Curve Finance – jak protokol funguje a jak fungují úplatky v DEFI – veCRV tokeny a DEX
V minulém článku o útoku na ekosystém Terra jsme zmínili protokol Curve Finance a termíny jako 3pool a 4pool.
Pojďme se na celou problematiku podívat zblízka!
Co je Curve Finance
Curve je decentralizovaná burza (DEX) jako Uniswap nebo Sushiswap, sice s trochu archaickou (pro někoho nostalgickou) grafickou vizáží, ale pozor: mají vlastní speciální swapovací algoritmus, který z nich dělá výjimečně účinnou platformu ve srovnání s jinými DEXy.
Když Uniswap spuštěním své obchodní platformy představil „Vzorec konstantního produktu“ x * y = k, začal tím moderní éru decentralizovaného obchodování, která nahradila klasický `order book`. Ten není vyhovující pro blockchain, a to z toho důvodu, že jedna transakce by se skládala z několika minitransakcí a každá z nich by byla zpoplatněna. Ve výsledku by to celkovou transakci na blockchainu velmi prodražilo.
Constant Product Market Maker založený na tomto vzorci Uniswapu fungoval skvěle pro obchody, které využívaly pouze malé množství celkové likvidity daného poolu, ale mělo to i nevýhodu. Pokud by transakce měla využívat významné procento likvidity v poolu, mohla by mít významný dopad na cenu.
Příklad: Řekněme, že fond Uniswap ETH & USDC měl v sobě likviditu ve výši 1 000 000 USD. Pokud byste se pokusili vyměnit 750 000 $ ETH za USDC, skončili byste s o mnoho méně než 750 000 $, protože byste dramaticky změnili zůstatek ETH a USDC v poolu.
Diskutujte a nechte se inspirovat.
U stablecoinů to byl obzvláště velký problém, protože se velmi prodražilo swapování mezi tokeny jako USDC a DAI, které by měly mít stejnou hodnotu. Malé částky byly v pořádku, ale u větších DEFI protokolů to nebyl dobrý způsob, jak vyměnit kolem milionů stablecoinů, aniž by během procesu swapu některé neztratily.
TIP: Přečti si vše o stablecoinech
Curve posunul vzorec Constant Product o krok dále a představil svůj „StableSwap Invariant“. Matematika za tím je poměrně složitá a můžete si o tom přečíst v jejich whitepaper, nicméně pro účely tohoto článku postačí tato důležitá část:
U velkých transakcí mezi stabilními páry Curve Finance se dramaticky snížil cenový skluz a umožnil tak mnohem efektivnější obchody. Díky tomu se Curve stalo základní platformou pro provádění swapů mezi stablecoiny, a neustále zvyšuje celkovou uzamčenou likviditu oproti svým konkurentům.
Pokud by Curve byl pouze vysoce účinný DEX, byl by to samo o sobě skvělý počin, ale hlavní kouzlo Curve je motivační struktura kolem jeho tokenu řízení: CRV.
Když poskytnete likviditu obchodnímu fondu na Curve, získáte podíl ze všech poplatků za obchodování v tomto fondu. Ale také získáte nějaké tokeny CRV jako bonusovou pobídku za poskytování likvidity tomuto fondu.
Například Curve „3Pool“ s DAI, USDC a USDT je jedním z nejvíce likvidních poolů v celém DeFi.
Pokud do tohoto fondu přidáte nějaké DAI, USDC nebo USDT, vyděláte na poplatcích za obchodování asi 0,38 % APR. Což je mírně řečeno mizerné zhodnocení.
Ale také vyděláte 0,40 % až 1,00 % RPSN v odměnách CRV. Vaše odměny jsou tedy 2 až 3,6x vyšší, když započítáte CRV, které získáte za poskytnutí v tomto poolu.
Je zřejmé, že jsou to stále velmi malá čísla. Ale podívejte se na „Wormhole v2 UST-3Pool“ nad ním. To je také pool se všemi stablecoiny a celková RPSN je 8,59 % až 18,59 %!
Pokud by to bylo vše, měl by Curve problém. Nebyl by důvod držet tokeny CRV, takže by je lidé okamžitě vyhodili a cena by se blížila nule. Očividně se to však nestalo, a to kvůli jejich modelu veCRV.
Model veCRV
Kdykoli obchodujete na Curve, musíte zaplatit poplatek za výměnu. U stablecoinů v rámci 3poolu je tento poplatek 0,03 %.
Z poplatku 0,03 % připadne 50 % lidem, kteří poskytli likviditu. A zbývajících 50 % dostanou držitelé veCRV.
„veCRV“ je zkratka pro „Vote Escrowed Curve“ a jediný způsob, jak toho dosáhnout, je uschovat si váš CRV token k hlasování. V uživatelském rozhraní Curve Finance máte možnost uzamknout své tokeny CRV na jeden až čtyři roky, abyste na oplátku obdrželi určité množství veCRV.
Nejlepší sazba odměny pochází z uzamčení vašeho CRV na čtyři roky, což vám aktuálně vydělává APY ve výši 13,24 %. Tato pasivní odměna vám připadá ze všech fondů na Curve a můžete si ji kdykoli nárokovat.
Pasivní příjem je však jen jeden bonus. Jako držitel veCRV také můžete „posílit“ své odměny v různých fondech CRV. Jen připomínám, že většina poolů měla několik různých sazeb odměn. Stejně jako 8,59 % až 18,59 % pro Wormhole UST-3Pool. Pokud nemáte veCRV, získáte 8,59 %. Ale jak získáváte více veCRV, vaše odměna se zvyšuje, dokud nedosáhne maxima 18,59 %.
Máte tedy dvojí motivaci k uzamčení CRV. Zvyšuje, kolik vyděláváte vsazením svých LP tokenů, a poskytuje vám pasivní příjem ze všech fondů na Curve.
Ale co část „hlasování“? Poslední výhodou, kterou získáte z veCRV, je možnost hlasovat o tom, do kterých fondů Curve přiděluje své odměny CRV. Čím více hlasů skupina získá, tím více sázkařů CRV LP obdrží, a tak teoreticky do tohoto fondu vsadí více lidí.
Jako jednotlivec nemáte moc velkou sílu, protože velmi pravděpodobně budete hlasovat pro jakýkoli pool, ve kterém máte své prostředky. Ale pro protokol, který má svůj vlastní token na Curve, je to obrovská příležitost.
Pojďme si rychle zrekapitulovat základní vrstvu toho, co se děje:
- Curve kontroluje více likvidity než kterýkoli jiný DEX.
- Pokud zamknete CRV tokeny pro veCRV, získáte více odměn z poolů, do kterých jste přidali likviditu.
- veCRV vám také umožňuje hlasovat o tom, které pooly na Curve Finance získají více odměn.
- Proto protokoly, které chtějí více likvidity pro své tokeny, chtějí více veCRV, aby mohly své tokeny učinit více likvidními.
Vysvětlení tzv. Curve Wars
Curve war lze popsat jako závod mezi různými protokoly, které se neustále snaží zajistit, aby jejich preferované pooly nabízely nejvyšší odměny $CRV („úplatky“).
Válka křivek vede ke zvýšenému nákupnímu tlaku na $CRV.
Mezi největší konkurenty, kteří si namlouvají držitele tokenů Curve, aby s nimi uzamkli své $CRV, patří StakeDAOHQ, ConvexFinance a YearnFinance. Uživatelé, kteří uzamknou $CRV do veCRV, dostávají obrovské pobídky ve formě $CVX, $SUSHI a $SDT. Uživatelé, kteří zablokují Curve, navíc dostávají poplatky za obchodování od automatického tvůrce trhu, práva na řízení a zvýšené odměny.
Yearn a Convex jsou zatím největší konkurenti. Yearn neměl žádnou skutečnou konkurenci pro vytyčování veCRV, než se objevil Convex. Nejsou však čistými konkurenty, protože Yearn využívá produkty Convex pro generování výnosu pro svůj trezor.
Mějte na paměti, že Curve je AMM, který k provádění obchodů využívá likviditní pooly. Projekt s nízkým APY nebo výnosy nebude přitahovat uživatele k poskytování likvidity pro stablecoinový pár, čímž se projekt stane neefektivním.
Tyto protokoly zmíněné výše ví, že nejjednodušší způsob, jak nabídnout vysoké výnosy – a tím přilákat likviditu – je ovlivnit řízení Curve. Pokud mají největší hlasovací právo, mohou snadno vytvářet a hlasovat pro návrhy, které jsou pro ně přínosem.
Probíhá to následovně:
1. Nákup a shromažďování velkého množství CRV tokenů
Uzamčené CRV by se převedlo na veCRV a tím i hlasovací právo – navrhovat a zvyšovat odměny za LP pro jejich skupiny.
2. Podplácení uživatelů.
Protokoly často podplácejí držitele CRV, aby hlasovali pro návrhy v jejich prospěch tím, že jako odměny nabízejí své tokeny.
Kde nakoupit Curve (CRV)
Kde můžu nakoupit token CRV? Například na největší kryptoměnové burze BINANCE. Nebo u dalších brokerů, směnáren a burz – brokeři.
Recenze burzy Binance
Zde je jen pro ilustraci webová stránka s příznačným názvem, kde si poskytovatelé likvidity můžou úplatky porovnat a přidat svojí likviditu tam, kde jim jednoduše nabídnou nejvíce:
Uživatelé si uvědomují, že rozhodnutí o výši úroků lze ovlivnit prostřednictvím tokenu Convex CVX. Místo veCRV, které Convex vlastní téměř polovinu, se lidé začínají zásobovat CVX – některé z nich replikují to, co Convex udělal s Curve.
Curve Wars je skutečně válkou pro CRV. Možná je to výsledek dobré tokenomiky a realizace projektu od Curve. Bez ohledu na to, který protokol vyhraje, držitelé Curve a CRV (zatím) stále vyhrávají.
Petr Kruliš a další krypto-nadšenci jsou na Discordu. Tak se přidej!
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Zajímavý článek