátorů téměř 8,5 milionů oz.

poptávka po palladiu
Objem globální hrubé poptávky po palladiu v roce 2020 podle hlavních sektorů, v tisících uncí.

Palladium

Co je to palladium?

Palladium je drahý kov šedobílé barvy, který se ve skupině drahých kovů vyznačuje největší reaktivitou a používá se hlavně ve výrobě průmyslových katalyzátorů.

Své uplatnění nalezne také ve šperkařství, v němž nahrazuje nikl při výrobě takzvaného bílého zlata, nebo v dentální péči, kde se přidává do různých slitin.

Coby velmi účinný katalyzátor nalézá uplatnění i v chemickém průmyslu, třeba při hydrogenacích organických sloučenin.

Palladium komodita burza

Vzácný kov palladium

Za drahý kov je palladium považováno hlavně kvůli tomu, že je tu jenom omezená možnost těžby doprovázená rostoucí poptávkou ze strany automobilového průmyslu. V zemské kůře je ho pouze asi 0,0075 až 0,01 miligramu na kilogram, v mořské vodě jenom neměřitelné množství. A ani v okolním vesmíru to není žádná sláva, poměr jeho atomů k atomům vodíku je jedna ku třiceti miliardám.

A je-li ho někde tolik, že se vyplácí jeho těžba, pak je to hlavně Rusko, dodávající 44 procent světové produkce, jižní Afrika, Kanada a Spojené státy, kde se vyskytuje převážně ryzí, byť skoro vždy ve směsi s jinými kovy.

I když jde o drahý kov, kujný a vhodný i pro ražbu, kvůli své spíše šedé barvě se používá jen vzácně k výrobě mincí, a to hlavně těch menších sběratelských či investičních

Charakteristiky palladia

Pokud jde o základní charakteristiky palladia jako kovu, můžu ještě dodat, že patří do skupiny přechodných kovů šedobílé barvy, má relativní atomovou hmotnost 106,42, atomový poloměr 137 pm, kovalentní poloměr 139 pm, van der Waalsův poloměr 163 pm, iontový poloměr 80 pm, hustotu 12,023 kilogramu na decimetr krychlový, teplotu tání 1554,9° C, teplotu varu 2962,85° C atd.

O tomto se tu ale rozepisovat, zřejmě netřeba. Zrovna tyto údaje jsou komoditním obchodníkům a investorům vcelku k ničemu.

Obchodování palladia na burze

Mezi nejpoužívanější metody analýzy trhu bezpochyby patří technická analýza a metoda Price Action. Komoditní obchodníci sledují swingová high a low, určují trendy pomocí známých patternů a obraty pomocí reverzních formací.

Zkušenější komoditní obchodníci sáhnou po metodě Market Profile, díky které najdou oblasti zvýšeného zájmu obchodníků, případně takové oblasti, kterým se trh záměrně vyhýbá. Pomocí obchodní metody Market Profile či Volume Profile určujeme základní oblasti podpory a odporu, stejně tak pomocí nich trhy čteme do hloubky.

Vrcholem komoditního tradingu a investování do komodit je Technika COT. Report COT vychází jednou týdně a informuje nás o pozicích velkých komoditních hráčů, které nám poslouží ke stanovení aktuálního sentimentu a nastavení trhů. Za průkopníka této metody lze označit slavného investora Larryho Williamse.


Investiční plány | TradeCZ
Přidej se mezi stovky investorů a traderů

Co ovlivňuje cenu palladia

Palladium má pro lidstvo význam hned v několika odvětvích, která si bez něj své fungování dnes nedokáží představit. Na burzovní cenu palladia má proto hlavní dopad stav nabídky a poptávky po dané komoditě.

 • V případě zvýšené poptávky po palladiu či snížené produkci má cena palladia tendenci růst.
 • V případě poklesu poptávky nebo zvýšené produkce má cena palladia tendenci klesat.

Na cenu palladia má vliv bezesporu také americký dolar, který na burze udává jeho cenu (oz / USD).

Palladium, podobně jako další drahé kovy (zlato, stříbro či platina), má tendenci reagovat na data kolem inflace, amerického dolaru (makrodata) a na komentáře Fedu a členů FOMC.

Jelikož je palladium kromě ušlechtilého kovu také kovem průmyslovým, reaguje na data z průmyslu (výroby), především z autoprůmyslu. Jak již bylo řečeno, asi 85 % vytěženého palladia je spotřebováno v automobilovém průmyslu k použití v katalyzátorech.

Podpůrným cenotvorným fundamentem je aktuálně čím dál větší zodpovědnost států za znečištění ovzduší. Díky celosvětově zpřísňujícím emisním limitům jsou automobilky nuceny vybavit auta katalyzátory.

Jak s tímto trendem zahýbe elektromobilita, ukáže až čas, vše prozatím nasvědčuje potenciálnímu přesunu zájmů, např. na měď.

palladium katalyzátor

V neposlední řadě jsou komoditní obchodníci nuceni sledovat i geopolitickou situaci ve světě, o to více pak v Rusku či Jihoafrické republice, na kterých je světová nabídka palladia závislá.

Komodity se v dnešní době mohou lehce stát strategickou vyjednávací zbraní, a palladium mezi ně patří.

Jak jsme se mohli přesvědčit v době koronavirové pandemie v roce 2020, mohou cenu palladia ovlivnit např. zavřené doly kvůli šířící se nákaze. V Jihoafrické republice jsou časté problémy s dodávkami elektřiny, které v případě výpadku zbrzdí těžbu a zanesou do trhů nervozitu.

Fundamenty na palladiu

Těmi zásadními cenotvornými fundamenty na palladiu jsou zprávy, které se dotýkají nabídky a poptávky po této komoditě ve světě. Jedná se o týdenní, měsíční či roční reporty, které informují o globální poptávce a nabídce palladia a o dlouhodobých trendech (autoprůmysl).

Jelikož je palladium drahý kov, reaguje také na fundamenty ohledně inflace (stejně jako zlato a stříbro), amerického dolaru a rizika na světových trzích. Stejně jako u dalších komodit se vyplatí sledovat vývoj globálního hospodářství.

Z makrokalendáře zmíním zasedání Fedu, FOMC, komentáře k úrokovým sazbám nebo data z průmyslu a výroby.

Jak obchodovat palladium

Asi tím nejvíce známým přístupem, jak úspěšně obchodovat palladium na burze, je porozumění čistému cenovému grafu Price Action a čtení profilace trhu pomocí Market Profile

Komplexní přehled o sentimentu a o tom, co dělají velcí komoditní hráči, získáme díky Technice COT.

Naučte se obchodovat palladium.

online kurz školení komodity

Futures a CFD obchodování palladia, investice do palladia

Palladium lze díky brokerským společnostem nakupovat (LONG) i prodávat (SHORT), tedy spekulovat na růst i pokles dané komodity či podkladového aktiva. Nejvyužívanějšími finančními nástroji pro obchodování palladia jsou tzv. Futures a CFD kontrakty. 
V tradingu pomocí CFD lze využít tzv. finanční páku, díky které je možné disponovat menším počátečním kapitálem než při obchodování futures. Trader může nakoupit či prodat jen část kontraktu palladia, mini (0,1 = 10 %) či mikro (0,01 = 1 %). Využití finanční páky s sebou nese řadu výhod (nižší počáteční kapitál, větší zhodnocení) a samozřejmě i svá rizika (rychlejší a větší ztráty z důvodu manipulace s velkým objemem).

Další možností, jak spekulovat na pohyb palladia, je přes tzv. ETF, nebo využití nákupů a výpisů OPCÍ (opční trading). Opce na komodity i futures obchodování patří do rukou zkušených komoditních obchodníků, především pak u těch komodit, které jsou méně likvidní!

Akcioví investoři. namísto spekulování na růst či pokles ceny palladia, mohou nakupovat podíly v různých akciových společnostech, které mají svůj byznys postaven na produkci (těžbě), zpracování či distribuci palladia. Investoři se zaměřují také na ETN a jiné fondy, které mají ve svém portfoliu palladium nebo palladiové společnosti. Pakliže hledáte společnosti, jejichž cena je úplně nebo zčásti závislá na vývoji ceny palladia, zaměřte se např. na:

 • Norlisk Nickel (NILSY)
 • Anglo American Platinum (AMS)

Futures kontrakty využívají k obchodování především tzv. commercials, konkrétně pak hedgers, k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej palladia. Hedgers neboli zajišťovatelé (producenti, zpracovatelé) se „zajišťují“ před výrazným propadem ceny nebo nečekaně vysokým růstem. Palladium je pro ně totiž zdrojem jejich příjmů, které by přebytek nebo nedostatek této komodity významně ovlivnily, a měl by dopad na celý palladiový byznys.
S Futures pracují také large traders (hedge fondy), kteří kontrolují velké množství peněz a o kterých díky COT reportu máme přehled.
CFD kontrakty jsou využívány ke spekulaci spíše retailem, kterému jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje a nemá dostatečný kapitál pro futures trading. Retail zároveň nemá zpravidla zájem o fyzické dodání palladia.

Pokračujte na článek o společnosti Bitpanda, díky které lze nakupovat podíly fyzického palladia.

Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole.

palladium komodita
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 KčEbook